Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TRIGONOMETRIJA

Resiti jednacinu

[inlmath]\sin\left(\alpha+\beta\right)=\sin\alpha\cos\beta+\cos\alpha\sin\beta[/inlmath]

Resiti jednacinu

Postod jojovanana » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 18:23

Ovaj zadatak nije preterano tezak, ali me ipak koci. Moze li pomoc? :)
[dispmath]\cos\left(\frac{\pi}{4}-2x\right)+\sin\left(\frac{3\pi}{4}+2x\right)=\sqrt2[/dispmath]
Poslednji put menjao Daniel dana Ponedeljak, 18. Jun 2018, 18:57, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija Latexa
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Resiti jednacinu

Postod Daniel » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 18:26

Gde tačno koči?
Tačka 6. Pravilnika :!:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Resiti jednacinu

Postod jojovanana » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 20:55

Zaboravila sam da napisem da se trazi resenje na intervalu [inlmath]|x|<2\pi[/inlmath]. Naime, dobijam resenja koja, kada se vrate u jednacinu, ne daju tacno resenje (npr. [inlmath]-\frac{\pi}{4}[/inlmath]). Ne znam sta sam preskocila, pa mi treba pomoc.
Poslednji put menjao Daniel dana Ponedeljak, 18. Jun 2018, 22:26, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija Latexa
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Resiti jednacinu

Postod Daniel » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 21:02

Ne možemo ni mi, ovako naslepo, da znamo šta si preskočila. Napiši kako si radila, pa ćemo ti ukazati na grešku.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Resiti jednacinu

Postod jojovanana » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 21:30

Ne snalazim se bas najbolje sa ovim Latexom, zato sto sam nova, ali potrudicu se. :)
[dispmath]\sin\left(\frac{\pi}{2}-\frac{\pi}{4}+2x\right)+\sin\left(\frac{3\pi}{4}+2x\right)=\sqrt2\\
2\sin\left(\frac{3\pi}{4}+2x\right)=\sqrt2\\
\frac{3\pi}{4}+2x=\frac{\pi}{4}+2k\pi\\
k=0\quad x=-\frac{\pi}{4}\\
k=1\quad x=\frac{3\pi}{4}\\
k=2\quad x=\frac{7\pi}{4}\\
\frac{3\pi}{4}+2x=\frac{3\pi}{4}+2k\pi\\
k=0\quad x=0\\
k=1\quad x=\pi[/dispmath]
Poslednji put menjao Daniel dana Ponedeljak, 18. Jun 2018, 22:13, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija Latexa
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Resiti jednacinu

Postod Daniel » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 22:23

Eto, vidiš kako možeš. :) Doduše, bilo je grešaka, korigovao sam ih, ali za početak sasvim OK.

Dobro, sad već imamo nešto od čega možemo da krenemo. Greška ti je na samom početku:
jojovanana je napisao:[dispmath]\sin\left(\frac{\pi}{2}-\frac{\pi}{4}+2x\right)+\sin\left(\frac{3\pi}{4}+2x\right)=\sqrt2\\
2\sin\left(\frac{3\pi}{4}+2x\right)=\sqrt2[/dispmath]

Prvi red je dobar, drugi nije. Nisi od [inlmath]\sin\left(\frac{\pi}{2}-\frac{\pi}{4}+2x\right)[/inlmath] mogla dobiti [inlmath]\sin\left(\frac{3\pi}{4}+2x\right)[/inlmath]. Kad od [inlmath]\frac{\pi}{2}[/inlmath] oduzmeš [inlmath]\frac{\pi}{4}[/inlmath] ne dobije se [inlmath]\frac{3\pi}{4}[/inlmath], već [inlmath]\frac{\pi}{4}[/inlmath].

Svi naredni koraci jesu ispravni, ali su prenosili ovu grešku do samog rezultata...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Resiti jednacinu

Postod jojovanana » Ponedeljak, 18. Jun 2018, 22:33

Ne mogu da verujem :facepalm:
Najgore od svega je to sto gotovo uvek gresim na takvim sitnicama, ali zbog takvih sitnica mi je kasnije resenje pogresno.
Hvala puno i izvinjavam se na smetnji! :thumbup:
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta


Povratak na TRIGONOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:41 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs