Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEKTORI

Vektorski umnozak

[inlmath]\vec a\cdot\vec b=\left|\vec a\right|\cdot\left|\vec b\right|\cdot\cos\angle\left(\vec a,\vec b\right)[/inlmath]

Vektorski umnozak

Postod rona » Petak, 10. Novembar 2017, 14:27

Pozdrav,
zanima me jel kod vektorskog umnoska vazan redoslijed faktora umnoska, tj. npr imali smo zad u kojem smo dobili normalu ravnine [inlmath]\pi[/inlmath] ,/ gdje je ravnina [inlmath]\pi[/inlmath] okomita na trazenu ravninu /i pravac sa vektorom koji lezi na trazenoj ravnini, onda je [inlmath]\vec n\times\vec p=(2,3,2)[/inlmath] a da smo uzeli da je [inlmath]\vec p\times\vec n=(-2,-3,-2)[/inlmath], e sada jel to isti vektor tj jel uopce vazan ovaj redoslijed mnozenja( znam za formulu [inlmath]\vec a\times\vec b=-\vec b\times\vec a[/inlmath] al ovdje uopce ne znam koji mi je prvi a koji drugi faktor...ako su to isti vektori onda su oni lin zavisni i kolinearni ?

Hvala.
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 11. Novembar 2017, 01:22, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa – tačka 13. Pravilnika
rona  OFFLINE
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Vektorski umnozak

Postod miletrans » Petak, 10. Novembar 2017, 16:54

Pozdrav i dobrodošlica uz samo jednu reč: LaTex. Ovako postavljeno pitanje je na ivici razumljivosti. Ovde imaš sve (ili barem, veliku većinu) stvari koje mogu da ti zatrebaju vezane za vektore, pa tako i vektorski umnožak. Nisam siguran kako tačno glasi ceo zadatak (i to je jedna od tačaka pravilnikom), ali svaki vektor koji definiše neku ravan možeš da pomnožiš proizvoljnim realnim brojem (osim [inlmath]0[/inlmath]) i taj novi vektor će ti određivati istu ravan. Naravno, ta dva vektora će biti kolinearna. U ovom slučaju, izvorni vektor se množi sa [inlmath]-1[/inlmath], pa dobijaš vektor istog intenziteta i pravca, ali suprotnog smera. Nisam siguran da li je ovo odgovor na tvoje pitanje. Ako nije, daj neku detaljniju informaciju (tekst zadatka) kao što je i predviđeno pravilnikom.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na VEKTORI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 14:17 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs