Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PSEUDOMATEMATIKA

Trisekcija ugla – konačno rešenje

Radovi za koje se tvrdi da su matematički, ali nemaju rigorozan dokaz.
(Ne ulazite ako imate slab želudac! :) )
  • +1

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod Sinisa » Petak, 02. Oktobar 2015, 20:25

galet je napisao:Daniel nije nigde dokazao da luk DH nije jednak luku FI. Smatrale li da to nije potrebno?
Njegovu izjavu, da ti lukovi nisu jednaki, uvažavate kao dokaz?

ms.srki je napisao:to je tačno , ali ja nisam naveo da su oni jednaki , i oni nisi bitni , već tetiva HD

@galet , @ms.srki molim vas da se dogovorite prije nego sto napisete sledeci post (evo male pomoci za @ms.srki, kada bi kruzni lukovi bili jednaki problem trisekcije bi bio rijesen)

e sad cu pokusati dokazati da je ovo besmilica... imas proizvoljnu kruznicu i proizvoljni otvor sestara, e sad ta tetiva sijece kruznicu u neke 2 tacke tako da imas neki kruzni luk... sad zamisli da ta kruznica raste i raste i tezi ka beskonacnosti i nanosenjem tog pocetnog otvora sestara na tu kruznicu, kruzni luk kojem odgovara ta tetiva (duzine otvora sestara) ce teziti duzini tetive...
Poslednji put menjao desideri dana Petak, 02. Oktobar 2015, 22:55, izmenjena samo jedanput
Razlog: ispravka slovne greške u kucanju.
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod Daniel » Petak, 02. Oktobar 2015, 20:52

galet je napisao:I da pomognem Danijelu - odnos dužina tetive i luka zavisi od zakrivljenosti luka

Mogao bi, za početak, da naučiš da ispravno pišeš ime osobe s kojom razgovaraš, jer i to spada u domen lične kulture.

Dakle, ti si napisao
galet je napisao:Dužine lukova su jednake, ali dužine tetiva nisu.

pri tom za tu tvrdnju ne ponudivši apsolutno nikakav dokaz, na šta sam ti ja odgovorio dokazom da dužine tetiva jesu jednake:
Daniel je napisao:Nisi pratio ms.srkijev postupak. Između ostalog, napisao je
ms.srki je napisao:Šestar DH , iz tačke F , seče se kružni luk FG , dobija se tačka I

što znači da su dužine tetiva [inlmath]DH[/inlmath] i [inlmath]FI[/inlmath] jednake.

Treba li ti eksplicitniji dokaz od ovog? Znači, čovek je u otvor šestara uzeo tetivu [inlmath]\overline{DH}[/inlmath] (ne luk, u otvor šestara se ne može uzeti luk, već tetivu) i njime je odmerio rastojanje od tačke [inlmath]F[/inlmath], čime je, opet, dobio tetivu (ne luk, već tetivu) [inlmath]\overline{FI}[/inlmath].

Na osnovu jednakosti tetiva [inlmath]\overline{DH}[/inlmath] i [inlmath]\overline{FI}[/inlmath], sada možeš i sâm vrlo lako zaključiti da, zbog različite zakrivljenosti lukova [inlmath]\overset{\frown}{DH}[/inlmath] i [inlmath]\overset{\frown}{FI}[/inlmath], dužine tih lukova ne mogu biti jednake, upravo na osnovu onoga što i sâm (za divno čudo, ispravno) tvrdiš:
galet je napisao:odnos dužina tetive i luka zavisi od zakrivljenosti luka




Ako ti bilo šta od ovog što sam napisao nije jasno, slobodno pitaj i odgovoriću, to nije problem.
Ali, ukoliko i posle ovoga budeš tvrdio da nisam dokazao nejednakost kružnih lukova i budeš i dalje bez dokaza tvrdio da su ti kružni lukovi jednaki, bićeš banovan bez prethodnog upozorenja, po osnovu tačke 25. Pravilnika, a ti slobodno posle kukaj okolo koliko god želiš kako sam tvoje trolovanje smislio kao izgovor radi banovanja.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod galet » Petak, 02. Oktobar 2015, 22:40

Daniel je napisao:Ali, ukoliko i posle ovoga budeš tvrdio da nisam dokazao nejednakost kružnih lukova i ...

Dakle priznaješ da pre ovoga nisi dokazao nejednakost kružnih lukova - a trebalo je - zar ne?
Ali ni posle moje izazovne tvrdnje ti nisi našao za shodno da to učiniš.
"Učinio" si ovo tek sada i to citirajući moje reči da odnosi dužina tetive i luka zavise od zakrivljenosti luka. Eto!
galet  OFFLINE
Trol
Trol
 
Postovi: 9
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod Sinisa » Petak, 02. Oktobar 2015, 23:01

galet je napisao:Ako smatrate da matematika tako funkcioniše onda me slobodno banujte ali bez izgovora o mom trolovanju.

matematika funkcionise na logickom zakljucivanju, a to sigurno nije sledeci zakljucak:
galet je napisao:Dužine lukova su jednake, ali dužine tetiva nisu.

(kako prenosis duzinu kruznog luka jedne kruznice na drugu kruznicu razlicite duzine precnika uz pomoc samo sestara i linijara??? ovo je neophodno ako vec razmisljas u tom pravcu)

kada o necemu raspravljas onda moras poznavati cinjenice a u ovom slucaju to je objasnjenje ili "nacin" rjesavanja trisekcije od @ms.srki gdje pise da su TETIVE jednake a ne kruzni lukovi


i sta je to "izazovna tvrdnja" ? :facepalm:
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod desideri » Petak, 02. Oktobar 2015, 23:22

galet je napisao:Errare humanum est!

Naravno da se svakom može desiti slovna greška u kucanju. Nisam ništa loše mislio svojim postom, naprotiv, no odgovoriću na istom jeziku, citirajući:
Indocti discant et ament meminisse periti.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod galet » Petak, 02. Oktobar 2015, 23:32

Sinisa je napisao:i sta je to "izazovna tvrdnja" ? :facepalm:

Tvrdnja koja se ne slaže sa autorovom, tako da je autor prisiljen da svoju tvrdnju dokaže.
galet  OFFLINE
Trol
Trol
 
Postovi: 9
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod Daniel » Subota, 03. Oktobar 2015, 04:20

galet je napisao:Dakle priznaješ da pre ovoga nisi dokazao nejednakost kružnih lukova - a trebalo je - zar ne?
Ali ni posle moje izazovne tvrdnje ti nisi našao za shodno da to učiniš.
"Učinio" si ovo tek sada i to citirajući moje reči da odnosi dužina tetive i luka zavise od zakrivljenosti luka. Eto!

Sad si stvarno preterao.
[inlmath]1.[/inlmath] Posle svih onih mojih linkova na razne postove u kojima sam eksplicitno pokazao zbog čega su tetive jednake i lukovi nisu jednaki, koje se ti nisi ni udostojio da pročitaš, i kad sam ih na kraju, isključivo zbog tebe, sve skupio u jedan post, koji si konačno pročitao, ti mi opet drsko i bezobrazno imputiraš kako ja ništa od toga ranije nisam dokazao. Pa tako detaljno kao sad definitivno i nisam, jer sam smatrao (izgleda, pogrešno?) da smo odrasli ljudi kojima ne mora da se sve objašnjava u sitna crevca, kao što mora deci (pred)školskog uzrasta.
[inlmath]2.[/inlmath] Ti sve vreme tražiš od mene dokaz moje tvrdnje (koji si i sâm mogao naći da si se malo potrudio), a da pri tom ni u jednom trenutku ne nalaziš za shodno da svoju (potpuno pogrešnu) tvrdnju
galet je napisao:Dužine lukova su jednake, ali dužine tetiva nisu.

makar pokušaš da potkrepiš bilo kakvim dokazom (ako izuzmem pozivanje na onu ms.srki-jevu računicu za koju sam odmah pokazao zbog čega je pogrešna).
[inlmath]3.[/inlmath] Očekivalo bi se da, posle svih mojih dokaza, umesto što me optužuješ zbog navodnog nedokazivanja moje tvrdnje ranije, lepo priznaš da je tvoj način razmišljanja bio pogrešan, ali to je samo tvoj izbor i stvar tvoje lične kulture.
[inlmath]4.[/inlmath] Ako si stvarno ti taj koji je „otkrio toplu vodu“ da dužina tetive i luka zavise od zakrivljenosti luka, a da niko od nas nije ranije znao za taj „neverovatan geometrijski fenomen“, bilo bi onda logično da si tu činjenicu iskoristio kako bi došao do ispravnog zaključka, umesto što si sve vreme tvrdio nešto što je sasvim pogrešno.
[inlmath]5.[/inlmath] Budući da i dalje ne prestaješ s drskim podmetanjima, provokacijama i, uopšte, trolovanjem, a da sam ti u tom slučaju obećao isključenje s foruma, a da se svojih obećanja i te kako pridržavam – zbogom.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod troter39 » Ponedeljak, 20. Jun 2016, 08:23

dobar dan dobri ljudi, evo i ja da se javim resio sam risekiju 2014 i svoj rad yasiio auorskim pravima. ja izvodim trisekiju pomocu uglovne precke sad cu vam objasniti kako se lako izvodi trisekcija prvo nacrajte ugao alfa na primer 62 stepena zatim na gornjem kraku ugla nadjite tacku x proizvoljno zatim otvorite sestar da se iz proizvoljne tacke x zasece druga stranica ugla a da je dobijena duz deljiva sa tri na primer na primer 1,5 3 6 9 12. spojte zatim tacku x sa tackom x2 koja je u preseku drugog kraka ugla i uglovne precke dobili ste jdan lep trougao. prislonite sada lenjir uz duz x x2 i odmerite definisane tacke koje se nalaze na 1\3 duzine duzi x x2 ako je duz 4,5 cm te tacke se nalaze na 1,5 i 3 cm te tacke oznacite sa d1 i d2. spojte zatim tacke d1 i d2 sa temenom ugla i dobicete trisekciju. tako mzete podeliti ugao na paran i neparan broj delova jednim istim postupkom
zasticeno autorskim pravom broj2013\3738-a-0146\2013
a sad me razvicite :insane:
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod Daniel » Ponedeljak, 20. Jun 2016, 11:59

Jel' vidiš, ms.srki, sav tvoj silni trud ode uzalud. :mrgreen:

Dobar dan i tebi, troter, aj'mo odma' na posô. ;)
troter39 je napisao:nadjite tacku x proizvoljno

Tačke se u geometriji označavaju velikim slovima. Dakle, tačka [inlmath]X[/inlmath], tačka [inlmath]X_2[/inlmath], tačke [inlmath]D_1[/inlmath] i [inlmath]D_2[/inlmath]...

troter39 je napisao:zatim otvorite sestar da se iz proizvoljne tacke x zasece druga stranica ugla a da je dobijena duz deljiva sa tri na primer na primer 1,5 3 6 9 12.

A kako ćeš to učiniti? U klasičnoj konstrukciji lenjir je definisan kao alatka koja ima jednu pravu ivicu pomoću koje možeš povlačiti prave linije. I to je to. Nikakvi podeoci, nikakva odmeravanja. Kako ćeš onda šestarom odmeriti baš [inlmath]1,5\text{ cm}[/inlmath], [inlmath]3\text{ cm}[/inlmath] ili [inlmath]6\text{ cm}[/inlmath]? Nadam se da to nisi tako napisao i u radu koji si zaštitio autorskim pravima. :) Srećom, u ovom slučaju za tim odmeravanjem nema ni potrebe (objasniću i to), tako da ovime tvoja ideja (zasad) ne pada u vodu. :)

troter39 je napisao:prislonite sada lenjir uz duz x x2 i odmerite definisane tacke koje se nalaze na 1\3 duzine duzi x x2

Ista primedba kao malopre – u klasičnoj konstrukciji na lenjiru nema nikakvih odmeravanja. Ali, svaka duž se, konstrukcijom, vrlo lako može podeliti na tri jednaka dela (Talesova teorema). Zbog toga, kao što sam malopre rekao, nije ni bilo potrebe da dužina duži bude deljiva sa [inlmath]3[/inlmath].

OK, uradio sam sve kako si opisao, povukao te dve duži iz temena ugla kroz tačke [inlmath]D_1[/inlmath] i [inlmath]D_2[/inlmath]. Ali, pošto sam neverni Toma, očekujem da priložiš i dokaz da je ugao koji je na taj način podeljen – zaista podeljen na tri jednaka ugla. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Trisekcija ugla – konačno rešenje

Postod troter39 » Utorak, 21. Jun 2016, 14:59

izvini za one brlje sa tackama sto se tice odmeravanja sestarom ja mislim da je to ok. sto se tice dokaza verovatno ocekujes da napisem neku formulu,nazalost ne znam nijednu slicnu,ipak je ovo nova stvar. ali mogu ti dati dokaz koji potkrepljuje moju teoriju. vidis dok radis trisekciju kako sam je ja postavio ti u stvari ne delis ugao , vec trougao koji cine teme ugla i tacke X1 i X2 delis na 3 dela. samim tim se i ugao u tom trouglu deli na 3 dela. probaj da zamislis taj trougao kad delis ugao na 2 dela videces da se taj trougao deli na 2 dela. ako delis ugao na 4 dela taj trougao se deli na 4 dela. ako ga podelis na 3 dela i ugao ce se odeliti na 3 dela.ova moja teorija je moja izmisljotina ali funkcionise. na moju nesrecu funkcionise samo sa ostrim uglovima aj pitaj sta te zanima i objasni mi kako se ovde pisu formule
dejan
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na PSEUDOMATEMATIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 15:26 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs