Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI PROPORCIJE

Radnici – proporcija

Re: Radnici – proporcija

Postod Sinisa » Nedelja, 15. Februar 2015, 15:29

mozes li ovde napisati taj primjer koji si uradio preko obrnute proporcijonalnosti?

ja ne znam kako si ti radio, ali si pri pisanju onog posta pomjesao direktnu i obrnutu proporciju...
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Radnici – proporcija

Postod Gamma » Nedelja, 15. Februar 2015, 17:04

Upravo zbog toga sam i pomješao,jer sam mislio da si radio kao ja preko obrnute proporcijonalnosti.Kao što sam rekao slično je dosta.
[inlmath]\frac{40}{24}=\frac{5}{3}[/inlmath], Prvi radnik uradi posao za [inlmath]\frac{5}{3}[/inlmath] puta više dana od drugoga.Prvi radnik radi sporije.
Iz toga slijedi da drugi radnik radi kao [inlmath]\frac{5}{3}[/inlmath] prvog radnika (radi brže od prvoga). [inlmath]R_2=\frac{5}{3}R_1[/inlmath]
A ukupno urade [inlmath]R_u=R_2+R_1=\frac{5}{3}R_1+R_1=\frac{8}{3}R_1[/inlmath] (kao [inlmath]\frac{8}{3}[/inlmath] prvoga radnika).
[inlmath]40[/inlmath] dana radi prvi radnik. A [inlmath]x[/inlmath] dana radi [inlmath]\frac{8}{3}[/inlmath] prvog radnika.E sada ako radi više radnika logično je da će se manje dana poso raditi. Znači povećanjem radnika smanjuje se trajanje posla to je obrnuta proporcijonalnost. A da je bilo da se povećanjem radnika povećava broj dana to bi bila direktna proporcionalnost.Dobije se ista proporcija pa je zato i došlo do zabune.
[dispmath]\frac{40}{x}=\frac{\frac{8}{3}}{1}[/dispmath][dispmath]x=\frac{120}{8}[/dispmath][dispmath]\enclose{box}{x=15}[/dispmath]
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +1

Re: Radnici – proporcija

Postod Sinisa » Nedelja, 15. Februar 2015, 17:40

ovo je jedna veoma zanimljiva situacija jer smo obojica u pravu... da objasnim :)

ja na [inlmath]\frac{8}{3}[/inlmath] gledam kao na poslove (sto se vise posla treba uraditi - to vise vremena treba) - direktna proporcija

a ti na [inlmath]\frac{8}{3}[/inlmath] gledas kao na broj radnika (sto vise radnika ima - to manje treba vremena da se uradi jedan posao) - obrnuta proporcija

i kao rezultat obije ove proporcije mi dobijemo isto [inlmath]40:x=\frac{8}{3}:1[/inlmath]
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Re: Radnici – proporcija

Postod Gamma » Nedelja, 15. Februar 2015, 17:59

Proporcija je ista i rješenje je isto nema šta. Ali meni nekako ova 2 načina izgledaju bezveze zakomplikovana kada se može uraditi jednostavnije. Onaj Danielov način je ono što se traži,izgleda dosta jednostavniji.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +1

Re: Radnici – proporcija

Postod Alexander » Sreda, 27. Decembar 2017, 16:34

Dragi prijatelji vjerujem da se ni u snu niste nadala da ce vasa prepiska i rjesenje nakon dvije godine tako mnogo znaciti jednom roditelju da pomogne kcerci u rjesenju slicnog zadatka.
Sila ste i svaka vam cast!
Bravoooooo
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 1 puta

Prethodna

Povratak na PROPORCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 23:09 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs