Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PSEUDOMATEMATIKA

koja je funkcija

Radovi za koje se tvrdi da su matematički, ali nemaju rigorozan dokaz.
(Ne ulazite ako imate slab želudac! :) )
  • +1

Re: koja je funkcija

Postod desideri » Četvrtak, 19. Mart 2015, 21:10

Zaista sam se potrudio da razumem sve izloženo u ovoj temi. Imam pre svega terminološki problem da bih sve ovo razumeo.
ms.srki je napisao:Preslikavanje funkcije iz x-koordinate u ravan

Moj problem se sastoji u tome da pod terminom "funkcija" smatram nešto drugo. Konkretno, funkcija je u klasičnoj matematici pojam koji se definiše preko skupa, koji je intuitivno jasan pojam i koji se ne definiše. Po mom mišljenju najbitnije u klasičnoj definiciji funkcije je da jedan original (zvaću ga element prvog skupa) može imati najviše jednu sliku (zvaću je element drugog skupa). Ili jednu ili nijednu. Iz gornjeg citata se vidi da je u pitanju nova definicija funkcije, jer se [inlmath]x[/inlmath] koordinata preslikava u ravan, to jest jedan original ima beskonačno mnogo slika. To je ono što se ne može prihvatiti u klasičnoj matematici.

Ali, ja sam isto tako pažljivo proučio i sledeće:
ms.srki je napisao:po pravilima sadašnje matematike je tačno da su grafici pogrešni

Ovo je sasvim tačno zapažanje. Ali to ne znači, naravno, da su pogrešni po ovim novim pravilima. Bitno je od čega se polazi. Zato ja imam dva vrlo konkretna pitanja u vezi ove teme:
1. Da li su ovi primeri zasnovani na nekim novim aksiomama, premisama, definicijama i slično? Neophodno je zbog razumevanja izloženog videti od čega se polazi. Pod aksiomama (ili aksiomima) smatram početne, prvobitne stavove koji se ne dokazuju.
2. Moje drugo pitanje je vezano upravo za terminološke odrednice koje sam naveo na početku. Po mom mišljenju, nije dobro nešto novo nazivati starim imenom. Naime, termin "funkcija" velika većina ljudi shvata onako kako su ih u školi učili. Zato je za nešto novo potrebno novo ime. Ako "starim" terminima uvodimo nove definicije, može se desiti sledeće (primer):
Definicija 1: Mačka je sitan glodar koji voli sir.
Definicija 2: Miš je umiljata četvoronožna životinja koja prede.
Odavde bi se lako dokazalo da miševi jure mačke (kao teorema).
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: koja je funkcija

Postod ms.srki » Nedelja, 22. Mart 2015, 12:23

desideri je napisao:1. Da li su ovi primeri zasnovani na nekim novim aksiomama, premisama, definicijama i slicno? Neophodno je zbog razumevanja izloženog videti od cega se polazi. Pod aksiomama (ili aksiomima) smatram pocetne, prvobitne stavove koji se ne dokazuju.
2. Moje drugo pitanje je vezano upravo za terminološke odrednice koje sam naveo na pocetku. Po mom mišljenju, nije dobro nešto novo nazivati starim imenom. Naime, termin "funkcija" velika vecina ljudi shvata onako kako su ih u školi ucili. Zato je za nešto novo potrebno novo ime. Ako "starim" terminima uvodimo nove definicije, može se desiti sledece (primer):

1.Nije zasnovano na novim aksiomima , definicijama .
U sadašnjoj matematici se radi nezavisna promenljiva ( x ) i zavisna promenljiva ( y) , ja uvodim da se i konstanta ( a ) može raditi , pa zato umesto grafika funkcije ne dobijam pravu ( dve sastavljene poluprave , beskonacnu krivu , ... ) vec površinu .

2.Funkcija je data kao aksiom , i u beskonacnom obliku . Za mene je funkcija neka matematicka pojava koja postoji u dva ( više ) oblika , i koje se piše u skracenom obliku , primeri :
2+2+2=6
2+2+4=8
2+4+4=10
4+4+4=12
2+2+10=14
2+4+10=16
2+10+10=22
4+4+10=18
4+10+10=24
10+10+10=30
[inlmath]S^{rlen}[/inlmath]|(2,4,10)(+)(3)|=A
----
Ugao gde su kraci ugla konstante a ugao izmedu njih promenljiva , Pitagorina teorema kao deo funkcije
[inlmath]c^2[/inlmath]=[inlmath]{a_p}^2[/inlmath]+[inlmath]{b_p}^2[/inlmath]
[inlmath]c^2[/inlmath]=([inlmath]a[/inlmath]sin[inlmath]\gamma)^2[/inlmath]+([inlmath]b[/inlmath]-([inlmath]a[/inlmath]cos[inlmath]\gamma)^2[/inlmath]) , kada je [inlmath]\gamma[/inlmath]=[inlmath]90^o[/inlmath] , [inlmath]c^2[/inlmath]=[inlmath]a^2[/inlmath]+[inlmath]b^2[/inlmath]
....
2+2
2+2+2
2+2+2+2
...
2+2+...+2+2
2n
-----
x(y,z,..) i x-koordinata (y,z,...) su za mene odvojeni pojmovi , što znaci da se x može pojaviti na y-koordinati ( z ,...) na grafiku funkcije , na geometriskom objektu u ravni ( prostoru ) . Možemo je zvati "funkcija tacke" pa funkcije možemo napisati ovako
a)[inlmath]y_{x.}=|a_{x.}-x_{x.}|[/inlmath]
b)[inlmath]y_{x.}=-|a_{x.}-x_{x.}|[/inlmath]
c)[inlmath]y_{x.}=a_{x.}-x_{x.}[/inlmath]
d)[inlmath]y_{x.}=x_{x.}-a_{x.}[/inlmath]
e)[inlmath]y_{x.}=|a_{x.}-x_{x.}|\cup-|a_{x.}-x_{x.}|[/inlmath] gde je [inlmath]x.[/inlmath] oznaka da se radnja dešava u x-koordinati
Grafik funkcije [inlmath]y_{x.}\rightarrow y_{y.}[/inlmath] , preslikana duž [inlmath](y_{y.},a_{x.},x_{x.})\rightarrow(a_{xy.}x_{xy.})[/inlmath] , gde je y. y-koordinata , xy. oznaka za ravan
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: koja je funkcija

Postod ms.srki » Nedelja, 22. Mart 2015, 18:11

napravio sam grešku , umesto 2n treba da bude 2n+2
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

  • +1

Re: koja je funkcija

Postod ubavic » Nedelja, 22. Mart 2015, 18:35

Vidim ja da nešto nije dobro. Sada, sa [inlmath]2n+2[/inlmath], ima mnogo više smisla.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: koja je funkcija

Postod ms.srki » Utorak, 24. Mart 2015, 18:30

a)[inlmath]y_{x.}=|a_{x.}-x_{x.}|[/inlmath]
b)[inlmath]y_{x.}=-|a_{x.}-x_{x.}|[/inlmath], isti je grafik samo je obrnut za [inlmath]180^o[/inlmath] , i odnosi se za negativne vrednosti y
Grafik funkcije [inlmath]y_{x.}\rightarrow y_{y.}[/inlmath] , preslikana duž [inlmath](y_{y.},a_{x.},x_{x.})\rightarrow(a_{xy.}x_{xy.})[/inlmath]
2≥y≥0 ( opšto oblik b≥y≥0 , b>0 ) pravougaoni jendnakokraki trougao
https://2bl1tq.bn1302.livefilestore.com ... png?psid=1

3≥y≥1 ( opšto oblik c≥y≥b , b>0 , c>0 ) pravilni trapez
https://dc4d8a.bn1302.livefilestore.com ... png?psid=1

1≥x≥-1 ( opšto oblik c≥x≥b x<a , c≥x≥b x>a ) pravougougaoni trapez
https://o9amca.bn1302.livefilestore.com ... png?psid=1

6≥x≥-1 ( opšti oblik c≥x≥b , b>a , c<a , |b|[inlmath]\neq[/inlmath]|c|) petougao
https://pkxoqg.bn1302.livefilestore.com ... png?psid=1

koji još geometriski objekti se mogu dobiti ??? :ghh:
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: koja je funkcija

Postod desideri » Utorak, 24. Mart 2015, 18:34

Najpre imam jednu dobronamernu primedbu:
ms.srki je napisao:Ugao gde su kraci ugla konstante a ugao izmedu njih promenljiva , Pitagorina teorema kao deo funkcije
c2=ap2+bp2
c2=(asinγ)2+(b-(acosγ)2) , kada je γ=90o , c2=a2+b2

Kada je Latex u istom redu kombinovan sa običnim tekstom, teško je da citat ispadne kao i original. Bolje bi ispao citat da su sve formule u Latex-u. No to je samo moje mišljenje.

Dalje, rečeno je ovo:
[dispmath]c^2=(a\sin\gamma)^2+\left(b-(a\cos\gamma)^2\right)[/dispmath]
Pretpostavljam da je ovo uopštavanje Pitagorine teoreme dato kao primer za novu definiciju funkcije (ako sam dobro razumeo) uz navođenje specijalnog slučaja za ugao od [inlmath]90[/inlmath] stepeni. Da li je možda geška u kucanju, to jest da li je trebalo da piše:
[dispmath]c^2=(a\sin\gamma)^2+\big(b-(a\cos\gamma)\big)^2[/dispmath]
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: koja je funkcija

Postod ms.srki » Utorak, 24. Mart 2015, 18:55

desideri je napisao:[dispmath]c^2=(a\sin\gamma)^2+\big(b-(a\cos\gamma)\big)^2[/dispmath]

hvala za ispravku greške , ceo rad
https://onedrive.live.com/redir?resid=7 ... file%2cpdf
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: koja je funkcija

Postod Daniel » Sreda, 25. Mart 2015, 07:11


Baš zanimljiva ta „Srđanova teorema“... Ajd da vidimo...
[dispmath]c^2=a_p^2+b_p^2[/dispmath][dispmath]\left.\begin{array}{l}
a_p=a\sin\gamma\\
b_p=b-a\cos\gamma
\end{array}\right\}\quad\Rightarrow\quad c^2=\left(a\sin\gamma\right)^2+\left(b-a\cos\gamma\right)^2[/dispmath][dispmath]\Rightarrow\quad c^2=a^2\sin^2\gamma+b^2-2ab\cos\gamma+a^2\cos^2\gamma[/dispmath][dispmath]\Rightarrow\quad c^2=a^2\sin^2\gamma+a^2\cos^2\gamma+b^2-2ab\cos\gamma[/dispmath][dispmath]\Rightarrow\quad c^2=a^2\underbrace{\left(\sin^2\gamma+\cos^2\gamma\right)}_1+b^2-2ab\cos\gamma[/dispmath][dispmath]\Rightarrow\quad\enclose{box}{c^2=a^2+b^2-2ab\cos\gamma}[/dispmath]
Stvarno genijalna inovacija... Mislim da se nijedan matematičar u dosadašnjoj istoriji nije setio da dođe do jedne ovako elegantne formule... :mrgreen:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: koja je funkcija

Postod Miladin Jovic » Sreda, 25. Mart 2015, 16:21

Daniel je napisao:[dispmath]....[/dispmath][dispmath]\Rightarrow\quad c^2=a^2\underbrace{\left(\sin^2\gamma+\cos^2\gamma\right)}_1+b^2-2ab\cos\gamma[/dispmath]

Daniele, ko kaže da je [inlmath]\sin^2\gamma+\cos^2\gamma=1[/inlmath]?
Možda je to jednako Srđanovoj konstanti. Tako ishitren potez nisam od tebe očekivao. :wink2:
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Re: koja je funkcija

Postod Daniel » Sreda, 25. Mart 2015, 19:11

Au, da, u pravu si, kako nisam o tome razmišljao... :conf: Ali, čekaj, ko kaže da je to uopšte konstanta? Možda [inlmath]\sin^2\gamma+\cos^2\gamma[/inlmath], zapravo, predstavlja Srđanovu funkciju [inlmath]S\left(\gamma\right)[/inlmath]? :mrgreen:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na PSEUDOMATEMATIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:39 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs