Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TEORIJA SKUPOVA

Relacija ekvivalencije nad skupom celih brojeva

[inlmath]C\backslash\left(A\cap B\right)=\left(C\backslash A\right)\cup\left(C\backslash B\right)[/inlmath]

Relacija ekvivalencije nad skupom celih brojeva

Postod Ana Rasic » Utorak, 10. Oktobar 2017, 23:35

* MOD EDIT * Zadatak izdvojen iz ove teme

2. Neka je [inlmath]n\in\mathbb{N}[/inlmath]. U skupu celih brojeva [inlmath]\mathbb{Z}[/inlmath] definisana je relacija [inlmath]r[/inlmath] na sledeci nacin:
[dispmath]xry\iff(\exists k\in\mathbb{Z})x-y=kn.[/dispmath] Dokazati da je [inlmath]r[/inlmath] relacija ekvivalencije,naci klase ekv i faktor skup?

P.S.Znam da ovo mozda nije po pravilima foruma da se salju celi zadaci ali ovaj drugi samo bi vas zbunio ja mislim moj nacin razmisljanja,tako da je bolje da sami iznesete svoje ideje ako vam nije problem :D Pozdrav!
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 11. Oktobar 2017, 12:08, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa – tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Relacija ekvivalencije nad skupom celih brojeva

Postod Daniel » Sreda, 11. Oktobar 2017, 12:22

Ana Rasic je napisao:P.S.Znam da ovo mozda nije po pravilima foruma da se salju celi zadaci ali ovaj drugi samo bi vas zbunio ja mislim moj nacin razmisljanja,

Nema veze, ipak ti napiši svoj način razmišljanja, a i ako nas zbuni, nije ništa strašno. :)
Kreni od definicija – za refleksivnu relaciju [inlmath]\rho[/inlmath] nad skupom [inlmath]\mathbb{Z}[/inlmath] važi [inlmath](\forall x\in\mathbb{Z})x\rho x[/inlmath], isto tako napišeš definicije i za simetričnu i za tranzitivnu relaciju, zatim u njih uvrstiš izraz za zadatu relaciju iz svog zadatka...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na TEORIJA SKUPOVA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 17:17 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs