Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Prave koje dodiruju elipsu i kruznicu

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]
  • +1

Re: Prave koje dodiruju elipsu i kruznicu

Postod Daniel » Petak, 22. Maj 2020, 19:36

Griezzmiha je napisao:U redu, zbirka Djordja Krtinica uprkos toj gresci i dalje "tera" po svome kada nalazi koordinate tacaka...

Vrlo lako možeš proveriti i svoje rešenje, i rešenje iz zbirke. Prema uslovu zadatka, tačka [inlmath](4,4)[/inlmath] treba da pripada pravoj [inlmath]q[/inlmath]. Uvrštavanjem koordinata tačke [inlmath](4,4)[/inlmath] u jednačinu prave [inlmath]q[/inlmath] jednačina treba da bude zadovoljena. Uvrsti, dakle, [inlmath]x=4[/inlmath] i [inlmath]y=4[/inlmath] u jednačinu koju si ti dobio, a zatim u jednačinu koja piše u zbirci. Ako je jednačina zadovoljena znači da je jednačina tačna, ako nije zadovoljena znači da je netačna.
Možeš i da skiciraš kako izgleda zadata kružnica na grafiku. Uočićeš da cela kružnica (isto kao i tačka [inlmath](4,4)[/inlmath]) pripada [inlmath]I[/inlmath] kvadrantu. Zatim skiciraj i pravu čija jednačina je napisana u zbirci, [inlmath]x+y=-8[/inlmath], Videćeš da ona uopšte ne prolazi kroz [inlmath]I[/inlmath] kvadrant (pa samim tim ne može ni dodirivati kružnicu), tako da ta prava ne može biti ona koju tražimo. S druge strane, jednačina [inlmath]x+y=8[/inlmath] koju si ti dobio, predstavlja pravu koja prolazi kroz [inlmath]I[/inlmath] kvadrant.

Griezzmiha je napisao:Ja sam na to isao ovako, znaci kada trazim recimo tacke [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]D[/inlmath] jer cemo uzeti u obzir to da su one tacke na tangenti [inlmath]p[/inlmath], onda cemo samo staviti za [inlmath]y[/inlmath] odnosno [inlmath]x[/inlmath] vrednost nula i dobiti njihove koordinate, koje ce za sve tacke biti sa jednom vrednoscu koja je nula i koja je pozitivan broj...

Može tako. Možeš i svođenjem na segmentni oblik, kako sam i objasnio u linkovanoj temi. Za pravu [inlmath]p[/inlmath] bi dobio [inlmath]\frac{x}{6}+\frac{y}{4}=1[/inlmath] (i odatle bi odmah video da su njene presečne tačke s osama [inlmath](6,0)[/inlmath] i [inlmath](0,4)[/inlmath]), a za pravu q bi dobio [inlmath]\frac{x}{8}+\frac{y}{8}=1[/inlmath] (i odatle bi odmah video da su njene presečne tačke s osama [inlmath](8,0)[/inlmath] i [inlmath](0,8)[/inlmath]).
Svejedno je na koji ćeš način raditi, sasvim je dobar i tvoj način, nego da napomenem da može i ovako.

Griezzmiha je napisao:Onda racunamo povrsinu za dva pravougla trougla i veci oduzmemo od manjeg i to je to...

Mala ispravka – manji oduzmemo od većeg.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Prave koje dodiruju elipsu i kruznicu

Postod Griezzmiha » Petak, 22. Maj 2020, 21:52

Hvala Vam svima na pomoci! Ali opet nekako mi se cini da ste mi povrh svega ucinili medvedju uslugu... Osecam se lose sto nisam nista sam uspeo da shvatim. Ovaj zadatak je objektivno tezi od onog drugog koji sam okacio, i uprkos tome sto sam manje vise shvatio kako se radi opet laksi zadaci ne stimaju uopste...
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

Prethodna

Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 23:21 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs