Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

3D funkcije

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

3D funkcije

Postod masinac » Petak, 13. Oktobar 2017, 15:31

Pozdrav matemanijaci :D polazem matematiku 3 radimo dvostruke i trostruke integrale moje pitanje je koliko sve postoji nacina nacrtati 3d funkciju i koji je najbolji?
masinac  OFFLINE
 
Postovi: 5
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: 3D funkcije

Postod ubavic » Petak, 13. Oktobar 2017, 22:41

Ja razmišljam o ovome ovih dana (iz istog razloga). Za sada sam našao nekoliko solucija*:

gnuplot - CLI program koji može lako da nacrta funkciju oblika [inlmath]z=f(x,y)[/inlmath] ili [inlmath](x,y,z)=\bigl(f(u,v),g(u,v),h(u,v)\bigr)[/inlmath]. Takođe može crtati vektorska polja, konture 3D površi, itd.. Potrebno je malo vremena za savladavanje jezika koji se koristi za opisivanje željenog rezultata (dakle nećeš baš moći očekivati veliku udobnost odmah nakon instalacije). Gnuplot podržava animacije i vektorsku grafiku, što je dodatni bonus. Loša strana gnuplota je što ako želiš koristiti neka naprednija izračunavanja, onda moraš koristiti dodatni program koji će ta izračunavanja da vrši za gnuplot.
matplotlib - program sličan gnuplot programu. Nisam siguran da li (nativno) podržava sve opcije koje ima gnuplot. Velika prednost u odnosu na gnuplot je što koristi python jezik (zapravo mathplotlib je python biblioteka). To ti omogućuje da koristiš neke druge biblioteke za razna izračunavanja (npr. numpy), a onda te rezultate prikažeš uz pomoć mathplotlib-a.
Wolfram Mathematica - program koji za razliku od prethodna dva nije besplatan. Dobra strana Matematike je što kad je jednom instaliraš ne moraš više da brineš: sve što ti treba nalazi se u njoj. Loša strana je što moraš da naučiš još jedan programski jezik, i što grafički output (grafici funkcija) nije baš sjajan (zapravo, užasan je).
Pov Ray - nije originalno namenjen za matematičku upotrebu, ali ga neki matematičari koriste u nedostatku boljeg softvera (posebno za neke naprednije 3D modele: fraktali, čvorovi,...).
Asymptote - često se koristi u Latex publikacijama.
Geogebra - i Geogebra nudi nekakvu podršku za realne funkcije po dve realne promenljive.



*) Nisam baš siguran na šta misliš pod 3D funkcijama
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: 3D funkcije

Postod ubavic » Petak, 13. Oktobar 2017, 23:22

Ček, da li je originalno pitanje bilo vezano za softver, ili za teoriju funkcija više promenljivih (na koji način se mogu zadati, itd..)? :D
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: 3D funkcije

Postod masinac » Nedelja, 15. Oktobar 2017, 21:34

Mislio sam vise na tehnike crtanja na papiru i 3D funkcija i linija :D
masinac  OFFLINE
 
Postovi: 5
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: 3D funkcije

Postod desideri » Ponedeljak, 16. Oktobar 2017, 22:23

Ja sam najviše za to da se crta u Geogebri, jer je najjednostavnije. Aplikacije koje je predložio Ubavić su sjajne, on se itekako razume u to. Na papiru sam ih crtao, no daleko sam od Rembranta za koga kažu da je jedini umeo da nacrta kružnicu rukom, pola metra u prečniku i to skoro savršenu. Ja ti preporučujem tutorijal:
viewtopic.php?f=26&t=1689
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:06 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs