Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEKTORI

Visina dve prave piramide

[inlmath]\vec a\cdot\vec b=\left|\vec a\right|\cdot\left|\vec b\right|\cdot\cos\angle\left(\vec a,\vec b\right)[/inlmath]

Visina dve prave piramide

Postod markisha » Utorak, 15. Mart 2016, 16:25

Date su dve prave piramide sa istom osnovom, kvadratom, [inlmath]ABCD[/inlmath] ivice [inlmath]a[/inlmath]. Neka su [inlmath]V_1[/inlmath] i [inlmath]V_2[/inlmath] vrhovi datih piramida i ugao između pravih [inlmath]AV_1[/inlmath] i [inlmath]AV_2[/inlmath] jednak [inlmath]\frac{\pi}{4}[/inlmath]. Ako je visina jedne piramide [inlmath]a[/inlmath], odrediti visuinu druge piramide.
Imam problem oko crtanja slike nisam siguran kako bi to izgledalo...
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Visina dve prave piramide

Postod markisha » Utorak, 15. Mart 2016, 18:03

Greska, u tekstu treba da stoji [inlmath]BV_2[/inlmath]. Iyvinjavam se...
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Visina dve prave piramide

Postod desideri » Utorak, 15. Mart 2016, 19:03

Ako sam ja dobro shvatio postavku zadatka (uz naknadnu ispravku autora teme) ovo su dve piramide nad istom osnovom, tj. kvadratom stranice [inlmath]a[/inlmath].
Dakle jedna piramida od ove dve ima veću visinu. Jer su obe prave piramide.
Koja je to viša piramida, da li predložena s visinom [inlmath]a[/inlmath] ili druga?
Shvatite ovo kao retoričko pitanje.
p.s. I da li se seku i ako se seku gde se seku [inlmath]AV_1[/inlmath] i [inlmath]BV_2[/inlmath]?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Visina dve prave piramide

Postod markisha » Utorak, 15. Mart 2016, 19:21

Nije precizirano koja je visa piramida ni da li je u pitanju visa ili niza sa visinom [inlmath]a[/inlmath]. A seku se valjda cim zaklapaju neki ugao.
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Visina dve prave piramide

Postod desideri » Utorak, 15. Mart 2016, 20:28

Pa dobro, to sam i pitao.
Prirodno je da ne preciziraju koja piramida je viša, to ti treba da zaključiš.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Visina dve prave piramide

Postod Daniel » Četvrtak, 17. Mart 2016, 18:00

markisha je napisao:Greska, u tekstu treba da stoji [inlmath]BV_2[/inlmath]. Iyvinjavam se...

[inlmath]BV_2[/inlmath] umesto čega? Umesto [inlmath]AV_1[/inlmath] ili umesto [inlmath]AV_2[/inlmath]? Molim te, budi precizniji.
(Pretpostavljam da je [inlmath]BV_2[/inlmath] umesto [inlmath]AV_1[/inlmath], jer bismo u protivnom govorili o uglu između dve mimoilazne prave, [inlmath]AV_1[/inlmath] i [inlmath]BV_2[/inlmath], što nema baš puno smisla.)

Drugo pitanje – zbunjuje me što si zadatak s piramidama stavio u rubriku „Vektori“. Da li je to zbog toga što su vam rekli da ovaj zadatak treba raditi preko vektora?
Ako jesu, potrebno je to da naglasiš.
Ako nisu, prebacujemo u „Geometriju“.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na VEKTORI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:53 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs