Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba

Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TRIGONOMETRIJA

Rotacija tjela

[inlmath]\sin\left(\alpha+\beta\right)=\sin\alpha\cos\beta+\cos\alpha\sin\beta[/inlmath]

Rotacija tjela

Postod Davor48 » Nedelja, 04. Oktobar 2020, 22:41

Molio bih pomoć oko izračunavanja kuta rotacije tjela. Ne mogu nigdje pronači formulu. Izrađujem app za savijanje cijevi u hidrauličnoj savijačici. Do sada sam sve napravio ali imam jedan veliki problem kod savijanja drugog koljena [inlmath]B2[/inlmath] gdje ne mogu izračunati rotaciju naspram prvog savijanja. Kad cijev ide u pravcu onda su kutevi oba koljena jednaki i rotacija je [inlmath]180^\circ[/inlmath] ali kad ide od mene ili gore onda nastaje problem. Pokusima sam dobio približan kut ali nikako ne mogu dobiti matematikom.

Slika
Davor48  OFFLINE

Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Rotacija tjela

Postod Daniel » Četvrtak, 08. Oktobar 2020, 16:37

Nisam siguran da sam razumeo koju tačno veličinu treba izračunati. Ne uspevam da na slici uočim šta predstavlja [inlmath]B2[/inlmath], pomislio sam da možda predstavlja drugi ugao savijanja, ali koliko vidim, na slici su date tačne formule i za prvi i za drugi ugao savijanja. Takođe mi nije jasno šta tačno podrazumevaš pod rotacijom, i kako je to rotacija jednaka [inlmath]180^\circ[/inlmath] kada cev ide u pravcu. Molio bih zato za malo precizniji opis problema, kako bismo pokušali da pomognemo.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

Zahvalio se: 4491 puta
Pohvaljen: 4477 puta

Re: Rotacija tjela

Postod Davor48 » Nedelja, 11. Oktobar 2020, 12:11

Oprostite što nisam dobro objasnio na prvom primjeru. Stvar je u tome kada se savija cijev i kad savinem koljeno B1 koliko stupnjeva moram rotirati cijev u mašini da bih prešao iz X-OSI u Y ili Z-OS . Kad savijam iz X u X-OS cijev se rotira 180° ali kod Y i Z ne mogu izračunati mislim da zavisi od kuta koljena B2 ali što je kut B2 veči to je rotacija manja to vrijedi za u Y-OS. Druga slika je samo info zbog izračunavanja B2 kuta.

Skica11-min.jpg
Skica 1
Skica11-min.jpg (102.86 KiB) Pogledano 30 puta

Skica22-min.jpg
Skica 2
Skica22-min.jpg (76.39 KiB) Pogledano 30 puta
Davor48  OFFLINE

Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Povratak na TRIGONOMETRIJA