Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PSEUDOMATEMATIKA

tetiva

Radovi za koje se tvrdi da su matematički, ali nemaju rigorozan dokaz.
(Ne ulazite ako imate slab želudac! :) )

Re: tetiva

Postod ms.srki » Subota, 26. Mart 2016, 19:05

druga formula za tetivu

[inlmath]2rcos|90-\frac{\alpha}{2}|[/inlmath]
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: tetiva

Postod Ilija » Subota, 26. Mart 2016, 19:37

ms.srki je napisao:dužina tetive u krugu je [inlmath]2r\sin\frac{\alpha}{2}[/inlmath] , može li se odrediti bez sinusa :whistle:
ms.srki je napisao:koliko je meni poznato rešenje nije dokumentovano ( pa ga ne možete prepisati ) , kao kod bisekcija postoji rešenje , treba dobro poznavati trigometriju i naći rešenje :unsure:

Ako se ova formula (citirana ispod) odnosi na tu nedokumentovanu verziju formule, onda je moj odgovor validan. U suprotnom, ne. :)
ms.srki je napisao:druga formula za tetivu

[inlmath]2rcos|90-\frac{\alpha}{2}|[/inlmath]


Ne vidim sta je ovde toliko spektakularno. Ako znamo da je [inlmath]\sin\alpha=\cos\left(\frac{\pi}{2}-\alpha\right)[/inlmath] (svodjenje ma kog ugla, na ugao iz prvog kvadranta - vise o tome ovde), sledi i to da ce pocetna formula biti jednaka:
[dispmath]2r\sin\frac{\alpha}{2}=2r\cos\left(\frac{\pi}{2}-\frac{\alpha}{2}\right)[/dispmath]

Mozda sam bespotrebno citirao ovoliko, ali da bih prikazao sustinu morao sam.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: tetiva

Postod ms.srki » Utorak, 29. Mart 2016, 17:45

ugao [inlmath]60^o[/inlmath] , poluprečnik [inlmath]1[/inlmath]
[dispmath]2\sin\frac{60}{2}=2\cos\left(\frac{3.14}{2}-\frac{60}{2}\right)[/dispmath]
[dispmath]2\sin30=2\cos(1.57-30)[/dispmath]
[dispmath]2\sin30=2\cos(-28.43)[/dispmath]
[dispmath]1=1.75[/dispmath]
ilijina matematika :laughing-rolling:
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: tetiva

Postod Daniel » Utorak, 29. Mart 2016, 18:06

ms.srki je napisao:ilijina matematika :laughing-rolling:

Ono kad čovek pokuša da ismeje drugog, pa ismeje sam sebe, sopstvenim neznanjem.

@ms.srki, knjigu u šake, pa ćeš, nakon što proučiš radijane i stepene, shvatiti koliko si se ovde nalupetao.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: tetiva

Postod Ilija » Utorak, 29. Mart 2016, 18:17

Posto sam prozvan, red je i da odgovorim. Medjutim, zaista ne znam kako bih ovo prokomentarisao. Glupost u danasnje vreme zaista je neverovatna. Tako da, @ms.srki, ako vec hoces da diskutujes o necemu i da predlazes neka drugacija inovativnija resenja, trebalo bi da poznajes osnovnu materiju i elementarne stvari iz matematike.

Kao akademski gradjanin, nemam nameru da se raspravljam sa bilo kim, a kamoli sa nekim ko neznanjem pokusava nesto da postigne.

Toliko od mene. Pozdrav, knjigu u sake i sve najbolje.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: tetiva

Postod Miladin Jovic » Utorak, 29. Mart 2016, 23:32

ms.srki je napisao:kriv je microsoft mathemaatics sinoć je pokazivao drugačije , postoji još jedna formula ( nije ova koju ste naveli )

A čija je ovo "matematika"? :laughing-rolling:
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Re: tetiva

Postod ms.srki » Sreda, 30. Mart 2016, 18:49

Daniel je napisao:@ms.srki, knjigu u šake, pa ćeš, nakon što proučiš radijane i stepene, shvatiti koliko si se ovde nalupetao.

kad nema druga oznaka onda je ugao dat u stepene ( krug podeljen na 360 jednaka delova ),

ako je u radijanima ( krug podeljen na 6.28 jednaka delova ) se naglašava https://hr.wikipedia.org/wiki/Radijan ,

ako je u gonima ( krug podeljen na 400 jednaka delova ) se naglašava https://hr.wikipedia.org/wiki/Stupanj_(kut)

[dispmath]2r\sin\frac{\alpha}{2}=2r\cos\left(\frac{\pi}{2}-\frac{\alpha}{2}\right)[/dispmath]
[dispmath]2r\sin\frac{\alpha}{2}=2r\cos\left(\frac{\pi}{2}rad-\frac{\alpha}{2}\right)[/dispmath]
[dispmath]2r\sin\frac{\alpha}{2}=2r\cos\left(\frac{\pi}{2}grad-\frac{\alpha}{2}\right)[/dispmath]
Korisnikov avatar
ms.srki  OFFLINE
 
Postovi: 186
Zahvalio se: 21 puta
Pohvaljen: 6 puta

  • +1

Re: tetiva

Postod Trougao » Sreda, 30. Mart 2016, 21:58

Krug ne moze biti podeljen na [inlmath]6.28[/inlmath] jednaka dela nikako u smislu u kom si ti naveo. Jedan radijan je ugao koji odgovara luku cija je duzina jednaka poluprecniku kruga po kojem "crtamo" sliku. E sad mi uzimamo jedinicni krug upravo jer je on najlaksi za racun. Posto je obim kruga jednak [inlmath]2\cdot\pi\cdot r[/inlmath], a sada kako je poluprecnik [inlmath]1[/inlmath], imamo da se on sadrzi [inlmath]2\cdot\pi[/inlmath] puta u obimu. I samim tim kazemo da pun ugao ima [inlmath]360[/inlmath] stepeni sto je jednako [inlmath]2\cdot\pi[/inlmath] radijana sto je dalje jednako [inlmath]400[/inlmath] gradijana. Mislim da je gradijan uveden u skladu sa idejom SI sistema (pre nego sto se tako zvao i dok je jos nastajao pre tokom i posle Napoleonovih ratova) gde se za sve uzimaju stepeni [inlmath]10[/inlmath]-ke. Nije im odgovaralo [inlmath]360[/inlmath] pa su logicno uzeli najblizi umnozak [inlmath]10[/inlmath] a to je [inlmath]400[/inlmath]. Naravno ta ideja nije zazivela jer se neki vazni uglovi u stepenima npr. [inlmath]60[/inlmath] [inlmath]30[/inlmath] itd. "ruznije" pisu u gradijanima. Gon je valjda francuski izraz/oznaka. I gradijani danas imaju bas ogranicenu primenu i ne rade se u skolama a i profesori uglavnom nemaju pojma sta je to sto je po meni lose mislim da ih treba spomenuti cisto istorijski i objasniti kako se prevodi iz jednih jedinica u druge preko proporcija primer: [inlmath]400\text{ grad}:360^\circ=x:y[/inlmath] gde je [inlmath]x[/inlmath] ugao u gradijanima a [inlmath]y[/inlmath] ugao u stepenima.

A sto se tice ovoga ako nema oznaka, ukoliko pod nekom trignometrijskom funkcijom pise [inlmath]\pi[/inlmath] ili ako samo stoji [inlmath]x[/inlmath] podrazumeva se da je u pitanju radijan. To sto si ti rekao stepen se podrazumeva samo u srednjoj i osnovnoj skoli na nivou gde sve svodi i olaksava.
Trougao  OFFLINE
 
Postovi: 150
Zahvalio se: 57 puta
Pohvaljen: 107 puta

Re: tetiva

Postod Daniel » Četvrtak, 31. Mart 2016, 15:26

ms.srki je napisao:kad nema druga oznaka onda je ugao dat u stepene ( krug podeljen na 360 jednaka delova ),

ako je u radijanima ( krug podeljen na 6.28 jednaka delova ) se naglašava https://hr.wikipedia.org/wiki/Radijan ,

Ne, nego upravo obrnuto – kad je ugao dat u stepenima tada je neophodno pisati znak za stepen [inlmath]\left[^\circ\right][/inlmath], a kada je dat u radijanima tada se može, ali nije neophodno, pisati oznaka [inlmath]\left[\text{rad}\right][/inlmath].
To, uostalom, piše i u članku Wikipedie na koji si linkovao (mada ti ne preporučujem učenje matematike iz Wikipedie, već iz udžbenika).
Razlog zbog kojeg radijan nije neophodno pisati je taj što radijan predstavlja neimenovanu vrednost – predstavlja odnos dužine i dužine (Trougao je to detaljnije objasnio, da sad ne ponavljam). Prema tome, jedinica mu je oblika metar kroz metar (centimetar kroz centimetar, milimetar kroz milimetar...) pa kad se pokrati, dobije se neimenovana vrednost.
U fizici se, recimo, kružna brzina (vrednost pređenog ugla u jedinici vremena) može izraziti u radijanima u sekundi [inlmath]\left[\frac{\text{rad}}{s}\right][/inlmath], ali se radijan, iz razloga koje sam naveo, vrlo često izostavlja pa se tada ugaona brzina izražava u jedinicama [inlmath]\left[\frac{1}{s}\right][/inlmath], ili [inlmath]\left[s^{-1}\right][/inlmath].

Trougao je napisao:A sto se tice ovoga ako nema oznaka, ukoliko pod nekom trignometrijskom funkcijom pise [inlmath]\pi[/inlmath] ili ako samo stoji [inlmath]x[/inlmath] podrazumeva se da je u pitanju radijan. To sto si ti rekao stepen se podrazumeva samo u srednjoj i osnovnoj skoli na nivou gde sve svodi i olaksava.

Moguće da postoje nastavnici i profesori koji učenicima tolerišu izostavljanje oznake za stepen kod uglova koji su izraženi u stepenima (npr. [inlmath]\sin60[/inlmath] umesto [inlmath]\sin60^\circ[/inlmath], ali to ne bi smelo da se radi upravo zbog toga što, kad ne piše stepen, podrazumeva se radijan.

Takođe, ni kada u vrednosti ugla ne figuriše broj [inlmath]\pi[/inlmath] ne treba olako da zaključujemo da je ugao u stepenima. Imali smo dosad dva upravo takva zadatka – uglovi su bili dati u radijanima (što nije bilo naglašeno), ali nisu sadržali u sebi broj [inlmath]\pi[/inlmath], što je ljude zbunilo i zbog čega su pogrešno zaključili da su u pitanju stepeni. To su ovaj i ovaj zadatak.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: tetiva

Postod desideri » Petak, 01. April 2016, 14:48

@ms.srki,
hajde i da ja tebi postavim jedno pitanje, niko te ne pita skoro ništa već uglavnom na ovom potforumu ti pitaš.
Šta je veće: [inlmath]\sin\bigl(\cos(x)\bigr)[/inlmath] ili [inlmath]\cos\bigl(\sin(x)\bigr)[/inlmath]?
Naravno da treba povesti računa o stepenima i radijanima.
I uopšte o trigonometriji.
U duhu je tvoje teme.
p.s.
Ali te molim da ne guglaš preterano, znaš ti ovo. :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na PSEUDOMATEMATIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 14:20 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs