Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI MATEMATIČKA LOGIKA

Dokazati tačnost iskaza

[inlmath]\left[p\land\left(q\Rightarrow\lnot p\right)\right]\Leftrightarrow\lnot\left(p\Rightarrow q\right)[/inlmath]

Dokazati tačnost iskaza

Postod starchild » Sreda, 07. Januar 2015, 10:02

Pozdrav svima,
Uskoro imam kolokvij iz logike, pa ako ima koja dobra duša da mi riješi par zadataka da imam po čemu vježbati :lol: Ne znam kako početi, nemam dobru literaturu i stvarno bi mi puno značilo ako bi netko pokušao riješiti ovo. Bez obaveza :) Unaprijed sam vam zahvalna!

[inlmath]p\Rightarrow q\quad[/inlmath] Premisa
Dokaži : [inlmath](p\Rightarrow q)\land (q\Rightarrow q)[/inlmath]

I sad dolje imam niz mogućnosti : Pretpostavka, opetovanje, uvođenje /isključenje negacije, uvođenje/isključenje konjunkcije, uvođenje/isključenje disjunkcije, uvođenje/isključenje implikacije, uvođenje/isključenje bikondicionala.
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 07. Januar 2015, 14:40, izmenjena samo jedanput
Razlog: Izmena naziva teme u adekvatniji; dodavanje Latex-koda
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Dokazati tačnost iskaza

Postod ubavic » Sreda, 07. Januar 2015, 10:36

Molim te, pročitaj pravilnik foruma.

Ako važi [inlmath]p\Rightarrow q[/inlmath], tada umesto [inlmath](p\Rightarrow q)\land(q\Rightarrow q)[/inlmath] možemo pisati [inlmath]\top\land(q\Rightarrow q)[/inlmath], a to se, uz isključenje konjunkcije, svodi na tautologiju [inlmath]q\Rightarrow q[/inlmath].
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta


Povratak na MATEMATIČKA LOGIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 19:17 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs