Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Skup tačaka u ravni – prijemni ETF 2018.

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Skup tačaka u ravni – prijemni ETF 2018.

Postod jojovanana » Utorak, 03. Jul 2018, 21:13

Prijemni ispit ETF - 25. jun 2018.
7. zadatak


Skup tačaka u ravni [inlmath]xOy[/inlmath] za koje je rastojanje do tačke [inlmath]A(1,0)[/inlmath] dva puta veće od rastojanja do tačke [inlmath]B(−2,0)[/inlmath] predstavlja?
Resenje: kruznicu
Iskreno, ovaj zadatak na prijemnom nisam znala ni kako uopste da pocnem, jer ovakav tip zadataka nisam vezbala, tako da je svaka pomoc dobrodosla. :aureola:
Poslednji put menjao Daniel dana Utorak, 03. Jul 2018, 21:59, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dopuna naziva teme
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Skup tačaka u ravni – prijemni ETF 2018.

Postod bobanex » Utorak, 03. Jul 2018, 21:51

Zapiši to što je dato tekstom i sredi, dobićeš:
[dispmath]\left(x+3\right)^2+y^2=4[/dispmath]
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

Re: Skup tačaka u ravni – prijemni ETF 2018.

Postod jojovanana » Sreda, 04. Jul 2018, 17:29

Resila sam, ali dobijam drugaciju jednacinu, doduse takodje jednacinu kruga, pa cisto da vidim da li sam resavala na dobar nacin (nije mi trenutno sveska pri ruci, pa ne znam kako je tacno glasila moja jednacina).
Uzela sam neku tacku [inlmath]M(p,q)[/inlmath] od koje je [inlmath]d_1=2d_2[/inlmath]. Odatle, samo izrazim rastojanje izmedju dve tacke, i sredjivanjem, dobijem jednacinu kruga. Jel dobar postupak?
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

  • +1

Re: Skup tačaka u ravni – prijemni ETF 2018.

Postod Daniel » Sreda, 04. Jul 2018, 18:50

Da, dobar je postupak. S tim, da slobodno možeš umesto [inlmath]M(p,q)[/inlmath] pisati [inlmath]M(x,y)[/inlmath] jer ti zapravo tražiš sve uređene parove [inlmath](x,y)[/inlmath] (drugim rečima, sve moguće tačke s [inlmath]x[/inlmath] i [inlmath]y[/inlmath] koordinatama) za koje će važiti zadati uslov. Na taj način, dobijaš traženu jednačinu, u kojoj figurišu [inlmath]x[/inlmath] i [inlmath]y[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 44 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:09 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs