Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Graf linearne funkcije

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Graf linearne funkcije

Postod zeljko_mo » Subota, 09. Januar 2016, 16:49

zadana je linearna funkcija [inlmath]3x+y-4=0[/inlmath]
napisati u segmetnom obliku i prikazati na grafu,zatim odrediti inverznu funkciju zadanoj funkciji i prikazati je na grafu
segmetni oblik
[dispmath]3x+y-4=0[/dispmath][dispmath]3x+y=4\quad\setminus\div4[/dispmath][dispmath]\frac{x}{\frac{4}{3}}+\frac{y}{4}=1[/dispmath]
inverzni oblik funkcije
[dispmath]3x+y-4=0[/dispmath][dispmath]3y+x-4=0[/dispmath][dispmath]3y+x=4\quad\setminus\div4[/dispmath][dispmath]\frac{y}{\frac{4}{3}}+\frac{x}{4}=1[/dispmath]
mene zanima dali je točan ovaj graf sumljam u točnost jer se ovako siječe
Slika
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 09. Januar 2016, 22:17, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dopuna naslova teme – tačka 9. Pravilnika
BANOVAN
 
Postovi: 46
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Graf linearne funkcije

Postod Herien Wolf » Subota, 09. Januar 2016, 17:10

Potvrdjujem da je tacno samo meni inverzni oblik je lepse raditi od orginalne funkcije a ne od segmentnog oblika.
[dispmath]y=-\frac{1}{3}x+\frac{4}{3}[/dispmath]
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 231
Zahvalio se: 87 puta
Pohvaljen: 213 puta

Re: Graf linearne funkcije

Postod Daniel » Subota, 09. Januar 2016, 22:50

@zeljko_mo, moram da ti ukažem na sve tačke Pravilnika koje si prekršio.
  • Prvobitni naslov teme, koji je glasio samo „Graf“, nepotpun je. Dopunio sam ga. (tačka 9. Pravilnika)
  • U samo jednoj rečenici, „mene zanima dali je točan ovaj graf sumljam u točnost jer se ovako siječe“, napravio si čak dve grube pravopisno-gramatičke greške (ako zanemarimo još i izostavljen zarez). Za „dali“ sam ti već skrenuo pažnju da se piše rastavljeno. Reč „sumljam“ ne postoji u našem jeziku – ispravno je „sumnjam“.
    Takođe, ne kaže se „segmetni“, već „segmentni“. Vidim da si svuda koristio pogrešan oblik.
    Na Matemaniji držimo do pravilnog pisanja, što je rečeno i tačkom 5. Pravilnika.
  • Potrudi se da malo smanjiš slike koje šalješ, nema potrebe da budu tako ogromne. Osim toga, uvek je bolje da sliku pošalješ kao attachment uz poruku, nego da je kačiš na neki image-server (koji kroz koju godinu može i da se ugasi i onda ostadosmo bez slike). Sve ti to lepo piše u tački 14. Pravilnika. (I, ono što ne piše, ovakve skice se uvek komprimuju u .png, nikako u .jpeg; .jpeg kompresiju treba primenjivati kad su u pitanju fotografije.)
Što se zadatka tiče, potvrđujem i ja da je sve u redu, grafik takođe, a možeš videti da se uklapa i to što si dobio da su grafik originalne i grafik inverzne funkcije međusobno simetrični u odnosu na pravac [inlmath]y=x[/inlmath] (pisah juče o tome ovde, na samom kraju posta).

Herien Wolf je napisao:Potvrdjujem da je tacno samo meni inverzni oblik je lepse raditi od orginalne funkcije a ne od segmentnog oblika.
[dispmath]y=-\frac{1}{3}x+\frac{4}{3}[/dispmath]

Kako to misliš? Pa čovek je i radio od originalne funkcije, i to u implicitnom a ne u segmentnom obliku.

Inače, @zeljko_mo, ako si već želeo da inverznu funkciju izraziš u segmentnom obliku (što je i razumljivo, radi crtanja grafika), tada ti je bilo najlakše da kreneš od segmentnog oblika originalne funkcije,
[dispmath]\frac{x}{\frac{4}{3}}+\frac{y}{4}=1[/dispmath]
i onda samo zameniš [inlmath]x[/inlmath] i [inlmath]y[/inlmath]:
[dispmath]\frac{y}{\frac{4}{3}}+\frac{x}{4}=1[/dispmath]
to jest
[dispmath]\frac{x}{4}+\frac{y}{\frac{4}{3}}=1[/dispmath]
što je, inače, isto kao da si samo međusobno zamenio imenioce u razlomcima na levoj strani jednačine.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Graf linearne funkcije

Postod zeljko_mo » Nedelja, 10. Januar 2016, 12:51

Zar se na forumu prati gramatička pismenost,i zar je toliko važna ,brzo tipkam pa ne obraćam pažnju na neka slova.
ako uzmemo u obzir većinu foruma s bivše jugoslavije nikome nije toliko bitna gramatička pismenost na forumu,i tome se ne pridaje velika pažnja
BANOVAN
 
Postovi: 46
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Graf linearne funkcije

Postod Daniel » Nedelja, 10. Januar 2016, 13:01

Ne govorim ovde o slovnim greškama, tj. o greškama u kucanju. One se potkradu svakom. I meni se to desi toliko puta.
Ovde govorim o tipičnim pravopisnim greškama – reč „segmentni“ nijednom nisi napisao ispravno, tako da se to ipak ne može podvesti pod greške u kucanju.
Isti slučaj i sa „da li“ – nisam primetio da si igde to napisao razdvojeno.
Cilj Matemanije je da bude edukativna – ne samo kad je u pitanju matematika, već i kad je u pitanju pravilno izražavanje.

EDIT: Evo, samo što sam ovo napisao, opet si objavio post u kojem si „da li“ napisao sastavljeno.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:28 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs