Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 18:14
od Nađa
Brojioci i imenioci pravih razlomaka (pozitivnih i manjih od jedan) pripadaju skupu [inlmath]\{2,3,5,7,11\}[/inlmath]. Cemu je jednaka razlika izmedju najveceg i najmanjeg medju njima?
Moze li neko da mi pomogne oko ovog zadatka? Hmm da li treba razlomak da bude manji od jedan mislim kada se podele brojilac i imenilac, da li je to znacenje uslova da su pravi razlomci?
Da, hvala unapred :D :)

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 18:54
od bobanex
Brojilac treba da bude manji od imenioca.

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 18:58
od Daniel
Da, pravi razlomci su oni kod kojih je brojilac manji od imenioca, što znači da je vrednost razlomka manja od jedinice (govorimo, naravno, o pozitivnim vrednostima brojioca i imenioca).
Najmanji razlomak koji se može sastaviti od datih elemenata dobiješ tako što u brojilac staviš najmanju, a u imenilac nejveću moguću vrednost, logično.
Najveći razlomak dobiješ tako što za brojilac i imenilac odabereš one vrednosti čiji je odnos što bliži jedinici, pri čemu brojilac treba da bude manji od imenioca (da bi to bio pravi razlomak). To znači da, kad brojeve iz datog skupa poređaš po rastućem redosledu, u brojiocu i imeniocu treba da budu susedni brojevi iz tog niza... Samo treba videti koja su to dva susedna broja koja daju najveći razlomak...

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:01
od bobanex
Za najveći treba odabrati da mu brojilac i imenilac budu susedni brojevi, ako ne grešim, i potom utvrditi koji je od njih najveći.

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:02
od Daniel
Upravo to i dopisah u međuvremenu. :)

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:03
od bobanex
@Daniel, napisao si da brojilac treba da bude veći od imenioca, pri kraju posta,

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:04
od bobanex
Pa videh da si dopisao, ali nisam prepisao :)

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:05
od Nađa
Hvala vam puno! :) :aureola:

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:06
od Daniel
bobanex je napisao:@Daniel, napisao si da brojilac treba da bude veći od imenioca, pri kraju posta,

Jesam, i to sam takođe ispravio prilikom te dopune posta. :)

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:06
od bobanex
Čini mi se da mi ponekad forum prijavi da je neko pisao od trenutka kada sam počeo da kreiram post a nekad ne.

Re: Razlika izmedju najveceg i najmanjeg razlomka

PostPoslato: Subota, 17. Jun 2017, 19:26
od Daniel
To važi samo za objavu novi postova, ne i za editovanje postojećih (zato sam i bio protiv toga da se povećava vreme za izmenu posta, no dobro...)