Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI VEROVATNOĆA

Album za slicice

[inlmath]P\left(A_k/B\right)P\left(B\right)=P\left(B/A_k\right)P\left(A_k\right)[/inlmath]

Album za slicice

Postod dusan91 » Nedelja, 20. Novembar 2016, 21:10

Album ima [inlmath]450[/inlmath] slicica, a u kesici [inlmath]5[/inlmath] razlicitih. Koliko kesica treba kupiti da bi se album popunio sa verovatnocom preko [inlmath]p[/inlmath]. Zna li neko kako se resava ovaj zadatak? Ja nemam ideju. [inlmath]100\%[/inlmath] ce album biti pun sa [inlmath]90[/inlmath] kesica kad bismo uvek izabrali sadrzaj kesice koju nemamo.
dusan91  OFFLINE
 
Postovi: 41
Zahvalio se: 12 puta
Pohvaljen: 13 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Album za slicice

Postod desideri » Ponedeljak, 21. Novembar 2016, 00:01

Ako je u jednoj kesici pet različitih sličica, to ne znači obavezno da je u dve kesice deset različitih sličica. Na primer, u prvoj kesici su pet međusobno različitih, a u drugoj kesici su pet međusobno različitih od kojih je jedna ista kao i jedna iz prve kesice. Ili slično, po dve iste itd. Da li ti ovo daje ideju?
p.s. Kombinatorika i verovatnoća su kao dve sestre, no ne i bliznakinje, što reče jedan moj profesor. :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Album za slicice

Postod dusan91 » Ponedeljak, 21. Novembar 2016, 19:44

To lici na formulu ukljucenja i iskljucenja, mada kako naci te silne preseke?
Nasmeja me ovo za profesora :D
dusan91  OFFLINE
 
Postovi: 41
Zahvalio se: 12 puta
Pohvaljen: 13 puta

Re: Album za slicice

Postod desideri » Sreda, 23. Novembar 2016, 13:37

Da li je ukupno [inlmath]450[/inlmath] sličica u prodaji?
Ako je beskonačno mnogo sličica u prodaji, onda imam kontraprimer, gde je verovatnoća jednaka nuli. Naime, u prvoj kesici ih je pet međusobno različitih. U drugoj je opet pet međusobno različitih ali su iste kesice. I ovako ne bismo popunili album do isteka vremena na ovoj planeti, pa i duže. :)
p.s. Ja sam kao dete popunjavao albume sa sličicama, ali nikada nije bio sasvim ograničen broj sličica u prodaji. Ili je bio delimično ograničen, dok ne uzmu dovoljno novca deci tj roditeljima. :)
Zadatak nema veze s realnošću, ako je ovo što ja mislim, tj da je ukupno [inlmath]450[/inlmath] sličica.
p.p.s. Da li si radio centralnu graničnu teoremu i teoremu Moavra i Laplasa, pošto bi se ovo moglo svesti na to?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na VEROVATNOĆA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:44 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs