Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

Odrediti domen, nule i znak funkcije

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

Odrediti domen, nule i znak funkcije

Postod MartinaJuric » Subota, 21. Januar 2017, 11:53

[dispmath]y=\log\frac{x+2}{5}[/dispmath] Domen:
[dispmath]\frac{x+2}{5}>0[/dispmath][dispmath]x+2>0[/dispmath][dispmath]x>-2[/dispmath][dispmath]D_f\colon x\in(-2,+\infty)[/dispmath] Nule:
[dispmath]\log\frac{x+2}{5}=0[/dispmath][dispmath]\frac{x+2}{5}=1[/dispmath][dispmath]x+2=5[/dispmath][dispmath]x=3[/dispmath] Znak: Nisam sigurna za znak, pošto nije data osnova logaritma. Kako da znam gde je ova funkcija pozitivna, a gde negativna?
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 70 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Oderditi domen, nule i znak funkcije

Postod miletrans » Subota, 21. Januar 2017, 12:14

U principu, kada ti pise samo [inlmath]\log x[/inlmath], to bi trebalo da znači logaritam od [inlmath]x[/inlmath] za osnovu [inlmath]10[/inlmath]. Slično kao što kod [inlmath]\ln y[/inlmath] ne moraš posebno da označavaš da je osnova logaritma broj [inlmath]e[/inlmath]. Sada ne bi trebalo da bude problema oko znaka, a ako ima, reci.

Koliko vidim domen i nulu si pravilno odredila.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Odrediti domen, nule i znak funkcije

Postod MartinaJuric » Subota, 21. Januar 2017, 12:18

Što znači da je [inlmath]y>0[/inlmath] kada je [inlmath]x>3[/inlmath], a [inlmath]y<0[/inlmath] kada [inlmath]x\in(-2,3)[/inlmath] ?
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 70 puta
Pohvaljen: 3 puta

  • +1

Re: Odrediti domen, nule i znak funkcije

Postod miletrans » Subota, 21. Januar 2017, 12:33

Tako je. Mislim da si tačno uradila.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

  • +1

Re: Oderditi domen, nule i znak funkcije

Postod Onomatopeja » Subota, 21. Januar 2017, 13:09

miletrans je napisao:U principu, kada ti pise samo [inlmath]\log x[/inlmath], to bi trebalo da znači logaritam od [inlmath]x[/inlmath] za osnovu [inlmath]10[/inlmath]. Slično kao što kod [inlmath]\ln y[/inlmath] ne moraš posebno da označavaš da je osnova logaritma broj [inlmath]e[/inlmath].

Koristi se oznaka [inlmath]\log[/inlmath] i kad se misli na logaritam sa osnovom [inlmath]e[/inlmath]. Stavise, ta oznaka je i cesce u upotrebi ([inlmath]\ln[/inlmath] smo preuzeli od ruske skole, a [inlmath]\log[/inlmath] se koristi na zapadu). Pa i ja prvi koristim [inlmath]\log[/inlmath] umesto [inlmath]\ln[/inlmath]. U sustini, sve je stvar dogovora.
 
Postovi: 613
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 588 puta

  • +1

Re: Odrediti domen, nule i znak funkcije

Postod miletrans » Subota, 21. Januar 2017, 13:31

Izvinjavam se ako sam uneo zabunu, u moje vreme su ovako učili (davno je to bilo). Mada, za ovo konkretno pitanje (znak ove funkcije) i ne bi bilo razlike pošto su u oba slučaja osnove veće od [inlmath]1[/inlmath] (bilo da je u pitanju [inlmath]10[/inlmath] ili [inlmath]e[/inlmath]). Možda je najsigurnije da MartinaJuric pita svog profesora šta se smatra za osnovu kada piše samo [inlmath]\log[/inlmath].
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 46 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:07 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs