Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Maj mesec matematike

Offtopic teme o svemu i svačemu
  • +1

Maj mesec matematike

Postod ubavic » Nedelja, 11. Maj 2014, 14:41

Festival matematike pod nazivom "Maj mesec matematike", [inlmath]\mathrm{M}^3[/inlmath], pod sloganom "Oblici života", održaće se ovog meseca ponovo u Beogradu od 14. do 31. maja tekuće godine. Centralna matematička izložba je postavljena, kao i prethodne dve godine, u izložbenom prostoru Robne kuće "Beograd" u Knez Mihailovoj. Organizatori manifetacije su Centar za promociju nauke i SANU, a specijalni gost je Franci Demšar, potpredsednik Evropske fondacije za nauku (ESF). Za tri nedelje, koliko manifestacija traje, bićete u prilici da slušate zanimljiva predavanja, obiđete nesvakidašnje izložbe, učestvujete u kreativnim radionicama i pogledate filmove na temu matematike. Svakako preporučujem svima zainteresovanim za matematiku i nauku da, ako su u mogućnosti, posete neku od aktivnosti. Program možete videti ovde.

Jel' neko bio možda prethodnih godina i voljan je da podeli utiske s nama?
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Maj mesec matematike

Postod Daniel » Petak, 16. Maj 2014, 11:26

Samo da obavestim, ako ima zainteresovanih za neka od predavanja, da je, zbog vanredne situacije izazvane potopom, došlo do izmene u rasporedu programa. Večeras sam, recimo, planirao da idem na tribinu o Matematičkoj gimnaziji (mojoj bivšoj školi), ali, pošto su informacije o rasporedu predavanja oprečne na sajtu i u PDF-u (sa sajta je ta tribina uklonjena), zvao sam ih da proverim i dobio potvrdu da tribina jeste odložena zbog ove situacije, kao i da će biti naknadno istaknuto koji će biti novi termin.

Zato, moj je savet da gledate raspored na sajtu, a ne u PDF-u, jer je, izgleda, sajt ažurniji što se tiče novonastalih izmena.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Maj mesec matematike

Postod Daniel » Sreda, 28. Maj 2014, 13:23

Pošto je manifestacija MMM bila prekinuta zbog vanredne situacije s poplavama, pa pre neki dan opet nastavljena, posetio sam izložbu i zaista sam prepun utisaka, preporučio bih svakome ko je u mogućnosti da svrati i pogleda do 31.5. do kad izložba traje, zaista vredi videti. Spomenuo bih neke eksponate koji su meni bili posebno interesantni:

– obrtna tela – na četiri rotaciona postolja se nalaze vertikalni krug koji rotira oko svog prečnika, kocka koja rotira oko svoje prostorne dijagonale, šipka postavljena ukoso koja rotira oko svoje gornje tačke i šipka postavljena ukoso koja rotira oko tačke koja je van šipke; na četiri odvojena prekidača uključuje se ili isključuje rotacija svakog od tih postolja; pokušajte da zamislite koja se tela dobijaju rotacijom ovih oblika oko pomenutih osa; :)

– šipka koja je postavljena tako da rotira oko tačke koja je van šipke, a pored nje se nalazi vertikalna ploča s prorezom u obliku jednog kraka hiperbole; iako nam naša čula i iskustvo govore da šipka nema šanse da prođe kroz taj prorez, to je samo varka – prolazi bez problema; :)

– providna pravilna kupa iznutra dopola ispunjena nekom žutom tečnošću – laganim rotiranjem te kupe oko ose paralelne njenoj osnovi ivica površine tečnosti prolazi kroz razne geometrijske oblike – krug [inlmath]\rightarrow[/inlmath] elipsa [inlmath]\rightarrow[/inlmath] parabola [inlmath]\rightarrow[/inlmath] hiperbola, pa onda opet tim redom nazad do kruga;

– posuda u obliku kvadra, znatno veće dužine nego širine, u koju je ulivena tečnost; rotacijom te posude oko vertikalne ose, tečnost se, pod dejstvom centrifugalne sile, pomera prema ivicama, pri čemu površina tečnosti oblikuje parabolu;

– itd...

Siguran sam da vam ovime nisam ubio znatiželju, već da sam je, naprotiv, baš probudio, budući da su sve ovo eksperimenti koje ne vredi prepričavati, već koje, jednostavno, treba videti...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Maj mesec matematike

Postod ubavic » Nedelja, 22. Jun 2014, 19:33

A evo i kratkog sažetka kako je to sve izgledalo prošlog meseca. Veoma lepo urađen filmić, moram priznati...

ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

  • +2

MMM 2015

Postod ubavic » Utorak, 05. Maj 2015, 11:02

Četvrti festival matematike biće održan od 5. maja do 5. juna 2015. godine, sa sledećim programom.
Ovogodišnja tema manifestacije je "Ritam matematike", a gost manifestacije biće holandski umetnik i matematičar Rinus Rulofs.
Vidimo se!

ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Maj mesec matematike

Postod Daniel » Utorak, 05. Maj 2015, 19:41

Upravo dođoh s otvaranja Maja meseca matematike koje je održano u galeriji RTS-a (pedesetak meteri od moje zgrade, zaista je bila gre'ota propustiti). Otvaranje izložbe „Vizuelna matematika“ započeo je bubnjar Saša Ranković (čiji klip imate u prethodnom postu) svojim performansom na bubnjevima, zatim se obratio i sâm autor radova istaknutih na izložbi – holandski umetnik i matematičar Rinus Rulofs, a nakon njega reč je uzeo ministar prosvete Verbić.
Izložba „Vizuelna matematika“ u Galeriji RTS-a biće otvorena do 10. maja, pozivam sve koji su u Beogradu ili blizini da je posete.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Maj mesec matematike

Postod Daniel » Utorak, 12. Maj 2015, 14:27

Dogovorili smo se zasad četvorica (desideri, Ubavic, stevan95 i moja malenkost) da sutra (sreda, 13. maj) posetimo predavanje „Etimologija matematičkih termina“ dr Radoša Bakića (Kolarac, 18.00–19.15), a pre toga bismo obišli i izložbe „Brojevi“ i „Svet zvuka“. Poziv, naravno, važi za sve vas – ko god želi da nam se pridruži, dobrodošao je. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Maj mesec matematike

Postod desideri » Utorak, 12. Maj 2015, 16:11

Šta reći osim:
sjajna manifestacija i vidimo se :thumbup: .
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Maj mesec matematike 2016

Postod ubavic » Petak, 20. Maj 2016, 12:53

MMM nam ovog maja predstavlja lica matematike: deset matematičkih velikana i deset profesora matematike iz Srbije. MMM se ove godine održava od 12. do 31. maja, a program možete pogledati ovde: Predavanja i radionice.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

  • +1

Re: Maj mesec matematike

Postod Herien Wolf » Petak, 20. Maj 2016, 14:10

Slika
Zanimljivo nisam Daniela nasao :D
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 231
Zahvalio se: 87 puta
Pohvaljen: 213 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:50 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs