Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Suma binomnih koeficijenata članova na neparnim mestima

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Suma binomnih koeficijenata članova na neparnim mestima

Postod Tinker » Utorak, 10. April 2018, 00:06

Pozdrav. :D
Imam jedan zadatak iz oblasti "binomna formula" koja je poprilično laka bila za preći, ali sam se ovde zaglavio pa bih zahtevao pomoć ako nije problem. :)
Zadatak glasi:
Suma binomnih koeficijenata članova na neparnim mestima u razlaganju binoma [inlmath]\displaystyle\left(a\sqrt[5]{\frac{a}{3}}-\frac{b}{\sqrt[7]{a^3}}\right)^n[/inlmath] jednaka je [inlmath]2048[/inlmath]. Član koji sadrži [inlmath]a^3[/inlmath] je: Tačan odgovor je [inlmath]-264a^3b^7[/inlmath].
Sada, šta meni ovde nije jasno je to kako da ja dođem do [inlmath]n[/inlmath], kada pronađem [inlmath]n[/inlmath] znaću da rešim zadatak pa ću i da dopišem, ali ako bi mi neko mogao objasniti kako da dođem do istog bio bih veoma zahvalan. :)

P.S. pišem sa telefona pa ako ima grešaka u Latex-u izvinjavam se i molio bih da Daniel ispravi. Hvala unapred! :D
Education is what remains after one has forgotten what one has learned in school - Albert Einstein
Tinker  OFFLINE
 
Postovi: 79
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 35 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Suma binomnih koeficijenata članova na neparnim mestima

Postod Daniel » Utorak, 10. April 2018, 00:30

Dobar ti je Latex, malo sam ga samo još „izglancao“. A ovaj zadatak izgleda da baš često privlači pažnju Matemanijaka. :) Možeš pogledati ovu temu, a u njoj ćeš videti linkove ka još nekim temama u kojima je isti objašnjen.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Suma binomnih koeficijenata članova na neparnim mestima

Postod Tinker » Utorak, 10. April 2018, 01:18

Gledao sam jednu od onih tema navedenih na tvom linku u potrazi za ovim ili nekim sličnim zadatkom i totalno prevideo taj zadatak. :facepalm:
Hvala puno na smernicama, izvinjavam se što sam ponovio zadatak. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Education is what remains after one has forgotten what one has learned in school - Albert Einstein
Tinker  OFFLINE
 
Postovi: 79
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 35 puta

Re: Suma binomnih koeficijenata članova na neparnim mestima

Postod Daniel » Utorak, 10. April 2018, 01:20

Sve u redu, nikakav problem. :thumbup:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na KOMBINATORIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:49 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs