Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI OSTALE OBLASTI MATEMATIKE

Zadatak sa ispita

Sve što spada u matematiku a ne spada u prethodno nabrojane rubrike

Zadatak sa ispita

Postod MrDjibrilo » Subota, 11. Jun 2016, 09:32

Pozdrav svima,

imam sutra ispit iz verovatnoce i statistike, i imam zadatak iz statistike koji ne znam kako se radi. Da li bi neko od clanova bio ljubazan da mi objasni postupak ili jos bolje uradi zadatak? Verujem da sam prekrsio silna pravila ovog foruma sa ovakvim pitanjima, ali se nadam da ce moderatori biti dovoljno ljubazni da mi ostave pitanje do sutra popodne, pa onda da ga obrisu.

Zadatak glasi:
Vlasnik muzičke prodavnice želi da zna starost svojih kupaca da bi se snabdeo odgovarajućim CD-ima. Na slučajnom uzorku od 31 kupca dobijena je srednja vrednost od 23 godine i standardno odstupanje od 5 godina. Pretpostavljamo da godine starosti kupaca imaju normalnu raspodelu.
a)Naći 90% interval poverenja za srednji broj godina kupaca.
b)Naći 95% dvostrani interval poverenja za disperziju starosti kupaca

Hvala unapred!
 
Postovi: 15
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Zadatak sa ispita

Postod desideri » Nedelja, 12. Jun 2016, 14:37

Nadam se da ne kasnim s odgovorom.
Jesi prekršio čitav niz pravila, no neću brisati post dok drugačije ne odluči moderatorski tim.
Daću samo uputstvo i to opisno jer si i ti na isti način postavio pitanje:
1) Tablična vrednost za normalnu raspodelu i veliki uzorak iznosi [inlmath]1.645[/inlmath] za koeficijent pouzdanosti [inlmath]0.90[/inlmath]. Prema tome je interval poverenja (intervalna ocena):
[inlmath]P(23-1.645\cdot\frac{5}{\sqrt{31}}<\mu<23+1.645\cdot\frac{5}{\sqrt{31}})=0.90[/inlmath]
2) Ovo je ili raspodela hi-kvadrat ili ponovo normalna raspodela (pošto je uzorak veći od [inlmath]30[/inlmath]. Postoje dve formule no ja nisam siguran koju da primenim i s kojim oznakama jer pitanje zaista nije precizno formulisano. Nije do profesora, već do tebe. Naime, neki autori ovde koriste hi kvadrat a neki takođe normalnu raspodelu slično (mada ne isto) kao u prvom pitanju.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na OSTALE OBLASTI MATEMATIKE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:30 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs