Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEROVATNOĆA

Vjerovatnoća – zadaci

[inlmath]P\left(A_k/B\right)P\left(B\right)=P\left(B/A_k\right)P\left(A_k\right)[/inlmath]

Vjerovatnoća – zadaci

Postod Polinom » Nedelja, 03. Maj 2015, 19:09

Pozdrav,

izgleda da mi je veoma teško razumjeti ove zadatke iz vjerovatnoće, jednostavno ne mogu da dođem do one tačke kada razumijem koncept i logično mogu da riješim zadatke. Zato vas molim za pomoć, da mi razjasnite postupke iza nekoliko zadataka, jer sam se toliko zapetljala da imam osjećaj da ništa ne znam...
Pa, evo ih:

1. Kolika je vjerovatnoća da se dobije zbir [inlmath]14[/inlmath] ako se baci [inlmath]11[/inlmath] kocki?
2. Šest porodica, koje se sastoje od oca, majke i troje djece našle su se zajedno. Odabrane su sasvim slučajno: jedan otac, jedna majka i jedno dijete. Kolika je vjerovatnoća da svo troje izabranih pripadaju jednoj porodici?
3. Od [inlmath]100[/inlmath] čitalaca: [inlmath]60[/inlmath] čita Novosti, [inlmath]40[/inlmath] Politiku, [inlmath]37[/inlmath] Borbu, a [inlmath]20[/inlmath] Novosti i Politiku, [inlmath]15[/inlmath] Novosti i Borbu, [inlmath]7[/inlmath] Politiku i Borbu i [inlmath]5[/inlmath] sva tri lista. Izabran je slučajno jedan čitalac. Kolika je vjerovatnoća da čita najmanje dva lista?

Sva tri zadatka sam pokušavala rješavati na razne načine, ali nikada nisam uspjela shvatiti ponuđeno rješenje u zbirci. Za 3. nisam sigurna da li je greška u mom rješenju ili u zbirci, jer ja dobijem [inlmath]0,62[/inlmath] a oni [inlmath]0,32[/inlmath].
Korisnikov avatar
Polinom  OFFLINE
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 13 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod desideri » Nedelja, 03. Maj 2015, 19:22

Nije nikakav problem za bilo koji od ova tri zadatka, ali molim te da pogledaš pravilnik. Nije dozvoljeno postavljati više zadataka odjednom. Ti si postavila tri zadatka.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod Polinom » Nedelja, 03. Maj 2015, 20:47

Razumijem da nisam trebala staviti tri zadatka, ali ne znam kako da Vas pitam stvari u vezi njih koje ne razumijem bez da te zadatke napišem. :(
Korisnikov avatar
Polinom  OFFLINE
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 13 puta
Pohvaljen: 1 puta

  • +2

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod Ilija » Nedelja, 03. Maj 2015, 21:54

Polinom je napisao:2. Šest porodica, koje se sastoje od oca, majke i troje djece našle su se zajedno. Odabrane su sasvim slučajno: jedan otac, jedna majka i jedno dijete. Kolika je vjerovatnoća da svo troje izabranih pripadaju jednoj porodici?

Statistička definicija verovatnoće:
Ako se sa [inlmath]m[/inlmath] označi broj realizacija događaja [inlmath]A[/inlmath] u [inlmath]n[/inlmath] nezavisnih eksperimenata tada relativna frekvencija događaja [inlmath]A[/inlmath] u oznaci [inlmath]\mathrm{fr}(A)=\frac{m}{n}[/inlmath] u većini serija eksperimenata gde je [inlmath]n[/inlmath] dovoljno veliko zadržava skoro konstantnu vrednost. U rezultatu dovoljno velikog broja eksperimenata koji se nezavisno jedan od drugog izvode pod nepromenjenim uslovima zapaža se da frekvencija događaja [inlmath]A[/inlmath] skoro za svaku veliku seriju takvih eksperimenata varira oko određene konstante. Ta konstanta (u opštem slučaju nepoznata) predstavlja statistički definisanu verovatnoću.


Ako imamo neki dogadjaj [inlmath]A[/inlmath] cija se verovatnoca trazi, ukupan broj mogucih izbora jednog oca, jedne majke i jednog deteta je [inlmath]n=6\cdot6\cdot18[/inlmath], jer se jedan otac, jedna majka i jedno dete mogu izabrati na [inlmath]6[/inlmath], [inlmath]6[/inlmath] i [inlmath]18[/inlmath] nacina, respektivno.

Broj povoljnih slucajeva za nas dogadjaj [inlmath]A[/inlmath] je [inlmath]m=6\cdot3[/inlmath], jer se jedan otac i majka mogu izabrati na [inlmath]6[/inlmath] nacina, a njihovo dete na [inlmath]3[/inlmath] nacina (jer porodica ima troje dece).

Stoga je verovatnoca
[dispmath]P(A)=\frac{m}{n}=\frac{6\cdot3}{6\cdot6\cdot18}=\frac{18}{648}=\frac{1}{36}[/dispmath]
Znaci kog ovog zadatka bitno je sagledati moguc broj slucajeva, kao i povoljan broj slucajeva za dogadjaj cija se verovatnoca ispituje.

Preprucio bih da procitas Statisticka definicija verovatnoce i Osnovne diskretne raspodele verovatnoca, koje je odlicno napisao @desideri, jer ja ipak nisam neki veliki strucnjak na ovom polju.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod Polinom » Ponedeljak, 04. Maj 2015, 12:25

Hvala na odgovoru. Upravo to mi nije bilo jasno, kako očeve i majke možemo izabrati na 6 načina, a djecu na 3, kada je 6 ukupan broj očeva i ukupan broj majki, a troje djece je po porodici?

A kod ovog sa kockicom, ne razumijem kako dobiti broj povoljnih događaja, za moguće znam.
Korisnikov avatar
Polinom  OFFLINE
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 13 puta
Pohvaljen: 1 puta

  • +1

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod desideri » Ponedeljak, 04. Maj 2015, 12:35

Polinom je napisao:Razumijem da nisam trebala staviti tri zadatka, ali ne znam kako da Vas pitam stvari u vezi njih koje ne razumijem bez da te zadatke napišem. :(

Mislim da je u pitanju nesporazum. Evo na šta ja mislim:
  • Novi zadatak postavljajte u posebnu temu (Pravilnik foruma, tačka 10.)
  • Ne kačite gomilu zadatataka odjednom (Pravilnik foruma, tačka 12.)
Dakle, potrebno je svaki od tri zadatka staviti u tri posebne teme.
Onda, potrebno je i svakoj temi dati adekvatan naslov. Naslov teme "Vjerovatnoća-zadaci" nije u skladu sa pravilnikom.
Potrebno je svaki od ova tri zadatka staviti u tri teme podforuma Verovatnoća i dati adekvatan naslov svakom zadatku.
Pravilnik foruma imaš odmah na index stranici.
Pozdrav.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod Daniel » Ponedeljak, 04. Maj 2015, 14:35

Osim toga, ako želiš da ti se pomogne, potrebno je da pružiš sve podatke o ovim zadacima koji su ti na raspolaganju. Uvek napiši rezultate iz zbirke koji treba da se dobiju. Ako imaš postupke rešavanja u zbirci koji ti nisu jasni – napiši ih i navedi koji deo je potrebno da ti se pojasni.

U trećem zadatku je tačno rešenje u zbirci, tj. [inlmath]0,32[/inlmath], a ako želiš da ti ukažemo na grešku u tvom postupku kojim si dobila [inlmath]0,62[/inlmath], onda napiši taj svoj postupak.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +2

Re: Vjerovatnoća – zadaci

Postod desideri » Utorak, 05. Maj 2015, 16:25

Kažu da slika govori više od hiljadu reči:

1.png
1.png (6.71 KiB) Pogledano 1989 puta

Meni je sa slike jasno da je [inlmath]15+5+10+2=32[/inlmath]
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na VEROVATNOĆA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:51 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs