Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA KOMPLEKSNA ANALIZA

Kompleksni broj

[inlmath]e^{i\varphi}=\cos\varphi+i\sin\varphi[/inlmath]

Kompleksni broj

Postod enaa » Utorak, 12. Septembar 2017, 13:08

Odredite [inlmath]\sqrt z[/inlmath] ako vrijedi jednakost:
[dispmath]\frac{2}{i}\bigg(z(2-i)+\frac{3\sqrt3}{2}\bigg)=-3\left(1+2\sqrt3+2i\right)[/dispmath] Jeli mi mozete objasniti sto moran napraviti u ovom zadatku, neznam uopce odakle poceti ni kako :unsure:
enaa  OFFLINE
 
Postovi: 46
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Kompleksni broj

Postod miletrans » Utorak, 12. Septembar 2017, 13:51

Koren kompleksnog broja se najlakše odredi preko Moavrove formule (nadam se da je znaš). Pre nego što je primenimo, moramo da odredimo koji je kompleksni broj [inlmath]z[/inlmath] čiji kvadratni koren tražimo. Po meni, najlakše je da [inlmath]z[/inlmath] napišeš kao [inlmath]x+iy[/inlmath] i da onda središ izraz koji ti je zadat u zadatku. Na taj način ćemo dobiti algebarski zapis broja [inlmath]z[/inlmath]. Onda taj zapis prevedeš u trigonometrijski i primeniš već pominjanu Moavrovu formulu. Nadam se da ti je jasno šta treba da radiš. Pokušaj, pa ako bude neki problem, reci.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Kompleksni broj

Postod Igor » Utorak, 12. Septembar 2017, 17:52

enna, molim te obrati paznju na 5. tačku pravilnika, kao i na pravilnik u celosti, ako nisi (skoro) čitala. Pojedine gramatičke nepravilnosti u tvom postu, prosto bodu oči (moguće da su slučajno napravljene :) ) Što se tiče zadatka, ako ne uspeš, i ja sam tu da pomognem :)
Korisnikov avatar
Igor  OFFLINE
Hiljaditi član foruma
 
Postovi: 89
Zahvalio se: 28 puta
Pohvaljen: 76 puta

Re: Kompleksni broj

Postod Daniel » Sreda, 13. Septembar 2017, 01:55

Mislim da bi jednostavniji način za određivanje [inlmath]z[/inlmath] bio posmatrati datu jednačinu kao jednačinu s jednom nepoznatom, pa je tako i rešavati. Znači, pregrupisavati brojne vrednosti tako da na kraju na levoj strani ostane samo [inlmath]z[/inlmath], a na desnoj strani ono čemu je [inlmath]z[/inlmath] jednako. Dakle, početi tako što se [inlmath]\frac{2}{i}[/inlmath] prebaci na desnu stranu (drugim rečima, pomnožimo obe strane sa [inlmath]\frac{i}{2}[/inlmath]), nakon toga se na desnu stranu prebaci sabirak [inlmath]\frac{3\sqrt3}{2}[/inlmath] itd.

Igor je napisao:Pojedine gramatičke nepravilnosti u tvom postu, prosto bodu oči

Evo, ja sam poznat kao velika cepidlaka što se tiče gramatike i pravopisa, :) ali u eniinom postu uočavam samo jednu grešku – „neznam“ (čime, naravno, ne umanjujem težinu te greške), ali ovo ostalo ne bih posmatrao kao greške, već jednostavno kao razliku u dijalektima/narečjima. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Kompleksni broj

Postod Igor » Sreda, 13. Septembar 2017, 07:48

Razliku u dijalektima/narečjima naravno ni ja nisam posmatrao kao greške. Mislio sam na: "jeli", "neznam", "moran". Mada, nije toliko bitno, razumeli smo svi zadatak, ali ipak...
Korisnikov avatar
Igor  OFFLINE
Hiljaditi član foruma
 
Postovi: 89
Zahvalio se: 28 puta
Pohvaljen: 76 puta


Povratak na KOMPLEKSNA ANALIZA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:57 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs