Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEROVATNOĆA

Koju strategiju izabrati?

[inlmath]P\left(A_k/B\right)P\left(B\right)=P\left(B/A_k\right)P\left(A_k\right)[/inlmath]

Koju strategiju izabrati?

Postod mlnmnc » Utorak, 29. Maj 2018, 23:13

Da biste dobili nagradu, treba da odigrate tri partije stonog tenisa sa šampionom (Š) i slabim igračem (S) po jednoj od šema:
Š - S - Š ili S - Š - S. Nagradu dobijate ako pobedite dve partije uzastopce. Kakvu biste strategiju izabrali: Š - S - Š ili S - Š - S?
Ako može pomoć oko ovog zadatka, sve mi nešto miriše da prvo treba da igram sa šampionom ali nisam siguran da li je baš tako..
mlnmnc  OFFLINE
 
Postovi: 12
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod Daniel » Utorak, 29. Maj 2018, 23:28

Nećemo ništa napamet, :) lepo se izračuna verovatnoća dve uzastopne pobede i za jedan i za drugi slučaj, pa se zatim te dve verovatnoće uporede. Verovatnoću pobede nad šampionom obeleži sa [inlmath]p[/inlmath], a verovatnoću pobede nad slabijim igračem sa [inlmath]q[/inlmath] (naravno, [inlmath]p<q[/inlmath]). Koju verovatnoću za dve uzastopne pobede dobijaš u slučaju Š–S–Š, a koju u slučaju S–Š–S?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod mlnmnc » Utorak, 29. Maj 2018, 23:33

Kako da izračunam verovatnoću dve uzastopne pobede?
mlnmnc  OFFLINE
 
Postovi: 12
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod Daniel » Utorak, 29. Maj 2018, 23:37

Hajde, razmisli malo. Možeš li, na primer, pobediti dve uzastopne partije ako izgubiš drugu po redu?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod mlnmnc » Utorak, 29. Maj 2018, 23:41

Naravno da ne mogu, ne smem izgubiti drugu, zato mi se i vrzmala ona ideja da prvo igram sa šampionom.
mlnmnc  OFFLINE
 
Postovi: 12
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod Daniel » Utorak, 29. Maj 2018, 23:43

Dobro. Osim što ne smeš izgubiti drugu (tj. moraš pobediti drugu), potrebno je da pobediš najmanje još jednu od one preostale dve (prve i treće), kako bi imao dve uzastopne pobede. Kako bi to predstavio preko verovatnoća?
U pitanju su, naravno, nezavisni događaji (mada u praksi obično nije tako, zbog demoralisanja, euforije i svačega nečega, al' ajd).
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod mlnmnc » Utorak, 29. Maj 2018, 23:46

Kontam, ako prvu igram sa šampionom onda ću mu provaliti taktiku za treću partiju i imaću veće šanse da dobijem dve za redom, neko moje viđenje.
mlnmnc  OFFLINE
 
Postovi: 12
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod Daniel » Utorak, 29. Maj 2018, 23:49

Kao što rekoh, u praksi je tako. Ali, siguran sam da nisu na to mislili u zadatku. :D
Verovatnoća pobede nad šampionom u svakoj od partija iznosi [inlmath]p[/inlmath], a verovatnoća pobede nad slabijim igračem u svakoj od partija iznosi [inlmath]q[/inlmath]. Izvoli, nađi verovatnoću za dve uzastopne pobede (ili bar pokušaj da nađeš tu verovatnoću). Pa da vidimo šta si dobio.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod mlnmnc » Utorak, 29. Maj 2018, 23:52

Tek sam počeo da se bavim ovom verovatnoćom, pa ne znam baš kako bih trebao da postavim zadatak, tj ne znam ni koje formule da koristim?
mlnmnc  OFFLINE
 
Postovi: 12
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Koju strategiju izabrati?

Postod Daniel » Sreda, 30. Maj 2018, 00:07

'Ajmo ovako. Slučaj Š–S–Š. Pošto su ishodi svake od partija međusobno nezavisni događaji, verovatnoće pobeda (ili gubitaka) u dve partije dobijaju se jednostavnim množenjem pojedinačnih verovatnoća.
Drugu partiju moraš dobiti, to smo razjasnili. Verovatnoća pobede u drugoj partiji je [inlmath]q[/inlmath] (verovatnoća pobede nad slabijim igračem). Zatim tu verovatnoću treba pomnožiti verovatnoćom da ćeš dobiti bar jednu od preostalih partija. Kako nalaziš tu verovatnoću? Tako što ćeš od broja [inlmath]1[/inlmath] oduzeti verovatnoću komplementarnog događaja, a to je verovatnoća da ćeš izgubiti obe partije (i prvu i treću). Ako verovatnoća pobede nad šampionom iznosi [inlmath]p[/inlmath], verovatnoća poraza od šampiona je, naravno, [inlmath]1-p[/inlmath]. Odatle odrediš verovatnoću da ćeš od šampiona izgubiti obe partije, a zatim odatle nađeš komplementarnu verovatnoću, da ćeš šampiona pobediti u bar jednoj partiji.
Eto, sasvim sam ti dovoljno rekao, slobodno pitaj ako ti nešto konkretno u ovom objašnjenju nije jasno, ali mrdni s ovim zadatkom malo i sam...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na VEROVATNOĆA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 49 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:15 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs