Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEROVATNOĆA

Raspoređivanje deset lica

[inlmath]P\left(A_k/B\right)P\left(B\right)=P\left(B/A_k\right)P\left(A_k\right)[/inlmath]

Raspoređivanje deset lica

Postod Miladin Jovic » Utorak, 29. April 2014, 21:36

U jednom redu [inlmath]10[/inlmath] lica nasumice je raspoređeno. Kolika je verovatnoca da se lica [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath] u takvom raspoređivanju uvek nađu jedan do drugog?
Broj ukupnih ishoda je kombinacia druge klase od [inlmath]10[/inlmath] elemenata a to je [inlmath]45[/inlmath]. Broj povoljnih slucajeva je [inlmath]1[/inlmath]. Ovo sam ovako uradio zato sto je u resenju [inlmath]\frac{1}{45}[/inlmath] Ali mi nije logicno :(
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Raspoređivanje deset lica

Postod Daniel » Utorak, 29. April 2014, 22:21

Miladin Jovic je napisao:U jednom redu [inlmath]10[/inlmath] lica nasumice je raspoređeno. Kolika je verovatnoca da se lica [inlmath]A[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath] u takvom raspoređivanju uvek nađu jedan do drugog?

Buni me ovo „uvek“. Reč „uvek“ bi imala smisla samo ako bismo ovaj eksperiment s raspoređivanjem lica ponavljali [inlmath]n[/inlmath] puta i računali verovatnoću da se uvek, tj. u svakom od tih eksperimenata, desi povoljan ishod. Pošto sam ja iz teksta razumeo da se eksperiment s raspoređivanjem lica vrši samo jednom, reč „uvek“ mi ovde nema smisla.

Kada, dakle, jednom raspoređujemo [inlmath]n[/inlmath] lica, za verovatnoću da će lice [inlmath]A[/inlmath] i lice [inlmath]B[/inlmath] biti jedno do drugog treba da se dobije [inlmath]P=\frac{2}{n}[/inlmath], što u ovom konkretnom slučaju sa [inlmath]10[/inlmath] lica iznosi [inlmath]P=\frac{1}{5}[/inlmath], a ne [inlmath]P=\frac{1}{45}[/inlmath].

Moguće da ta reč „uvek“ ima neku ulogu, ali onda bi tekst zadatka morao biti drugačije formulisan.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Raspoređivanje deset lica

Postod Miladin Jovic » Sreda, 30. April 2014, 12:58

U pravu si. Proverio sam tekst, tako pise. A u resenju je [inlmath]\frac{1}{45}[/inlmath]. Verovatno su pogresili u stampanju teksta zadatka.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta


Povratak na VEROVATNOĆA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 16:08 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs