Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI TEORIJA SKUPOVA

Deljivost brojem 3 i 4

[inlmath]C\backslash\left(A\cap B\right)=\left(C\backslash A\right)\cup\left(C\backslash B\right)[/inlmath]

Deljivost brojem 3 i 4

Postod nikola011 » Utorak, 21. Novembar 2017, 20:17

Ponavljam skupove pa rekoh da proverim da li je ovo dobro rešenje. Odrediti sve cifre [inlmath]m[/inlmath] i [inlmath]n[/inlmath] petocifrenog broja [inlmath]46m3n[/inlmath] tako da on bude deljiv i brojem [inlmath]3[/inlmath] i brojem [inlmath]4[/inlmath].

Za [inlmath]n[/inlmath] sam kreirao skup [inlmath]A[/inlmath] koji sadrži sve brojeve u intervalu od [inlmath]0[/inlmath] do [inlmath]10[/inlmath] koji sabrani sa [inlmath]30[/inlmath] daju zbir deljiv sa [inlmath]4[/inlmath] (obzirom da je broj deljiv sa [inlmath]4[/inlmath] ako je njegov dvocifreni završetak deljiv sa [inlmath]4[/inlmath]);
[dispmath]A=\{x\mid x\in\mathbb{N}_0,\;0\le x<10,\;4\mid30+x\}=\{2,6\}[/dispmath] E sad, za svaki element skupa [inlmath]A[/inlmath] (nazovimo ga [inlmath]n_i[/inlmath]) kreirao sam skup [inlmath]B_i[/inlmath] tako da svaki element [inlmath]B_i[/inlmath] sabran sa [inlmath]n_i[/inlmath] i ostalim poznatim ciframa ([inlmath]4[/inlmath], [inlmath]6[/inlmath] i [inlmath]3[/inlmath]) daje zbir deljiv sa [inlmath]3[/inlmath] (obzirom da je broj deljiv sa [inlmath]3[/inlmath] ukoliko mu je zbir svih cifara deljiv sa [inlmath]3[/inlmath]). Ne znam da li sam ovo dovoljno dobro pojasnio pa sam pisao brojeve odvojeno;
[dispmath]B_1=\{x\mid x\in\mathbb{N}_0,\;0\le x<10,\;3\mid4+6+3+2+x\}=\{3,6,9\}[/dispmath][dispmath]B_2=\{x\mid x\in\mathbb{N}_0,\;0\le x<10,\;3\mid4+6+3+6+x\}=\{2,5,8\}[/dispmath]
 
Postovi: 78
Zahvalio se: 65 puta
Pohvaljen: 18 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Deljivost brojem 3 i 4

Postod Daniel » Sreda, 22. Novembar 2017, 00:23

Sve sasvim tačno, ja bih isto radio na taj način. :correct:
Na kraju samo napišeš kao gotovo rešenje [inlmath](m,n)\in\{(3,2),(6,2),(9,2),(2,6),(5,6),(8,6)\}[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na TEORIJA SKUPOVA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:08 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs