Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Razvoj stepena binoma – probni prijemni FON 2018.

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Razvoj stepena binoma – probni prijemni FON 2018.

Postod zoranmilor » Utorak, 12. Jun 2018, 15:17

Probni prijemni ispit FON - 9. jun 2018.
19. zadatak


Zbir binomnih koeficijenata u razvoju [inlmath]\left(\sqrt[5]3-\sqrt[3]5\right)^n[/inlmath] je jednak [inlmath]32^{200}[/inlmath]. Broj članova u ovom razvoju koji su prirodni brojevi iznosi:

Tačan odgovor: [inlmath]34[/inlmath]

Ja sam dobio rezultat od [inlmath]67[/inlmath] a nikako ne mogu [inlmath]34[/inlmath] kakvo je njihovo rešenje, nije mi jasno gde sam pogrešio. Hvala za pomoć. [inlmath]32^{200}[/inlmath] je [inlmath]2^{1000}[/inlmath], pa je [inlmath]n=1000[/inlmath]. [inlmath]1000[/inlmath] podeljeno sa [inlmath]15[/inlmath] je [inlmath]66[/inlmath]. [inlmath]66+1=67[/inlmath] a ne [inlmath]34[/inlmath]. Gde sam pogrešio?
Poslednji put menjao miletrans dana Utorak, 12. Jun 2018, 17:31, izmenjena 3 puta
Razlog: Prekucavanje teksta zadatka iz prikačenog fajla - Tačka 14. Pravilnika; dodavanje LaTex-a - Tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Razvoj stepena binoma – probni prijemni FON 2018.

Postod miletrans » Utorak, 12. Jun 2018, 17:42

Pozdrav i želja dobrodošlice.

Kao što vidiš, korigovao sam ti post da bi bio u skladu sa Pravilnikom. Zamolio bih te da ne kačiš fajlove sa zadacima (tačka 14.) i da koristiš LaTex (tačka 13.). Naravno, preporučujem ti i da se upoznaš sa ostalim tačkama pravilnika. Jedini razlog zašto sam post menjao, a nisam ga samo obrisao je što si pokazao svoj postupak i vidi se da si pokušao da rešiš zadatak. Vodi računa, ovakve stvari ti se ubuduće neće tolerisati.

Što se tiče rešenja, dobro si krenuo, ali si upao u zamku postavljača zadatka koji je ponudio rešenje [inlmath]67[/inlmath]. Dakle, dizanjem na neparan stepen deljiv sa [inlmath]15[/inlmath] dobićeš članove koji jesu celi ali ne i prirodni brojevi.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Razvoj stepena binoma – probni prijemni FON 2018.

Postod PekiNis » Petak, 15. Jun 2018, 15:31

Dobar dan,

Pogrešili ste kod minusa u izrazu [inlmath]\sqrt[5]3-\sqrt[3]5[/inlmath] jer se minus mora uračunati.
Svaki drugi član je negativan. Oni traže prirodne. Tako da ih ima [inlmath]\frac{66}{2}+1[/inlmath]. Dakle [inlmath]34[/inlmath].
Poslednji put menjao Daniel dana Nedelja, 17. Jun 2018, 00:21, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa – tačka 13. Pravilnika
PekiNis  OFFLINE
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na KOMBINATORIKA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:40 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs