Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA POLINOMI

Polinom najmanjeg stepena – prijemni ETF 2017.

[inlmath]P\left(x\right)=a_nx^n+a_{n-1}x^{n-1}+\cdots+a_2x^2+a_1x+a_0[/inlmath]

Polinom najmanjeg stepena – prijemni ETF 2017.

Postod DraganKese » Ponedeljak, 10. Jun 2019, 10:29

Prijemni ispit ETF – 26. jun 2017.
5. zadatak


Pozdrav svima,
Buni me 5. zadatak na prijemnom ispitu sa ETF-a 2017 koji glasi: "Neka je [inlmath]P(x)[/inlmath] polinom najmanjeg stepena čiji su koeficijenti realni brojevi, a koreni [inlmath]-1[/inlmath] i [inlmath]2i[/inlmath]. Ako je [inlmath]P(0)=-12[/inlmath], tada je [inlmath]P(-2)[/inlmath] jednako". Ono sto mi nije jasno je ovaj deo polinom najmanjeg stepena, pokusao sam da uradim tako sto sam uzeo polinom drugog stepena, ali ne dobijam cak ni ponuđeno resenje.

Edit: Kada sam uzeo da je polinom najmanjeg stepena polinom treceg stepena, dobio sam resenje [inlmath]24[/inlmath] koje se trazi. Svakako bih voleo objasnjenje za ovo "polinom najmanjeg stepena"
Poslednji put menjao miletrans dana Ponedeljak, 10. Jun 2019, 10:41, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje LaTex-a - Tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 17
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Polinom najmanjeg stepena – prijemni ETF 2017.

Postod miletrans » Ponedeljak, 10. Jun 2019, 10:46

Kao što vidiš, dodao sam ti LaTex u post.

Što se tiče zadatka, znamo da će stepen polinoma biti jednak broju njegovih nula. Znamo za dve nule polinoma koje su napisane u tekstu zadatka. Ako je jedna od tih nula [inlmath]2i[/inlmath], onda znamo da polinom mora da ima bar još jednu nulu (koju?), a samim tim i da je polinom bar trećeg stepena. Pošto je u zadatku naglašeno da je polinom "najmanjeg stepena", onda zaključujemo da se radi o polinomu trećeg stepena i da on ima tri nule.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Polinom najmanjeg stepena – prijemni ETF 2017.

Postod DraganKese » Ponedeljak, 10. Jun 2019, 13:03

Hvala puno, shvatio sam gde sam bio zaglavio, a ovo najmanjeg stepena me je malo zbunilo, treca nula je [inlmath]-2i[/inlmath].
 
Postovi: 17
Zahvalio se: 10 puta
Pohvaljen: 3 puta


Povratak na POLINOMI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 43 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:36 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs