Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE Šahovske partije

Šahovska partija #1

Online šahovske partije forumaša

Šahovska partija #1

Postod desideri » Ponedeljak, 12. Oktobar 2015, 22:39

Za sve korisnike koji se zanimaju za šah predlažem da počnemo jednu šahovsku partiju. Šahovska igra ima i te kako veze s kombinatorikom.
Moj prvi potez je [inlmath]e2-e4[/inlmath]. Pešak s polja [inlmath]e2[/inlmath] ide na polje [inlmath]e4[/inlmath].
Izazivam sve korisnike da odgovore. Ko prvi odgovori, njegov potez se priznaje. :)
Potom ja odgovaram itd.
Ako vam se svidi-svidi...
Šaljem i sliku posle početnog poteza, što, naravno, nije obaveza za ostale korisnike (da sliku šalju):
Prikačeni fajlovi
PocetniPotez.jpg
PocetniPotez.jpg (33.75 KiB) Pogledano 2148 puta
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Utorak, 13. Oktobar 2015, 19:02

Podržavam ideju, budući da sam i sâm veliki ljubitelj šaha :thumbup: (iako sam, da se razumemo, daleko, daleko od nekakvog eksperta).

Ako može razjašnjenje osnovne ideje. Da li onaj ko prvi odgovori na potez nastavlja kompletnu igru s tobom, ili prvi potez mogu da ogovorimo recimo ja, sledeći odgovori nego drugi, sledeći neko treći itd.?

desideri je napisao:Šaljem i sliku posle početnog poteza, što, naravno, nije obaveza za ostale korisnike (da sliku šalju):

Ja bih, čak, i apelovao na korisnike da to ne čine :) (da ne šalju sliku nakon svakog poteza) – bilo bi to već previše za naš server. :) Ali, možda ne bi bila loša ideja, radi preglednosti, da onaj ko odigra potez, napiše ne samo svoj potez, već da prvo kopipejstuje sve dotadašnje poteze, a zatim svoj potez samo na tu listu dopiše.
Primera radi – ako neko sad odigra [inlmath]h7-h6[/inlmath] (naveo sam totalno bzvz potez, samo kao primer) onda da napiše:
[inlmath]1.\quad e2-e4\quad h7-h6[/inlmath]
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Utorak, 13. Oktobar 2015, 19:15

Nisam uopšte dobro objasnio svoju ideju.
Izvinjavam se, evo razradio sam je.
Predlažem (slično kao u našem kvizu o matematičarima) da onaj ko prvi pošalje odgovor, nastavi partiju.
I onda isto, ko prvi odgovori, nastavlja. Ne ja, mada zadržavam pravo da i ja odgovorim, ako stignem.
Svi protiv svih, u pre svega drugarskoj, forumaškoj i prijateljskoj šahovskoj partiji. :D
Dakle:
Crni je na potezu, ja sam povukao potez tako da nemam pravo da samom sebi odgovorim, a i bilo bi glupo :(
To važi i za ostale korisnike: povucite potez, pa čekajte odgovor drugog korisnika.
Ne može dva puta uzastopce.
Da li povlačite poteze belog ili crnog, ili i jednog i drugog, totalno je nebitno.
Na Matemaniji su svi korisnici ravnopravni :thumbup:
p.s. Ova Danielova ideja na kraju posta (njegovog) je sjajna, da se piše notacija, da se prati partija.
p.p.s Daleke 1980. godine je velemajstor Anthony Miles na isti ovaj potez [inlmath]e2-e4[/inlmath] u partiji sa svetskim prvakom Anatolijem Karpovim odgovorio s bzvz potezom [inlmath]a7-a6[/inlmath] i dobio partiju :D
Ako vas zanima, može se izguglati, siguran sam.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Sreda, 14. Oktobar 2015, 00:41

Znači, u toku igre, nekad će mi zapasti bele, nekad crne figure. :D
Baš originalno – znači, kad budem, recimo, beli, tada ću se braniti od napada koji sam spremao dok sam bio crni. :lol: I obratno. :) I ne samo ja. :)
Nikad mi ništa slično ne bi palo na pamet, i upravo zbog toga mi cela ideja i deluje interesantnije. :thumbup: Pa evo, moj prvi potez onda:
[inlmath]1.\quad e2-e4\quad e7-e5[/inlmath]
Ajd i vi ostali, da vidimo kol'ko vas ima šahista ovde. :wink2:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Sreda, 14. Oktobar 2015, 18:30

Daniel je napisao:[inlmath]1.\quad e2-e4\quad e7-e5[/inlmath]

Ne mogu da se strpim, nastavljam otvaranjem poznatim kao nordijski (severni) gambit:
[inlmath]1.\quad e2-e4\quad e7-e5[/inlmath]
[inlmath]2.\quad d2-d4[/inlmath]
U ovoj varijanti beli žrtvuje dva(!) pešaka za bolji razvoj i raspored svojih figura, no naravno da ta varijanta može i da se izbegne.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Ponedeljak, 19. Oktobar 2015, 18:30

Šta je, miševi, gde ste se svi razbežali? Uplašili ste se čim je spomenut nekakav gambit? :P
BTW uplašio sam se i ja, priznajem, svi ti gambiti meni, kao totalnom amateru u šahu, zvuče kao nekakva stravična čudovišta, :) al' šta ima veze, igramo se malo. :)
[inlmath]1.\quad e2-e4\quad e7-e5\\
2.\quad d2-d4\quad Dd8-f6[/inlmath]
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +2

Re: Šahovska partija

Postod ubavic » Utorak, 20. Oktobar 2015, 20:00

Sviđa mi se tema!
[inlmath]1.\quad e2-e4\quad e7-e5\\ 2.\quad d2-d4\quad Dd8-f6 \\3. \quad d4\times e5[/inlmath]
Nadam se da je potez OK. btw: Iskusniji šahisti mogu ukazivati nama ameterima na greške. Naravno, tek nakon što ih napravimo :)

Šta kažete da umesto Latexa koristimo običan text ili code/pre tagove?
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Šahovska partija

Postod desideri » Utorak, 20. Oktobar 2015, 21:24

Hajde i ja da budem malo crni. :D
Daniel je preoštro (po mom mišljenju) nastavio, no uzeću ti tog pešaka damom.
Dakle:
1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
3. d4-e5 Df6-e5

U potpunosti se slažem da bez Latexa nastavimo, uz amandman da se poslednji potez bolduje.
U ovoj partiji zapravo svi pobeđujemo :D
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod Daniel » Sreda, 21. Oktobar 2015, 02:10

desideri je napisao:Daniel je preoštro (po mom mišljenju) nastavio,

Nadam se da su dopušteni i komentari na prethodno odigrane poteze. :) Na taj način, analiziramo razne mogućnosti. :)

Prilikom igranja damom, razmišljao sam ovako: pešak e5 mi je napadnut, valjalo bi ga nečim odbraniti. Ako ga zaštitim pešakom d7–d6, zaklanjam izlaz lovcu Lf8. Ako ga, pak, zaštitim pešakom f7–f6, zaklanjam izlaz kraljici Dd8. Ako ga zaštitim lovcem Lf8–d6, blokiram pešaka d7. Ako ga zaštitim skakačem Sb8–c6, beli u sledećem potezu igra d4–d5, napada mi skakača, kojeg ja u narednom potezu moram da sklanjam, i beli je pešacima osvojio centar table. Zato sam rezonovao da bi mi najbezbolniji potez bio da pešaka e5 zaštitim damom Dd8–f6.

Naravno, zanimao bi me i komentar na ovo moje razmišljanje, ukoliko sve to nije u suprotnosti s osnovnom idejom ove teme. :)

1.  e2-e4   e7-e5
2. d2-d4 Dd8-f6
3. d4:e5 Df6-e5
4. Sb1–c3
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 21. Oktobar 2015, 14:32, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija poslednjeg poteza – Sb1–c3 umesto De5:e4
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Šahovska partija

Postod ubavic » Sreda, 21. Oktobar 2015, 13:02

@Danile nije mi jasan poslednji potez? Bela dama je na d1 a crna dama je na e5. Beli je sada na potezu.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Sledeća

Povratak na Šahovske partije

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:34 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs