Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Projekcija tocke na pravac

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Projekcija tocke na pravac

Postod ero86 » Sreda, 31. Maj 2017, 18:11

Pozdrav, treba mi pomoc oko ovog zadatka:
Naci projekciju tocke [inlmath]M(5,1,3)[/inlmath] na pravac [inlmath]p[/inlmath]...(koji je zadan preko dvi ravnine) [inlmath]x+y+z-3=0[/inlmath] i [inlmath]x+2y+3z-6=0[/inlmath].
Meni je rjesenje ispalo da je to tocka [inlmath]M'(5,0,2)[/inlmath], nisam siguran da li se zadatak radi na nacin na koji sam ja radio pa me zanima jeli moje rjesenje tocno?
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 31. Maj 2017, 23:51, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova – tačka 13. Pravilnika!
ero86  OFFLINE
 
Postovi: 15
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod miletrans » Sreda, 31. Maj 2017, 18:20

Na koji si način radio? :D
Daj makar opis, pa da vidimo... Ja bih ga radio ovako:
Prvi korak bi mi bio da odredim jednačinu prave koja je određena ovim dvema ravnima (hajde da je nazovem prava [inlmath]p[/inlmath]). Onda bih odredio pravu [inlmath]q[/inlmath] koja bi prolazila kroz tačku [inlmath]M[/inlmath] i bila normalna na pravu [inlmath]p[/inlmath]. Tačka koja se traži (ti si je obeležio sa [inlmath]M'[/inlmath]) je presek prava [inlmath]p[/inlmath] i [inlmath]q[/inlmath].
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod ero86 » Sreda, 31. Maj 2017, 18:48

Nasao sam di sam pogrjesio, ja sam radio na pogresan nacin odredio sam ravninu preko tocke [inlmath]M[/inlmath] i vektora pravca onda trazio projekciju tocke na tu ravninu. Vas nacin je dobar samo ja imam problema i sa odredivanjem sjecista pravaca. Ne znam kako se odreduje presjecna tocka nesto sam nasao da se odreduje preko determinante ali nisam uspio shvatiti.
ero86  OFFLINE
 
Postovi: 15
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +2

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod miletrans » Sreda, 31. Maj 2017, 19:09

Ako ti je lakše:
Kada se odredi prava [inlmath]p[/inlmath], postavljamo ravan [inlmath]\pi[/inlmath] koja sadrži tačku [inlmath]M[/inlmath] i normalna je na pravu [inlmath]p[/inlmath]. Ovo ne bi trebalo da je teško, vektor prave [inlmath]p[/inlmath] je jednak vektoru ravni [inlmath]\pi[/inlmath] (pošto su normalne), a iz koordinate tačke [inlmath]M[/inlmath] određujemo slobodni član u jednačini ravni (obično se obeležava sa [inlmath]D[/inlmath]). Sada samo treba da odredimo tačku preseka prave [inlmath]p[/inlmath] i ravni [inlmath]\pi[/inlmath].
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

  • +1

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod Corba248 » Sreda, 31. Maj 2017, 19:32

@ero86: Molim te da se upoznaš sa Pravilnikom pogotovo sa tačkama 13 i 6. Sada si dobio odgovor zahvaljujući dobroj volji miletrans-a, ali budući da nisi novi korisnik i da ti je skoro svaki post do sada korigovan (zbog nekorišćenja LaTex-a ili neispravnog korišćenja istog) više ti neće biti tolerisani postovi kao prvi koji si postavio u ovoj temi. Ako imaš poteškoća sa LaTex-om ovde imaš uputstvo, a možes se obratiti Danielu ili meni za dodatnu pomoć.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 314
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 352 puta

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod ero86 » Četvrtak, 01. Jun 2017, 11:54

Zahvaljujem se Miletransu za pomoc. Corba248 ispricavam se, ali malo ste prestrogi po pitanju korištenja foruma. Zar nije cilj foruma da se pomogne ljudima u vezi zadataka, manje bitno je na koji nacin su oni postavili pitanja, po vasem misljenju ja bih trebao provesti tjedan dana uceci latex i citajuci pravila foruma da bih se mogao koristiti ovime? Nema svak vremena za to. Jos se jednom zahvaljujem na pomoci.
ero86  OFFLINE
 
Postovi: 15
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod miletrans » Četvrtak, 01. Jun 2017, 12:13

Odgovoriću, mada rizikujem da odem u offtopic i da guram nos u tuđe poslove...

U najkraćem, ne ero86, nije potrebno naučiti ceo LaTex. Uputstvo je vrlo detaljno i tu su nabrojane sve komande koji su potrebne prosečnom korisniku foruma. Ali, to ne znači da su ti potrebne sve komande. U mom konkretnom slučaju, teorija skupova mi je potpuna "tabula rasa" i veruj mi da nemam pojma koje su komande za skupovne operatore. (Da ne bude zabune, ne mislim da teorija skupova nije bitna, samo kažem da su meni daleko potrebnije neke druge grane matematike.) Ja lično obično otvorim LaTex uputstvo u drugom prozoru, pa kad mi zatreba komanda, ja je nađem i otkucam. Naravno, vremenom ti komande koje najčešće koristiš "uđu u krv", pa ti uputstvo za njih nije potrebno. U istoj temi imaš i linkove ka sajtovima gde možeš sam da napraviš formulu koja ti treba (slično kao u MS Word-u), a onda dobiješ gotov LaTex kod koji samo iskopiraš. Može i tako. Veruj mi, kada bi se tolerisalo odsustvo LaTex-a, takve bi se stvari pojavljivale na forumu, da bi više vremena odlazilo na dešifrovanje smisla zadatka nego na samo rešavanje.

I, za kraj, naravno ero86 da ćeš uvek biti dobrodošao na forum i da ćeš ovde moći da dobiješ pomoć vezanu za matematiku. Ali, ako se neko već potrudi da ti objasni zadatak, red bi bio i da ga ti napišeš onako kako treba, zar ne?
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

  • +1

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod Corba248 » Četvrtak, 01. Jun 2017, 16:14

@ero86 Svakako da je cilj Foruma da se pomogne ljudima, ali trebalo bi da trud bude obostran (kao što je miletrans i napisao). Siguran sam da ti ne treba nedelju dana da naučiš ono što ti treba u LaTex-u. Sve što si u ovoj temi napisao od matematičkih izraza trebalo je samo da uokviriš InlineMath tagovima (odnosno da pre pisanja istih klikneš na dugme "InlineMath") bez korišćenja jedne jedine komande. Drugo, u LaTex-u nema šta mnogo da se uči, pre pisanja izraza klikneš na InlineMath ili equation (ako želiš da bude u novom redu) i iskoristiš određene komande koje uopšte nisu komplikovane. Umesto sin pišeš \sin i sl. Za to ti svakako ne treba sedam dana. Sa druge strane, misliš da je u redu da svaki tvoj post prepravlja neko od moderatora prebacujući sve formule u LaTex? Pa nema svako vremena za to. ;)

P. S. Ako imaš neki predlog za poboljšanje rada ovog Foruma možeš ga postaviti u odgovarajućoj rubrici.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 314
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 352 puta

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod Daniel » Četvrtak, 01. Jun 2017, 16:29

Da i ja malo prokomentarišem.
@ero86, sasvim stoji da ovaj forum ima stroga pravila, i to niko i ne spori. Da nema tih strogih pravila, forum ne bi imao taj kvalitet koji ima.
Druga stvar, kao što miletrans reče, na ovom forumu je svako dobrodošao, ali isto tako niko nije primoran da na ovom forumu učestvuje ukoliko mu stroga pravila smetaju. Registracija na forum je sasvim dobrovoljna (kao što je dobrovoljan i trud svih nas koji na ovom forumu pomažemo oko zadataka), ali se podrazumeva da je onaj ko se registruje prihvatio sva pravila koja na forumu važe.
Kako prethodnici već rekoše, a i kako piše u bukvalno prvom pasusu Latex-tutorijala, nije uopšte potrebno pročitati ceo tutorijal, već samo prvih nekoliko pasusa kako bi se shvatio princip – nakon toga ide samo spisak Latex-komandi, kojim se korisnik može služiti kao nekim „priručnikom“ prilikom upotrebe Latexa, a koji će korisniku s vremenom, kako miletrans reče, sasvim sigurno „ući u krv“. A korist od poznavanja Latexa nije ograničena samo na ovaj forum, već ima široku primenu uopšte u pisanju raznih matematičkih radova i publikacija. Ko želi da stekne nova znanja, njemu bi upravo tako nešto trebalo da pogoduje.

I, da, slažem se s Corbom da je „Pitanja, predlozi zapažanja...“ pravo mesto da se iznesu bilo kakve primedbe (ako ih ima) na rad foruma. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Projekcija tocke na pravac

Postod ero86 » Petak, 02. Jun 2017, 16:30

U buduce cu postivati pravila, makar i dalje mislim da ste malo prestrogi. Ispricavam se jos jednom. Lijep pozdrav do iduceg problema sa zadatcima.
ero86  OFFLINE
 
Postovi: 15
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:03 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs