Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Jednacine prave i ravni

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Jednacine prave i ravni

Postod integral2000 » Subota, 26. Decembar 2015, 19:24

Zdravo drustvo. Imam problem sa ovim zadatkom:

Odrediti jednačinu prave [inlmath]l[/inlmath] koja sadrži tačku [inlmath]M[/inlmath] i siječe pravu [inlmath]p[/inlmath] pod pravim ugom, a zatim odrediti jednačinu ravni koja sadrži tačku [inlmath]M[/inlmath] i pravu [inlmath]l[/inlmath] ako je [inlmath]M(-3,-2,-1)[/inlmath], [inlmath]L(2,1,-1)[/inlmath] i prava [inlmath]p[/inlmath]:
[dispmath]p:\begin{cases}
x+y+z-1=0\\
x-y+2z+2=0
\end{cases}[/dispmath]
Jednacinu prave [inlmath]p[/inlmath] napisem u kanonskom obliku i tu dobijem koordinate vektora pravca, iz uslova okomitosti pravih [inlmath]l[/inlmath] i [inlmath]p[/inlmath] dobijem da je
[inlmath]3k=l[/inlmath]
([inlmath]k,l,m[/inlmath] su koordinate vektora pravca prave [inlmath]l[/inlmath]).
Ovde stanem i ne znam sta dalje trebam da uradim.
Poslednji put menjao Daniel dana Nedelja, 27. Decembar 2015, 09:16, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa – tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Jednacine prave i ravni

Postod Daniel » Nedelja, 27. Decembar 2015, 09:20

Pozdrav :)
Zar ne reče, nakon što si ovde zamoljen da koristiš Latex, da ćeš ubuduće to i činiti?
Dodao sam Latex tvom postu – složićeš se da ovako izgleda mnogo preglednije i lakše za snalaženje.

Što se tiče tvog pitanja,
integral2000 je napisao:Jednacinu prave [inlmath]p[/inlmath] napisem u kanonskom obliku i tu dobijem koordinate vektora pravca, iz uslova okomitosti pravih [inlmath]l[/inlmath] i [inlmath]p[/inlmath] dobijem da je
[inlmath]3k=l[/inlmath]
([inlmath]k,l,m[/inlmath] su koordinate vektora pravca prave [inlmath]l[/inlmath]).
Ovde stanem i ne znam sta dalje trebam da uradim.

ne znam kako si došao do toga da je [inlmath]3k=l[/inlmath], ali ovde smo pre mesec dana imali identičnu situaciju (nalaženje prave koja sadrži datu tačku i normalna je na datu pravu), i tu sam opisao dva načina rešavanja.

Bi li pokušao da uradiš na neki od ta dva načina (najbolje na oba – kako radi vežbe, tako i radi potvrde dobijenog rezultata), pa da nam javiš da l' si uspeo?



Drugi deo zadatka,
integral2000 je napisao:a zatim odrediti jednačinu ravni koja sadrži tačku [inlmath]M[/inlmath] i pravu [inlmath]l[/inlmath]

očigledno nije dobro formulisan – jer, ako ravan sadrži pravu [inlmath]l[/inlmath], tada će svakako sadržati i tačku [inlmath]M[/inlmath], budući da tačka [inlmath]M[/inlmath] pripada pravoj [inlmath]l[/inlmath], tako da je to suvišan podatak. Prema tome, ovako kako si napisao pitanje, takvih ravni može biti beskonačno mnogo, jer se kroz jednu pravu može postaviti beskonačno mnogo ravni.
Takođe, zbog čega su date koordinate nekakve tačke [inlmath]L[/inlmath], kad se tačka [inlmath]L[/inlmath] ne spominje ni u jednom pitanju?
Molim te da vodiš računa i o tački 11. Pravilnika.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 17:44 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs