Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO PSEUDOMATEMATIKA

Trisekcija ugla ipak moguća [EDIT: prvoaprilska šala :)]

Radovi za koje se tvrdi da su matematički, ali nemaju rigorozan dokaz.
(Ne ulazite ako imate slab želudac! :) )

Trisekcija ugla ipak moguća [EDIT: prvoaprilska šala :)]

Postod Daniel » Nedelja, 01. April 2018, 05:51

Priznajem da sam mnogo puta dosad i sam bio ciničan prema matematičarima koji su tvrdili da su rešili trisekciju (pogotovo u ovoj rubrici „Pseudomatematika“) i da sam se držao dokaza o nerešivosti trisekcije kô pijan plota, i nisam verovao da ću ikada ovo reći, ali – nisam bio u pravu, trisekcija ugla je ipak moguća, a otkrio sam i način (ne baš jednostavan, svakako) na koji je proizvoljan ugao moguće, uz pomoć samo lenjira i šestara, podeliti na tri jednaka dela. Svoj rad šaljem u prilogu, smatrao sam da je Matemanija zaista zaslužila da bude prvi sajt na kojem će jedan takav revolucionaran rad biti objavljen.

Što se tiče postojećeg dokaza o nerešivosti trisekcije, ne tvrdim da je pogrešan, ali se prema problemu odnosi prilično ograničeno i ne uzima u obzir neke stvari koje bi u matematici morale biti šire sagledavane. Zamoliću da ovo zasad prihvatite zdravo za gotovo budući da sam tek završio rad koji se odnosi na sam postupak trisekcije (što mi je oduzelo dosta vremena), a ja ću se potruditi da u najkraćem roku (u narednim danima) ovde prezentujem i svoju analizu dokaza o nerešivosti, kao i zbog čega se taj dokaz ne odnosi na ovo rešenje trisekcije do kog sam ja došao.

Moj rad (koji, opet naglašavam, nije jednostavan, ali nadam se da ćete imati vremena i strpljenja da ga proučite) možete videti na linku:
http://daniel.matemanija.com/trisekcija
Pažljivo sam ga pregledao bar desetak puta, i mogu reći s priličnom sigurnošću da greška – ne postoji.
Molim vas za komentare.
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 11. April 2018, 12:04, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dopuna naziva teme, radi otklanjanja eventualne zabune :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Povratak na PSEUDOMATEMATIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:42 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs