Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Catch 22 / Kvaka 22

Offtopic teme o svemu i svačemu
  • +1

Catch 22 / Kvaka 22

Postod Daniel » Četvrtak, 09. Novembar 2017, 16:06

Sigurno vam se bezbroj puta u životu desila situacija upravo opisana pojmom Catch 22 – da je potrebno da se desi neki događaj [inlmath]A[/inlmath], al' tu ima „kvaka“ da je uslov da se događaj [inlmath]A[/inlmath] desi taj da se prethodno desi događaj [inlmath]B[/inlmath], pri čemu se događaj [inlmath]B[/inlmath] ne može desiti ako se prethodno nije desio događaj [inlmath]A[/inlmath]... :insane: I tako ukrug... :crazy: :D

Jedan od najpoznatijih primera Kvake 22 dobro znaju oni koji su ikad tražili posao. Na svim oglasima za posao, poslodavac od kandidata traži prethodno radno iskustvo. Međutim, da bi stekao radno iskustvo moraš se prethodno zaposliti, logično. :D

Odakle baš ovaj izraz? 1961. godine američki pisac Joseph Heller objavio je satirični roman pod nazivom Catch 22, čija se radnja dešava u vreme Drugog svetskog rata. Vojni pilot koji, iz straha od odlaska na ratište, pokušava da zakaže pregled kod psihijatra u nadi da će ga ovaj proglasiti nesposobnim, nailazi na logički začarani krug, u knjizi nazvan Catch 22: da bi bio oslobođen i poslat kući, psihijatar ga mora proglasiti ludim. Međutim, čim je tražio pregled kod psihijatra ne želeći da ide u opasnu misiju, znači da nije lud. :)

Moja je ideja da u ovoj temi nabrajamo slučajeve i primere Kvake 22 za koje smo čuli ili koji su nam se lično desili. Evo od mene zasad još dva (imam ih više, al' ne bih da ih sve odjednom ispucam):

– Da bi tek kupljen, neregistrovan auto odvezao na tehnički pregled, potrebno je da za njega imaš makar probne tablice. Međutim, da bi dobio probne (ili bilo kakve) tablice, moraš prethodno obaviti tehnički pregled (iako je ovo bilo davno, ne bih baš javno otkrivao način na koji sam ovaj problem rešio). :P

– Nakon gubitka ključeva od stana, u stan možeš ući pomoću rezervnih ključeva. Ali, rezervni ključevi se nalaze u stanu, tako da je potrebno da prethodno uđeš u stan kako bi uzeo rezervne ključeve kojima ćeš otključati stan.

Aj'mo, nestrpljiv sam da čujem i vaše primere. :D
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Catch 22 / Kvaka 22

Postod miletrans » Četvrtak, 09. Novembar 2017, 21:00

Dva primera kroz koja sam lično prošao:

Telefonska linija nije radila (aparat je bio ispravan), a jedini način da obavestim (tadašnji) PTT je bio da im telefonom javim da mi ista ta linija ne radi. Problem je rešen zahvaljujući dobroj volji mog komšije.

U novu zgradu trebalo je uvesti internet, a jedini način da podnesem zahtev za to je bio da popunim on-line formular. Sve se dešava pre ere "pametnih" telefona i interneta preko SIM kartice). Formular sam popunio na poslu (odselio sam se iz starog komšiluka).
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

  • +1

Re: Catch 22 / Kvaka 22

Postod ubavic » Petak, 10. Novembar 2017, 15:55

Slična situacija, koja se meni često dešavala prilikom instalacije operativnog sistema:

Nemam internet zbog nekog problema. Ne mogu da odredim gde je nastao problem jer nemam internet.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

  • +2

Re: Catch 22 / Kvaka 22

Postod Daniel » Subota, 11. Novembar 2017, 13:02

^ To me podsetilo na onu već legendarnu poruku „Keyboard not found; Press F1 to Resume“. :D Dobro, primer koji sam sad naveo baš i ne spada u Catch 22, al' je isto (bar na prvi pogled) neka vrsta logičkog nonsensa.

Elem, evo još jednog primera koji se desio prijatelju mog prijatelja (ne poznajem ga lično). Čovek ima dioptriju -30 i nešto, i bez sočiva je praktično slep (dobro, možda razlikuje svetlo od mraka i to je to). Pošto pred spavanje mora da skine sočiva, on se već izvežbao da ih ostavi na tačno određeno mesto, i da ih ujutru kad treba da ustane, nađe rukom i stavi. E sad, jednog jutra njegova „pametna“ baba, dok je ovaj još spavao, da mu učini uslugu – pospremi mu sobu i tom prilikom, kako je čistila, ostavi sočiva na neko potpuno bezveze mesto. I ode zatim, štajaznam, na pijac, pa kod prijateljice na kafu. :facepalm: Lik se u međuvremenu probudio, treba da ide na posao, krene rukom ka mestu gde je ostavio sočiva – nema ih! :thumbdown: Pokušavao po celoj sobi da ih pronađe napipavanjem, al' nema šanse. I, tako se našao u Catch 22 situaciji – da bi video, mora prethodno da stavi sočiva, ali da bi stavio sočiva mora prethodno da vidi gde su.
Naravno, nije ni otišao tog dana na posao, a babu je počastio „komplimentima“ kad se ova nakon pet-šest sati konačno setila da ima kuću...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Catch 22 / Kvaka 22

Postod Daniel » Subota, 01. Avgust 2020, 17:25

Videh ti ja pre neki dan na ulici ovaj fenomenalan natpis, koji me podsetio na ovu (pomalo već zaboravljenu) temu.

natpis.jpg
natpis.jpg (47.28 KiB) Pogledano 1189 puta

Znači, nemaš masku i želiš da je kupiš. Da bi je kupio, potrebno je da uđeš u prodavnicu, ali da bi ušao, potrebno je da imaš masku koju možeš kupiti tako što ćeš ući u prodavnicu, za šta ti je potrebno da imaš masku... i tako ukrug... :circular:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 17:17 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs