Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA GRAFIK FUNKCIJE

Pomoc oko ispitivanja funkcije

Domen, (ne)parnost, nule, znak, asimptote, ekstremi, monotonost itd.

Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod vlada » Subota, 13. Septembar 2014, 18:59

[inlmath]y=x^3e^x[/inlmath], da li neko zna kako se ovo racuna? Pozdrav
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 13. Septembar 2014, 21:35, izmenjena samo jedanput
Razlog: Prebacivanje formule u Latex
vlada  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod Gamma » Subota, 13. Septembar 2014, 20:59

Ako moze malo da pojasnis sta ti tacno nije jasno ?
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod Daniel » Subota, 13. Septembar 2014, 21:32

^ Upravo. Ispitivanje funkcije je vrlo kompleksan posao, sastoji se iz više faza (domen, (ne)parnost, asimptote, nule, znak, ekstremne vrednosti, intervali monotonosti, prevojne tačke, konveksnost/konkavnost...) Preciziraj koji ti tačno deo stvara problem.

Pregledaj malo ovu rubriku, ima dosta tema u kojima su već odrađene razne funkcije.

Takođe, na ovom forumu se za pisanje matematičkih izraza koristi jedna fina alatka koja se zove Latex, a ovde imaš detaljno uputstvo kako da ga koristiš.

Pročitaj Pravilnik foruma, a posebno tačku 6. i tačku 13.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod vlada » Subota, 13. Septembar 2014, 22:16

Dakle, moj problem je sto ne znam kako se izracunava ovo, ja znam kako se radi tok funkcije, ali sam do sad radio najcesce tok funkcije sa npr. ovakvim vrednostima [inlmath]\frac{x^2−4}{4-x}[/inlmath] i onda uzimam vrednost ispred razlomacke crte, i ostalo znam, ali kako da odredim [inlmath]x[/inlmath] sa ovim vrednostima?
vlada  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod Daniel » Subota, 13. Septembar 2014, 22:28

Da bi odredio [inlmath]x[/inlmath], potrebno je da, pre svega, imaš neku (ne)jednačinu po [inlmath]x[/inlmath]. Ti u zadatku koji si ovde postavio nemaš nikakvu (ne)jednačinu po [inlmath]x[/inlmath], već imaš neku funkciju od [inlmath]x[/inlmath] koju treba ispitati.

U nekim od ovih desetak faza ispitivanja funkcije koje sam ti nabrojao pojavljivaće ti se (ne)jednačine po [inlmath]x[/inlmath] i tada će biti potrebno da odrediš [inlmath]x[/inlmath] koje zadovoljava uslove koji se traže. Ali, nisi naveo na koju od tih faza misliš. Da li misliš na nalaženje nula funkcije, na intervale monotonosti, na ekstremne vrednosti, ili šta?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod vlada » Subota, 13. Septembar 2014, 22:35

Ono sto treba da nadjem, je 6 faza, definisanost, nula funkcije, parnost, asimptote, prvi izvod funkcije, drugi izvod funkcije. i da nacrtam naravno grafik i tabele.
vlada  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod Daniel » Subota, 13. Septembar 2014, 22:37

Dobro. I, u kojoj od tih faza je nastao problem? Molim te, konkretizuj pitanje ako želiš da ti se pomogne.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod vlada » Subota, 13. Septembar 2014, 22:41

Pa, odmah u prvoj, ne razumem kako da odradim zadatak, jer nikad nisam imao ovakvu postavku, najpre mi nije jasno sta predstavlja ovo [inlmath]e[/inlmath], i da li ja to treba da racunam?
vlada  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod Daniel » Subota, 13. Septembar 2014, 22:46

[inlmath]e[/inlmath] ti je osnova prirodnog logaritma, [inlmath]e\approx 2,718\ldots[/inlmath]. U ovom zadatku je možeš posmatrati kao bilo koju konstantu. Koja je oblast definisanosti funkcije [inlmath]f\left(x\right)=x^3[/inlmath]? Koja je oblast definisanosti funkcije [inlmath]f\left(x\right)=a^x[/inlmath], gde je [inlmath]a[/inlmath] konstanta? Koja je, onda, oblast definisanosti proizvoda ove dve funkcije, [inlmath]f\left(x\right)=x^3e^x[/inlmath]?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Pomoc oko ispitivanja funkcije

Postod vlada » Subota, 13. Septembar 2014, 23:02

Kako mislis oblast definisanosti? Tacnije, kako da odredim za [inlmath]x^3[/inlmath] oblast definisanosti, mislim, [inlmath]x[/inlmath] je [inlmath]1[/inlmath] u ovom slucaju.
vlada  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sledeća

Povratak na GRAFIK FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:34 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs