Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI MATEMATIKA U INFORMATICI

Bulova algebra

Brojni sistemi, Bulova algebra, binarna aritmetika itd.

Bulova algebra

Postod Batonja » Petak, 14. Oktobar 2016, 15:38

Pozdrav imam sledeci problem , kada radim Bulove funkcije i trebam da nadjem sve proste implikacije funkcije ne razumem onaj deo sa "leplenjem" osnovnih cetvorouglova po torusu funkcije (tabela u kojoj je uneta funkcija savije se u oblik valjka i istegli i spoji na krajevima da bi formirala torus(nesto sto bi trebalo da lici na krofnu onu sa rupom u sredini(eng. donut)) kad se "polepe" cetvorouglovi svaki od njih obrazuje jednu prostu implikaciju e sad kako ja da znam koji cetvorougao prestavlja koju implikaciju, tj kako da nazovem koju implikaciju? Ako bude bilo potrebe skeniracu papir na kom sam radio ili cu precrtati tabelu u ilustratoru danas/sutra cim uhvatim vremena ako bude bilo potrebe. Zahvaljujem :D
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Bulova algebra

Postod Daniel » Petak, 14. Oktobar 2016, 17:44

Da li možda misliš na Karnoove mape?

Ova tema mi „miriše“ na matematiku u informatici, ali neću je zasad premeštati u tu rubriku, dok ne budemo sigurni o čemu se ovde tačno radi...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Bulova algebra

Postod Batonja » Nedelja, 16. Oktobar 2016, 11:27

Mislim da jesu karnove mape , ovako su nas ucili da ih crtamo

karnoova mapa.png
karnoova mapa.png (7.91 KiB) Pogledano 4188 puta

e sad ja sam tu obelezio sve maksimalne osnovne cetvorougle ali nikako ne mogu da razumem kako da ih nazivam
Poslednji put menjao Daniel dana Nedelja, 16. Oktobar 2016, 20:04, izmenjena samo jedanput
Razlog: Smanjivanje slike na razumne dimenzije – tačka 14. Pravilnika!
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Bulova algebra

Postod Batonja » Nedelja, 16. Oktobar 2016, 18:56

Kum doneo, kum popio :D mislim da sam konacno skapirao kako da dobijem proste implikante, gledam u kojim su istim poljima znakovi i tu gde je ceo kvadrat u npr [inlmath]X[/inlmath] stavljam [inlmath]X[/inlmath] i tako redom pa sam to slikovito prikazao ovde ako neko ima nesto da ispravi bio bih zahvalan :D

karnoova mapa 2.png
karnoova mapa 2.png (11.36 KiB) Pogledano 4187 puta
Poslednji put menjao Daniel dana Nedelja, 16. Oktobar 2016, 20:07, izmenjena samo jedanput
Razlog: Smanjivanje slike na razumne dimenzije – tačka 14. Pravilnika!
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Bulova algebra

Postod Daniel » Nedelja, 16. Oktobar 2016, 20:18

@Batonja, imaš opomenu zbog kačenja ogromnih slika, što je direktno kršenje tačke 14. Pravilnika.
Valjda si i sam mogao videti koliko te sliketine narušavaju preglednost teme.
Ukoliko imaš problema s njihovim umanjivanjem, obrati se meni i pomoći ću ti da to učiniš.
Ali, postove s ovolikim slikama ti ubuduće uklanjam.

Što se tiče očitavanja Karnoove mape, OK, znači, razumeo si. Npr. sva polja ružičastog kvadrata pripadaju vrstama [inlmath]U'[/inlmath] i kolonama [inlmath]Y'[/inlmath], tako da za njega pišemo samo [inlmath]U'Y'[/inlmath]. Pošto neka njegova polja pripadaju [inlmath]Z[/inlmath] vrsti a neka [inlmath]Z'[/inlmath] vrsti, za njih ništa ne pišemo. Isto tako ni za [inlmath]X[/inlmath] i [inlmath]X'[/inlmath] kolone.
Slično, za plavi pravougaonik (onaj u donjem desnom uglu, pošto ih na slici ima dva), vidimo da jedno njegovo polje pripada [inlmath]Y[/inlmath] koloni, a drugo [inlmath]Y'[/inlmath] koloni, tako da to ne pišemo. Ali, zato pišemo [inlmath]X'[/inlmath] jer oba njegova polja pripadaju koloni [inlmath]X'[/inlmath], pišemo [inlmath]U[/inlmath] jer oba njegova polja pripadaju vrsti [inlmath]U[/inlmath] i pišemo [inlmath]Z'[/inlmath] jer oba njegova polja pripadaju vrsti [inlmath]Z'[/inlmath].
Slično i za ostale uokvirene pravougaonike...

Temu prebacujem iz „Algebre“ u „Matematiku u informatici“.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Bulova algebra

Postod Batonja » Nedelja, 16. Oktobar 2016, 21:12

Izvinjavam se zbog sliketina vodicu racuna o tome ubuduce, zahvaljujem na detaljnom objasnjenju :D.
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

  • +1

Re: Bulova algebra

Postod desideri » Nedelja, 16. Oktobar 2016, 22:02

Batonja, mogao bi bar da se zahvališ Danielu, klikom na podignuti palac gore. U njegovom postu.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Bulova algebra

Postod Daniel » Ponedeljak, 17. Oktobar 2016, 01:10

@Batonja, sve OK, izvinjenje prihvaćeno, vodi računa ubuduće (i ti, ali i ostali) da ne kačiš slikurdače. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Bulova algebra

Postod Batonja » Nedelja, 23. Oktobar 2016, 16:51

Pozdrav jos uvek gazim po Bulovoj
[dispmath]\bigl((X+Y')\cdot Z+YX'\bigr)'(XZ')'[/dispmath] Kad primujem i sredim izrazim dobijem disjunktivnu normalnu formu(DNF)
[inlmath]X'Y+Y'Z'+X[/inlmath]
E sad treba da dobijem jos KNF(konjunktivnu normalnu formu), SDNF(savrsenu DNF), SKNF(savrsenu KNF)
Na vezbama smo radili preko onih osobina apsorpcija, idempotentnost, asocijativnost, distributivnost i jos jedna bezimena. Ako bi neko izdvojio vremena da pokaze kako da dobijem preostale 3 forme bio bih zahvalan :D.
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Bulova algebra

Postod Daniel » Ponedeljak, 24. Oktobar 2016, 01:34

Pre svega, izraz koji si dobio ti nije dobar. U to se možeš i uveriti, ako promenljivoj [inlmath]X[/inlmath] dodeliš vrednost [inlmath]1[/inlmath]. Polazni izraz će tada biti jednak nuli, a dobijeni izraz jedinici. Znači, nešto ne valja.

Hoćeš prvo da nađeš grešku, pa da nastavimo? Možeš nam i priložiti postupak, kako bismo ti ukazali na pogrešan korak.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na MATEMATIKA U INFORMATICI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 19:20 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs