Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Mjera ugla izmedju pravih

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]
  • +1

Re: Mjera ugla izmedju pravih

Postod Jovan111 » Subota, 15. Jun 2019, 16:06

Hvala na odgovoru. Mislim da sam to shvatio, ali kada primenim da je [inlmath]x_A=6[/inlmath] i [inlmath]y_A=0[/inlmath], odnosno [inlmath]x_B=0[/inlmath] i [inlmath]y_B=9[/inlmath] u ono što si zapisao,
miletrans je napisao:[dispmath]x_Ax_M=x_Mx_N=x_Nx_B[/dispmath]

dobija se:
[dispmath]6\cdot x_M=x_Mx_N=x_N\cdot0[/dispmath] odakle (pretpostavljam) smem reći:
[dispmath]x_Mx_N=x_N\cdot0\tag1[/dispmath] i ako se zaista dobije "ovo što sam ja dobio za koordinate tačaka [inlmath]M[/inlmath] i [inlmath]N[/inlmath]", to jest, ako se dobije [inlmath]x_N=2\ne0[/inlmath] kao što sam ja dobio, onda smem podeliti [inlmath](1)[/inlmath] sa [inlmath]x_N[/inlmath], nakon čega se dobija:
[dispmath]x_M=0[/dispmath] što nije u saglasnosti sa [inlmath]x_M=4[/inlmath] što sam ja dobio.



Izvinjavam se ako sam napravio neku sramotno banalnu grešku, te molim još odgovor na ovo, i neću dalje zapitkivati, jer nije isprva ni bilo moje pitanje.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 136
Zahvalio se: 45 puta
Pohvaljen: 161 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Mjera ugla izmedju pravih

Postod miletrans » Subota, 15. Jun 2019, 17:09

Zapravo se ja nisam najbolje izrazio :D
Kada sam napisao [inlmath]x_Ax_M=x_Mx_N[/inlmath] mislio sam na rastojanje između [inlmath]x_A[/inlmath] i [inlmath]x_M[/inlmath] odnosno [inlmath]x_M[/inlmath] i [inlmath]x_N[/inlmath], a ne na proizvod. Zato sam u svom postu napisao da se ovo odnosi na rastojanja. Nadam se da je sad sve ok, verovatno sam malo previše zakomplikovao. Naravno, slobodno napiši svaki komentar i pitanje, da otklonimo sve eventualne nedoumice onima koji bi u budućnosti došli na ovu temu. :D
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

  • +1

Re: Mjera ugla izmedju pravih

Postod Jovan111 » Subota, 15. Jun 2019, 17:32

Da, sad je jasno. Sve je stvar nesporazuma, ali recimo da je povoljnije onda napisati [inlmath]\overline{x_Ax_M}=\overline{x_Mx_N}[/inlmath] :D
P.S. Hvala na odgovoru!
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 136
Zahvalio se: 45 puta
Pohvaljen: 161 puta

Prethodna

Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:32 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs