Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Naci jednacinu ravni

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Naci jednacinu ravni

Postod darkwarrior92 » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 18:51

* MOD EDIT * Tema s dva ralicita zadatka podeljena u dve teme – drugi zadatak prebačen ovde

Date su ravni
[dispmath]\alpha\colon x+5y+z=0\\
\beta\colon x-z+4=0[/dispmath]
Naci jednacinu ravni koja pripada datom snopu i sadrzi tacku [inlmath]A(2,-2,4)[/inlmath]


Oba zadatka su mi prilicno nejasna, pogotovo drugi, ali i prvi, jer mislim da bih mozda znao da ga zapocnem, ali bih vec na pocetku negde stao.
Nadam se da nisam dosadan, ali jedino ovde mogu da pitam za pojasnjenje zadataka, hvala unapred.
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Naci jednacinu ravni

Postod Daniel » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 19:36

Svaki zadatak ide u zasebnu temu – tačka 10. Pravilnika. Zbog toga sam podelio ovu temu na dve.

darkwarrior92 je napisao:Date su ravni
[dispmath]\alpha\colon x+5y+z=0\\
\beta\colon x-z+4=0[/dispmath]
Naci jednacinu ravni koja pripada datom snopu i sadrzi tacku [inlmath]A(2,-2,4)[/inlmath]

Ako može pojašnjenje – koji je to dati snop?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod darkwarrior92 » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 20:06

Nisam siguran, bas tako pise u zadatku, ali pretpostavljam da se pod "pripada datom snopu" misli na "pripada datim ravnima", nemam neko drugo objasnjenje, jer je to ceo zadatak, tj. nisam nista izostavio...
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Naci jednacinu ravni

Postod Daniel » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 20:10

Pa ne može ravan da pripada dvema različitim ravnima. Štaviše, ne može da pripada nijednoj od te dve ravni ako sadrži tačku koja ne pripada nijednoj od te dve ravni.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod desideri » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 20:16

Apsolutno se slažem s Danielom.
Pa nema snopa, nije zadat.
Ili ne valja postavka ili nije dobro prekucano.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod Daniel » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 20:29

Jedino što mi pada na pamet da bi eventalno moglo da bude, to je da se misli na onaj snop ravni kojem pripadaju date ravni [inlmath]\alpha[/inlmath] i [inlmath]\beta[/inlmath].
Ali to onda mora biti tako i rečeno u zadatku.
A ovaj tekst je toliko nejasno formulisan, da se sve svodi na nekakvo nagađanje.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod darkwarrior92 » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 20:37

Nasao sam slican zadatak na internetu (mislim da je slican), ali samo postavka, bez resenja.

Odrediti jednacinu snopa ravni koji sadrzi ravni [inlmath]2x−y+z=−1[/inlmath] i [inlmath]x+y+3z=5[/inlmath]
kao i jednacinu ravni iz ovog snopa koja sadrzi tacku [inlmath]A(3,1,5)[/inlmath].

Koliko vidim isti je zadatak, samo malo drugacije formulisan, ali sam siguran 99% da je to ono sto se trazi i u prethodnom, pa bih zamolio za pomoc prema ovoj pretpostavci.
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod Daniel » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 20:43

OK, s takvim tekstom već ima smisla.
Presek te dve ravni je jedna prava (obeležimo je sa [inlmath]p[/inlmath]), čiju jednačinu treba odrediti.
Snopu kojem te dve ravni pripadaju pripadaće i sve ostale ravni koje takođe sadrže pravu [inlmath]p[/inlmath].
Dakle, traži se da odrediš takvu ravan koja sadrži pravu [inlmath]p[/inlmath] i zadatku tačku [inlmath]A[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod darkwarrior92 » Ponedeljak, 16. Maj 2016, 21:15

Malo mi je jasnije, ali i dalje tesko da bih mogao sam da uradim zadatak, posto nigde nisam nasao resen zadatak ovog tipa, kako bih mogao da shvatim postupak resavanja.
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Naci jednacinu ravni

Postod Daniel » Utorak, 17. Maj 2016, 00:40

Možeš li navesti šta ti tačno predstavlja problem?

Da li je to nalaženje prave koja se dobija u preseku ravni [inlmath]\alpha[/inlmath] i ravni [inlmath]\beta[/inlmath]? (Za to možeš videti ovu temu.)

Da li je to postavljanje ravni koja sadrži tu pravu i zadatu tačku? (Za to možeš videti ovu temu.)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sledeća

Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:08 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs