Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ANALITIČKA GEOMETRIJA

Određivanje vrednosti parametra u jednačini prave

[inlmath]\left(x-p\right)^2+\left(y-q\right)^2=R^2[/inlmath]

Određivanje vrednosti parametra u jednačini prave

Postod am_iina » Utorak, 25. Jun 2019, 21:07

Poštovanje,
Da li mi možete pomoći oko rešavanja sledećeg zadatka:
U jednačini prave [inlmath]y=4x+py-12=0[/inlmath] odrediti vrednost parametra [inlmath]p[/inlmath] tako da dužina odsečka prave [inlmath]l[/inlmath] između koordinantnih osa iznosi [inlmath]5[/inlmath]. Ja uopšte nemam ideju kako ovo rešiti tako da bi mi svaka pomoć dobro došla.

Unapred hvala
Poslednji put menjao Jovan111 dana Utorak, 25. Jun 2019, 21:10, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
am_iina  OFFLINE
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Određivanje vrednosti parametra u jednačini prave

Postod Jovan111 » Utorak, 25. Jun 2019, 21:14

Pozdrav! Dobro došla na forum. Moram te pre svega upozoriti da moraš pri pisanju matematičkih formula i oznaka koristi LaTeX, o čemu imaš izloženo uputstvo ovde.



Što se tiče zadatka, nije mi jasno da li je ovo "[inlmath]=0[/inlmath]" višak u jednačini prave [inlmath]y=4x+py-12=0[/inlmath], a treba da glasi [inlmath]y=4x+py-12[/inlmath] ili je, pak, višak "[inlmath]y=[/inlmath]", a treba da glasi [inlmath]4x+py-12=0[/inlmath]? Kako god glasila jednačina prave, da bi uradila/uradio zadatak najlakše bi bilo jednačinu prebaciti u segmentni oblik - da li umeš to da uradiš?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 136
Zahvalio se: 45 puta
Pohvaljen: 161 puta

Re: Određivanje vrednosti parametra u jednačini prave

Postod am_iina » Utorak, 25. Jun 2019, 21:24

Iskreno ne znam bas kako u segmentni oblik to da prebacim

Da, treba tako kao sto ste vi napisali bez tog [inlmath]y=[/inlmath] sto sam ja gore napisala, izvinjavam se moja greska
Poslednji put menjao Daniel dana Utorak, 25. Jun 2019, 21:44, izmenjena samo jedanput
Razlog: Spajanje dva posta u jedan
am_iina  OFFLINE
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Određivanje vrednosti parametra u jednačini prave

Postod Daniel » Utorak, 25. Jun 2019, 21:55

Ako ti nije poznat pojam segmentnog oblika, možeš i bez njega – tako što odrediš koordinate presečnih tačaka prave i koordinatnih osa.
Hint: tačkama na [inlmath]x[/inlmath]-osi [inlmath]y[/inlmath]-koordinata je jednaka nuli; tačkama na [inlmath]y[/inlmath]-osi [inlmath]x[/inlmath]-koordinata je jednaka nuli.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Određivanje vrednosti parametra u jednačini prave

Postod am_iina » Sreda, 26. Jun 2019, 10:17

Uredu, hvala vam
am_iina  OFFLINE
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na ANALITIČKA GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 22:26 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs