Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Knjige na polici – ETF prijemni 2016

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Knjige na polici – ETF prijemni 2016

Postod bob9952 » Utorak, 13. Februar 2018, 20:58

ETF Prijemni – 2016
17. zadatak


Na polici se nalazi [inlmath]5[/inlmath] knjiga na engleskom, [inlmath]7[/inlmath] na španskom i [inlmath]8[/inlmath] na francuskom jeziku. Sve knjige su međusobno različite. Na koliko načina možemo rasporediti knjige ako sve napisane na francuskom jeziku moraju biti jedna do druge?

Pokusao sam da resim ne ide, pretpostavljam da se ovde koriste permutacije, jer su u pitanju sve knjige. Pa ako moze samo mali "hint", pa cu probati da resim sam :)
Poslednji put menjao Daniel dana Utorak, 13. Februar 2018, 22:14, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
Korisnikov avatar
bob9952  OFFLINE
 
Postovi: 5
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Knjige na polici – ETF prijemni 2016

Postod Daniel » Utorak, 13. Februar 2018, 22:14

Tako je, permutacije. E sad, budući da se zadatak radi vrlo jednostavno, skoro da je nemoguće dati samo „hint“ a pritom, praktično, ne rešiti ceo zadatak. :) Al' evo – pošto sve knjige na francuskom moraju biti jedna do druge, tu „gomilu“ francuskih knjiga možeš za početak posmatrati kao jedan element, dakle nađeš broj mogućih permutacija tih [inlmath](5+7+1)[/inlmath] elemenata, a nakon toga još nađeš na koliko načina same francuske knjige mogu biti raspoređene u okviru tog „jednog elementa“...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9299
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5148 puta
Pohvaljen: 4949 puta

Re: Knjige na polici – ETF prijemni 2016

Postod bob9952 » Utorak, 13. Februar 2018, 23:09

E resio sam, hvala opet na brzom odgovoru. Radio sam tako sto sam broj permutacija francuskog izracunao kao [inlmath]8![/inlmath] dok ostatak mogu izracunati kao skup od ([inlmath]7[/inlmath] knjiga spanskog [inlmath]5[/inlmath] engleskog i [inlmath]1[/inlmath] skupa od [inlmath]8[/inlmath] knjiga francuskog) sto i jeste [inlmath]13[/inlmath] clanova. Pa je broj permutacija za sve te elemente [inlmath]13![/inlmath] Hvala na pomoci! I izvinjavam se zbog Latexa ne znam kako da uspem preko telefona, jedino da znam sintaksu napamet a ja prvi put cujem za njega☺☺
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 14. Februar 2018, 01:47, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
Korisnikov avatar
bob9952  OFFLINE
 
Postovi: 5
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Knjige na polici – ETF prijemni 2016

Postod Daniel » Sreda, 14. Februar 2018, 01:54

Postupak ti je tačan. :correct:
Nema na čemu.
Što se Latexa tiče – u ovim tvojim postovima nije bilo potrebe ni za kakvim Latex-komandama. Sve što je bilo potrebno to je brojne vrednosti uokviriti Latex-tagovima, čime se postiže bolja preglednost jer se brojne vrednosti tada bolje uočavaju. Ako pristupaš preko telefona (što baš i ne preporučujem za pisanje postova, pogotovo ako ima mnogo da se kuca u Latexu), tada imaš dugme „Full-verzija“, kojim dobijaš desktop prikaz na telefonu, a koji uključuje i dugmad za Latex-tagove iznad polja za pisanje posta...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9299
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5148 puta
Pohvaljen: 4949 puta


Povratak na KOMBINATORIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Utorak, 19. Mart 2024, 03:11 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs