Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI PROPORCIJE

Zadatak s orasima

Re: Zadatak s orasima

Postod Daniel » Petak, 03. Jul 2015, 00:13

Jeste obrnuta proporcija:
[dispmath]\left\downarrow\;\begin{array}{lc}
72\mbox{ oraha po kg}\quad & t\\
x\mbox{ oraha po kg} & \frac{2}{3}t
\end{array}\;\right\uparrow[/dispmath]
gde je sa [inlmath]t[/inlmath] označena prvobitna težina, dok su orasi još bili sveži.

Više oraha po jednom [inlmath]\mbox{kg}[/inlmath] znači da je težina svakog pojedinačnog oraha manja. Logično? Znači, obrnuta proporcija.

Gamma je napisao:Zavisi kako gledaš. Evo meni obe strelice idu od večeg ka manjem broju [inlmath]x>72[/inlmath] i [inlmath]1>\frac{2}{3}[/inlmath] i ja tu dobijem direktnu a ne obrnutu.

Do toga ćeš doći ako kreneš od pogrešne pretpostavke da situaciji u kojoj imaš [inlmath]72[/inlmath] oraha po [inlmath]\mbox{kg}[/inlmath] odgovara [inlmath]\frac{2}{3}[/inlmath] prvobitne težine, dok situaciji u kojoj imaš [inlmath]x[/inlmath] oraha po [inlmath]\mbox{kg}[/inlmath] odgovara prvobitna težina. Nije, nego je obrnuto.
Kada bi bilo tako kako si pretpostavio, onda bi strelice bile u istom smeru, tj. proporcija bi bila direktna.

Gamma je napisao:obrnuta proporcijonalnost.

Gamma je napisao:suvih orasa

Za ovo već ne možeš reći da je krivac razdrndana tastatura. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Zadatak s orasima

Postod Gamma » Petak, 03. Jul 2015, 04:42

Evo sada pogledah piše se bez j. Ali ponovo nije mi jasno :kojik: Nas su u školi učili da kada u osnovi riječi imamo j da se onda piše između o i i. Evo npr recimo Srbija i pravlino je napisati Srbijom. Tako isto riječ rotacija pravilno je pisati rotacijom. Biti nema u osnovi j i piše se bio. Sto puta sam naletio zadatak izračunati zapreminu tijela koje nastaje rotacijom. A i tu u osovi imamo j. Proporcija ima u svojoj osnovi j. Valjda to je riječ stranog porijekla.
A što se tiče orasa kod nas svi tako govore, valjda neka sibilarizacija. H prelazi u S.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +1

Re: Zadatak s orasima

Postod Gamma » Petak, 03. Jul 2015, 06:18

Evo još da napišem objašnjenje za direktnu proporciju. Jasno mi je kako je obrnuta. Ali ja sam ovako radio ne znam da li je ispravno. [inlmath]72[/inlmath] svježa oraha su teški [inlmath]1\mbox{ kg}[/inlmath] a [inlmath]72[/inlmath] suha oraha su teški [inlmath]\frac{2}{3}\mbox{ kg}[/inlmath]. E sada iz ovog slijedi da ćemo imati više suhi oraha za [inlmath]1\mbox{ kg}[/inlmath] direktna proporcija.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +1

Re: Zadatak s orasima

Postod Daniel » Petak, 03. Jul 2015, 16:59

OK, ako na taj način radiš, onda jeste direktna proporcija. Nisam te odmah razumeo šta si želeo reći.
[dispmath]\left\downarrow\;\begin{array}{lc}
72\mbox{ oraha}\quad & \frac{2}{3}\mbox{ kg}\\
x\mbox{ oraha} & 1\mbox{ kg}
\end{array}\;\right\downarrow[/dispmath]
Gamma je napisao:... koje nastaje rotacijom. A i tu u osovi imamo j.

A rotaciono svetlo?

Gamma je napisao:Proporcija ima u svojoj osnovi j. Valjda to je riječ stranog porijekla.

Jeste, latinskog porekla. Tim pre će teško imati j u osnovi. :)

Gamma je napisao:A što se tiče orasa kod nas svi tako govore, valjda neka sibilarizacija. H prelazi u S.

Do sibilarizacije dolazi ispred vokala i, ne ispred vokala a.
Na pismenom zadatku iz maternjeg to bi bilo tretirano kao greška, i čisto sumnjam da bi argument „kod nas svi tako govore“ tu nešto mnogo pomogao...


Čuj, ako te zanima detaljniji razgovor o gramatici i pravopisu, slobodno možeš pokrenuti u „Odmorištu“ temu o tome – čak mi je nekoliko puta i padalo na pamet da bi takvu temu bilo korisno imati...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Zadatak s orasima

Postod Gamma » Petak, 03. Jul 2015, 18:23

Razmišljao sam o tome :thumbup:
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Prethodna

Povratak na PROPORCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:45 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs