Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Tangenta hiperbole

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Tangenta hiperbole

Postod DzoniMaler » Sreda, 13. Jun 2018, 15:14

Cao, imam jedan dosta prost zadatak koji nikako da resim. Data je jednacina prave
[dispmath](\lambda+1)\cdot x-2\cdot\lambda\cdot y+\lambda=0[/dispmath] i jednacina hiperbole
[dispmath]x^2-2\cdot y^2=4[/dispmath] i treba odrediti lambda tako da prava dodiruje hiperbolu. Ubacim parametre u uslov dodira [inlmath]a^2\cdot k^2-b^2=n^2[/inlmath] i dobijam jednacinu koju ne mogu da resim.
Poslednji put menjao miletrans dana Sreda, 13. Jun 2018, 16:03, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija LaTex-a - izmena * u \cdot
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 16 puta
Pohvaljen: 20 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Tangenta hiperbole

Postod miletrans » Sreda, 13. Jun 2018, 16:08

Pozdrav, dobro nam došao.

Da li bi napisao kako izgleda ta jednačina koju ne možeš da rešiš? Da vidimo da li je problem u određivanju [inlmath]k[/inlmath] i/ili [inlmath]n[/inlmath], u nekom od ovih silnih kvadriranja ili na nekom trećem mestu. U principu, postupak koji si predložio jeste tačan.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Tangenta hiperbole

Postod DzoniMaler » Sreda, 13. Jun 2018, 16:33

Da u pravu si, mozda je trebalo da napisem jednacinu koja mi ispada, ne znam prosto sto ne mogu da je resim, mozda ponavaljam neku banalnu gresku ponovo i ponovo...
[dispmath]k=\frac{\lambda+1}{2\lambda}[/dispmath] Upsss... izgleda da kada sam izracunavao [inlmath]n[/inlmath] uvek bih ostavio [inlmath]n=\lambda[/inlmath] umesto da podelim sa [inlmath]2\lambda[/inlmath]... tada ispadne [inlmath]n=\frac{1}{2}[/inlmath] i zadatak je se svodi na izracunavanje...
:evil:
:besan:

Ne treba pomoc vise, mozda bi mi trebao savet kako da izbegnem ovakve greske... sto je najgore dosta mi se cesto dogadja da zaboravim [inlmath]n[/inlmath] da podelim sa koeficijentom od [inlmath]y[/inlmath] kada se bavim funkcijama...

Sramota me haha
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 16 puta
Pohvaljen: 20 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:13 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs