Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI MATEMATIKA U INFORMATICI

Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Brojni sistemi, Bulova algebra, binarna aritmetika itd.

Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Miladin Jovic » Nedelja, 11. Oktobar 2015, 10:31

Data je relacija DNEVNIK(ucenik,predmet,ocena,datum) sledećom ekstenzijom:

Učenik Predmet Ocena Datum
Petar Analiza 5 1.3.2015.
Petar Numerička matematika 4 2.3.2015.
Lazar Algebra 3 1.3.2015.

Ispitati osobine jedinstvenosti i neredudantnosti na datim kolekcijama i navesti da li neka od kolekcija poseduje osobine ključa ili nadključa.
a) (učenik,predmet)
b) (ocena, datum)

Definicija ključa
Ključ relacije R je takva kolekcija K njenih atributa koja zadovoljava sledeća dva uslova:
• Osobina jedinstvenosti. Ne postoje bilo koje dve n-torke sa istom vrednošću K.
• Osobina neredundantnosti. Ako se bilo koji atribut izostavi iz K, gubi se osobina jedinstvenosti.
Definicija nadključa
Ona kolekcija atributa K koja zadovoljava samo osobinu jedinstvenosti naziva se nadključ relacije.

a) Kako svi redovi u ovoj tabeli imaju različite vrednosti uređene dvojke (učenik, predmet) zaključujemo da važi osobina jedinstvenosti.
Osobina neredudantnosti mi je nejasna. Ako izostavimo kolonu(atribut) Učenik, osobina jedinstvenosti ostaje(dakle data kolekcija je nadključ jer ima samo prvu osobinu iz definicije ključa). A pak, ukoliko izostavimo kolonu Predmet, jedinstvenost se gubi,i to znači da data kolekcija zadovoljava obe osobine ključa.
Šta vi mislite o tome? Šta zapravo znači "bilo koji atribut" iz osobine neredudantnosti?
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod desideri » Nedelja, 11. Oktobar 2015, 17:32

Ovo dva puta "Petar" nikad ne bih ostavio u bazi podataka. Šta da je hiljadu takvih "Petar"? Isto važi i za dva ista datuma u poslednjoj koloni.
Potrebna je dodatna, nova tabela. Ili ekstenzija, kako si naveo.
Ako se pravi profesionalna baza.
Inače operater unosi hiljadu puta "Petar". Naravno, metaforički, mislim da se razumemo. I hiljadu puta isti datum.
To je užas.
A o svemu ostalom moram da razmislim, ovo je čisto teorijski, i baš je matematika u informatici.
Razmisliću i o ovim definicijama koje si naveo. Sve su na mestu, na prvi pogled.
Zadatak je ok, i baš spada u ovaj potforum :thumbup:
Naravno da bih voleo da me neko preduhitri u odgovoru, no odgovoriću i ja :) .
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Miladin Jovic » Nedelja, 11. Oktobar 2015, 21:12

Naravno da je tako kako si napisao (u vezi ponavljanja podataka) ukoliko se pravi profesionalna baza. Čak mi se čini da se taj postupak koji si naveo,a koji ima veze sa kontrolisanjem redundanse podataka naziva normalizacija baze.
No, ovo je samo zadatak iz kog bi trebali da naučimo osnovne pojmove, pa zato i nije "savršen". :)
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Daniel » Ponedeljak, 12. Oktobar 2015, 13:57

Budući da se prvi put susrećem s nekim pojmovima iz ovog teksta, zamolio bih te za tačne definicije sledećih pojmova, pre nego što se udubim u zadatak:
ekstenzija (pretpostavljam iz konteksta da je to isto što i tabela, al' ne bih da nagađam);
kolekcija;
atribut.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Miladin Jovic » Ponedeljak, 12. Oktobar 2015, 16:56

Ekstenzija je tabela.
Atribut je imenovani domen relacije, prosto rečeno, naziv kolone.
Kolekcija atributa je zapravo skup atributa.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Daniel » Ponedeljak, 12. Oktobar 2015, 18:04

Ja bih, ako sam dobro razumeo definicije i objašnjenja koje si izložio, ovako rezonovao (uz obaveznu ogradu da se nisam dosad susretao sa svim ovim pojmovima):

Kolekcija (Učenik, Predmet) sadrži dva atributa, tj. n=2, prema tome, n-torke su, zapravo, uređeni parovi. Postoje tri takva uređena para:
(Petar, Analiza)
(Petar, Numerička matematika)
(Lazar, Algebra)
Kao što vidimo, ne postoje dva međusobno jednaka uređena para, prema tome, ova kolekcija ima osobinu jedinstvenosti.

Ako bismo iz ove kolekcije uklonili atribut Predmet, tada bismo dobili n=1, pa bi n-torke bile (Petar), (Petar) i (Lazar), a pošto bi postojale dve međusobno jednake n-torke, ovakva kolekcija ne bi bila jedinstvena.
Međutim, ako bismo iz kolekcije uklonili atribut Učenik, tada bi n-torke bile (Analiza), (Numerička matematika) i (Algebra), pa ne bi postojale dve međusobno jednake n-torke, što znači da bi ovakva kolekcija i dalje bila jedinstvena.

Pošto nije ispunjen uslov da uklanjanjem bilo kog atributa kolekcija (Učenik, Predmet) gubi osobinu jedinstvenosti, zaključujemo da kolekcija (Učenik, Predmet) nema osobinu neredundantnosti (moram to „n“ da naglasim, budući da si ga na tri mesta izostavio).

Pošto ima samo osobinu jedinstvenosti a nema osobinu neredundantnosti, zaključujemo da ta kolekcija predstavlja natključ (ne nadključ, već natključ, zbog jednačenja suglasnika po zvučnosti).

Slično razmišljanje bi bilo i za kolekciju (Ocena, Datum). Takođe bi se dobilo da ta kolekcija predstavlja natključ.

Da li se slažeš/slažete s ovakvim razmišljanjem?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Miladin Jovic » Ponedeljak, 12. Oktobar 2015, 18:44

Apsolutno se slažem,hteo sam da čujem razmišljanja forumaša,a za pravopisne (gramatičke) greške se izvinjavam.Potpuno sam ih prevideo, pisao sam dosta brzo i želeo da objasnim.
Odužiću se postavljanjem ove ekstenzije:

D B G Đ Z Ž
T P K Ć Č S Š F,H,C


:)
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod Daniel » Ponedeljak, 12. Oktobar 2015, 19:59

:thumbup:

BTW nikad mi nije bilo jasno zbog čega i F-V ne čine bezvučno-zvučni par, al' kad lingvisti tako kažu, onda OK, prihvatio sam tako... :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod nikola011 » Utorak, 10. Novembar 2015, 16:21

desideri je napisao:Ovo dva puta "Petar" nikad ne bih ostavio u bazi podataka. Šta da je hiljadu takvih "Petar"? Isto važi i za dva ista datuma u poslednjoj koloni.
Potrebna je dodatna, nova tabela. Ili ekstenzija, kako si naveo.
Ako se pravi profesionalna baza.
Inače operater unosi hiljadu puta "Petar". Naravno, metaforički, mislim da se razumemo. I hiljadu puta isti datum.
To je užas.
A o svemu ostalom moram da razmislim, ovo je čisto teorijski, i baš je matematika u informatici.
Razmisliću i o ovim definicijama koje si naveo. Sve su na mestu, na prvi pogled.
Zadatak je ok, i baš spada u ovaj potforum :thumbup:
Naravno da bih voleo da me neko preduhitri u odgovoru, no odgovoriću i ja :) .

Nadovezaću se samo iz razvojnog ugla - ako postoji jedinstveni ID u bazi podataka za svakog korisnika, onda nema problema da dvojica imaju ista ili slična imena (to je i najčešća praksa u razvoju, da ne bi dolazilo do konflikta). Kompajler/interpreter će sam dojaviti grešku kada se nađu dva ista tipa podataka sa istom vrednošću u jednoj koloni ako je ta kolona postavljena kao unique i ako je uključeno prijavljivanje greške. Zato mislim da bi trebalo dodati i kolonu za identifikacioni broj korisnika.

Pozdrav i izvinite na smetnji.
 
Postovi: 78
Zahvalio se: 65 puta
Pohvaljen: 18 puta

Re: Baze podataka – osnovni pojmovi s primerom

Postod desideri » Četvrtak, 12. Novembar 2015, 20:34

@nikola011,
kakva smetnja, baš si dobro dopunio moj komentar :thumbup: .
Čak i opraštam kršenje tačke 15 Pravilnika.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na MATEMATIKA U INFORMATICI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 22:53 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs