Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA GRAFIK FUNKCIJE

Funkcije sa e i ln

Domen, (ne)parnost, nule, znak, asimptote, ekstremi, monotonost itd.

Funkcije sa e i ln

Postod delgreen » Sreda, 11. Septembar 2019, 17:09

Zdravo svima,

Zadatak glasi:
Ispitati tok i nacrtati grafike funkcija:

a) [inlmath]y=xe^\frac{x}{x-2}[/inlmath]
b) [inlmath]y=\ln\left(\frac{x^3}{x+1}\right)[/inlmath]

Prvi put se susrećem sa ovakvim tipovima funkcija. Stvarno ne znam kako da počnem ispitivanje toka funkcija, ako možete pomozite mi. Iscrpna pomoć bi mi dobrodošla.
 
Postovi: 22
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Funkcije sa e i ln

Postod miletrans » Četvrtak, 12. Septembar 2019, 17:10

Nema potrebe kačiti dva zadatka odjednom (a i nije u skladu sa Pravilnikom). Uobičajeni redosled kod ovakvih zadataka bi bio oblast definisanosti - nule (eventualno presek grafika sa [inlmath]y[/inlmath] osom) - parnost/neparnost/periodičnost - monotonost - asimptote - maksimum/minimum - prevojne tačke. Dakle, da krenemo od početka. Kako da odredimo oblast definisanosti kod ove funkcije?
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Funkcije sa e i ln

Postod Daniel » Četvrtak, 12. Septembar 2019, 23:43

@delgreen, imali smo dosad dosta zadataka s ispitivanjem grafika funkcija (većina zadataka upravo iz ove rubrike se odnosi na to što tebi treba), pa bi bilo dobro da baciš pogled na njih da ne bismo ponavljali ono što je već toliko puta objašnjeno. Evo nekih, na primer:
Tok funkcije 1
Tok funkcije 2
Tok funkcije 3

A i ostale teme pod nazivima „Tok funkcije [inlmath]n[/inlmath]“ (gde je [inlmath]1\le n\le19,\;n\in\mathbb{N}[/inlmath]) možeš naći na poslednjim (tj. najstarijim) stranicama ove rubrike – da ih sad ne izlistavam sve, ali svakako ti ih preporučujem, biće ti od koristi i za ovaj zadatak (a i za slične).
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Funkcije sa e i ln

Postod delgreen » Nedelja, 15. Septembar 2019, 19:05

Hvala vam puno, sad mi je jasnije kako treba ispitati tok funkcije. Ovih 19 tema su od velike koristi za rešavanje mojih zadataka. Pozdrav.
 
Postovi: 22
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na GRAFIK FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:07 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs