Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Određivanje presečnih tačaka pravih

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Određivanje presečnih tačaka pravih

Postod stonecar » Četvrtak, 26. Februar 2015, 21:38

mozete mi dati neki zadatak sa ovakvim primerom pomoc ? Imam kontrolni i takav zadatak a nzm kako uraditi.

Odredi presecne tacke pravih: (Resiti sistem)
Date su dve jednacine
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 28. Februar 2015, 00:57, izmenjena samo jedanput
Razlog: Promena naziva teme „pomoć“ u adekvatniji – tačka 9. Pravilnika!
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Određivanje presečnih tačaka pravih

Postod Stefanowsky » Četvrtak, 26. Februar 2015, 21:58

rules.php (obrati paznju na pravilnik)
Ukoliko treba odrediti tacku preseka dveju pravih koje imaju jednacine: [inlmath]A_1x+B_1y=C_1[/inlmath] i [inlmath]A_2x+B_2y=C_2[/inlmath], presecna tacka pravih se racuna preko determinante (najjednostavnije):
[dispmath]x=\frac{\begin{vmatrix}C_1 & B_1\\ C_2 & B_2\end{vmatrix}}{\begin{vmatrix}A_1 & B_1\\ A_2 & B_2\end{vmatrix}}\qquad y=\frac{\begin{vmatrix}A_1 & C_1\\ A_2 & C_2\end{vmatrix}}{\begin{vmatrix}A_1 & B_1\\ A_2 & B_2\end{vmatrix}}[/dispmath]
Na ovaj nacin dobijas koordinate presecne tacke.
"Let us learn to dream, gentlemen, then perhaps we shall find the truth... But let us beware of publishing our dreams till they have been tested by waking understanding."
Korisnikov avatar
 
Postovi: 27
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 25 puta

Re: Određivanje presečnih tačaka pravih

Postod stonecar » Četvrtak, 26. Februar 2015, 22:09

Hocu, ali mi to jos nismo radili, srednja sam skola. Ima ono u fazonu u prostoru i ono drugo u prevodu 2D i 3D. Tako zadatak sa tim [inlmath]A\;B\;C[/inlmath] nikada nisam radio, nzm sta da radim ..
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Određivanje presečnih tačaka pravih

Postod Sinisa » Četvrtak, 26. Februar 2015, 22:21

Rijesavanje sistema jednacina pomocu determinante se uce u srednjoj skoli, a ovo nije ,,3D,, zato sto su ove dvije prave u istoj ravni... A kako rijesavati sisteme jednacina se uci u osnovnoj skoli...

Sumnjam da ti iko moze reci sta da radis ako ovo ne znas, u srednjoj rjesavanje sistema je kao sabiranje u osnovnoj - neophodno da bi se rijesio zadatak
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Re: Određivanje presečnih tačaka pravih

Postod Gamma » Četvrtak, 26. Februar 2015, 23:52

To [inlmath]ABC[/inlmath] ti predstavlja linearnu jednačinu u implicitnom obliku.Nacrtaj grafik dvije linearne funkcije i tačka u kojoj se sjeku je rješenje toga sistema.Tako će biti jednostavnije ako ste učili i jednačinu prave..
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Određivanje presečnih tačaka pravih

Postod Daniel » Subota, 28. Februar 2015, 01:09

@stonecar
Molim te da se upoznaš s Pravilnikom foruma (na šta ti je i Stefanowsky već ukazao). Pravilnikom je izričito zabranjeno temama davati nazive kao što je „pomoć“.
Korigovao sam naziv teme.

Možeš li napisati kako glase te dve jednačine, da vidimo pre svega da li se radi o dve prave u ravni (2D), ili o dve prave u prostoru (3D)?

Jednačine s dve nepoznate možeš rešavati Kramerovim formulama, tj. determinantama (ovako kako ti je Stefanowsky pokazao), možeš Gausovom metodom eliminacije, možeš matricama... Nešto od toga ste sigurno učili.

U ovoj temi sam pokazao kako se određuje presek dve prave u prostoru, možeš pogledati.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 07:50 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs