Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TRIGONOMETRIJA

Trigonometrijska nejednacina s parametrom 'a'

[inlmath]\sin\left(\alpha+\beta\right)=\sin\alpha\cos\beta+\cos\alpha\sin\beta[/inlmath]

Trigonometrijska nejednacina s parametrom 'a'

Postod Marko26 » Utorak, 27. Mart 2018, 15:50

Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi zadatka iz trigonometrijskih nejednacina. Nisam uspeo da ga nadjem na forumu kao vec postavljanog ili resavanog.
Zadatak glasi ovako:
Skup svih vrednosti realnog parametra [inlmath]a[/inlmath] za koje uvek vazi
[dispmath]a^2+2a-\cos^2x-2a\cdot\sin x>2[/dispmath] Resenje je:
[dispmath]a\in(-\infty,\;-2-\sqrt6)\cup(\sqrt2,\;+\infty)[/dispmath] Moja ideja je bila da datu nejednacinu svedem na kvadratnu uvodjenjem smene:
[dispmath]\sin x=t[/dispmath] Data jednacina se transformise u oblik koji izgleda ovako:
[dispmath]t^2-2at+a^2+2a-3>0[/dispmath] Takodje treba da obratim paznju na to da imam ogranicen interval za [inlmath]t[/inlmath]:
[dispmath]t\in[-1,1][/dispmath] Ispitivao sam diskriminantu i dobijao nekakve skupove resenja ali njihova unija mi nije dala trazeno resenje zadatka.
Bio bih zahvalan ako neko moze da mi pomogne i detaljno objasni kako i na koji nacin mogu da resim zadatke ovog tipa.
Jos jednom hvala unapred i izvinjavam se ako postoje greske u pisanju mog prvog posta na forumu. Pozdrav! :)
Marko26  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Trigonometrijska nejednacina s parametrom 'a'

Postod Daniel » Utorak, 27. Mart 2018, 15:57

Pozdrav, i srećan ti prvi post. :) Dosadašnji postupak ti je tačan, a kako dalje, možeš videti u ovoj i u ovoj temi.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Trigonometrijska nejednacina s parametrom 'a'

Postod Marko26 » Utorak, 27. Mart 2018, 16:00

Hvala puno! I hvala na odgovoru za zadatak, znaci mi dosta. :D
Marko26  OFFLINE
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na TRIGONOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:46 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs