Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Ko gaji ribice?

Ko gaji ribice?

Postod Ojler79532 » Ponedeljak, 01. Jul 2019, 03:28

Mislim da nije bilo do sada na forumu :)

Dato je 15 tvrdnji:

  1. Britanac živi u crvenoj kući.
  2. Šveđanin ima psa kao kućnog ljubimca.
  3. Dancu je omiljeno piće čaj.
  4. Levo od bele kuće je zelena.
  5. Čovek koji je u zelenoj kući pije kafu.
  6. Ptice gaji osoba koja voli biciklizam.
  7. Odbojku igra vlasnik žute kuće.
  8. Čovek koji živi u srednjoj kući pije mleko.
  9. U prvoj kući živi Norvežanin.
  10. Komšija čoveka koji igra košarku ima mačku.
  11. Komšija čoveka koji igra odbojku ima konja.
  12. Osoba koja se bavi plivanjem voli da pije pivo.
  13. Nemac voli da igra golf.
  14. Norvežanin živi pored plave kuće.
  15. Komšija osobe koja igra košarku pije vodu.
Kao što kaže naziv teme, zadatak je odrediti ko gaji ribice ako su kuće poredane ovako:

KUĆA 1 - KUĆA 2 - KUĆA 3 - KUĆA 4 - KUĆA 5
 
Postovi: 37
Zahvalio se: 19 puta
Pohvaljen: 19 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Ko gaji ribice?

Postod Daniel » Utorak, 02. Jul 2019, 14:25

Hm, bio sam ubeđen da smo ovaj zadatak već imali na forumu, ali jok... proverio sam. Odlično što si ovo postovao. :thumbup:

Tekst zadatka bi valjalo malo dopuniti, kako ne bi bilo zabune. Imamo ukupno pet kuća, različitih boja (znači, ne mogu biti dve kuće u npr. žutoj boji), u kojima žive ljudi različitih nacionalnosti, koji imaju različite kućne ljubimce (i to svako po jednog, npr. onaj ko ima mačku ne može istovremeno imati i konja), koji piju različita pića i bave se različitim sportovima.

S ovom dopunom zadatak bi se dao rešiti, :) a najlakši način je popunjavanjem sledeće tabele:

tabela.png
tabela.png (5.64 KiB) Pogledano 1322 puta

Započeo sam s popunjavanjem, čisto da bih pokazao princip (crvenom bojom sam označio poklapanja, a crnom nepoklapanja).
„[inlmath]1.[/inlmath] Britanac živi u crvenoj kući.“ [inlmath]\to[/inlmath] polje u redu „Britanac“ i u koloni „Crvena“ označio sam crveno, dok sam ostala četiri polja u tom redu i ostala četiri polja u toj koloni označio crno (jer iz ovoga sledi da Britanac ne može živeti u npr. plavoj kući, niti u crvenoj kući može živeti npr. Norvežanin).
„[inlmath]2.[/inlmath] Šveđanin ima psa kao kućnog ljubimca.“ [inlmath]\to[/inlmath] polje u redu „Šveđanin“ i u koloni „Pas“ označio sam crveno, dok sam ostala četiri polja u tom redu i ostala četiri polja u toj koloni označio crno (jer iz ovoga sledi da Šveđanin ne može imati npr. ptice, niti psa može imati npr. Danac).
Takođe, pošto Britanac živi u crvenoj kući, sledi da će red „Britanac“ biti na isti način popunjen kao i red „Crvena“, iz čega sledi, pošto se u redu „Britanac“ i koloni „Pas“ nalazi crno obeleženo polje, da se takođe crno obeleženo polje mora nalaziti i u redu „Crvena“ i koloni „Pas“ – zbog čega sam i to polje obeležio crno.

Izvol'te, nastavite s popunjavanjem na sličan način. :)

P.S. Nadam se da neću previše otkriti o ovoj zagonetki (i time dati više podataka za googlanje) ako budem rekao da je ova zagonetka omiljena tema raznoraznih tabloida, koji su od nje napravili senzaciju i pisali, štatijaznam, kako svega mali procenat visokointeligentnih ljudi ovo može da reši, bla bla bla... Koliki god da je taj procenat, zagonetka će vam pružiti dobru zabavu. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Ko gaji ribice?

Postod Daniel » Subota, 06. Jul 2019, 14:17

Još par napomena u vezi s prethodnim zadatkom:
Ojler79532 je napisao:4. Levo od bele kuće je zelena.

Treba naglasiti da je zelena kuća prva levo (ili odmah levo) od bele kuće, jer bi u protivnom postojalo više rešenja.

Ojler79532 je napisao:15. Komšija osobe koja igra košarku pije vodu.

Ovaj podatak je suvišan, tj. sledi iz svih ostalih podataka. Dakle, zadatak se može jednoznačno rešiti i bez ovog podatka.



E sad, dok rešavate prethodni zadatak, evo još jednog sličnog ali lakšeg, koji sam lično napravio, a malo je više u matematič(ars)kom fazonu. :)

Pet geometrijskih tela (prizma, piramida, valjak, kupa i lopta) izrađeno je od pet različitih materijala (drvo, staklo, plastika, metal i guma), tako da svako telo ima različitu površinu i različitu zapreminu.
Površine tela su (po rastućem redosledu) [inlmath]138\pi\text{ cm}^2[/inlmath], [inlmath]144\pi\text{ cm}^2[/inlmath], [inlmath]152\pi\text{ cm}^2[/inlmath], [inlmath]178\pi\text{ cm}^2[/inlmath] i [inlmath]182\pi\text{ cm}^2[/inlmath].
Zapremine tela su (po rastućem redosledu) [inlmath]192\pi\text{ cm}^3[/inlmath], [inlmath]240\pi\text{ cm}^3[/inlmath], [inlmath]288\pi\text{ cm}^3[/inlmath], [inlmath]306\pi\text{ cm}^3[/inlmath] i [inlmath]310\pi\text{ cm}^3[/inlmath].

Podaci:
  1. Telo s najvećom zapreminom ima veću površinu od kupe, a manju od tela načinjenog od drveta, koje nije prizma.
  2. Valjak ima veću zapreminu nego telo izrađeno od plastike.
  3. Telo s najmanjom zapreminom nije piramida.
  4. Lopta nije napravljena od stakla.
  5. Na telu izrađenom od gume postoje međusobno paralelne strane.
  6. Od metala je napravljeno rogljasto telo.
  7. Telo s najmanjom površinom može se kotrljati pravolinijski.
Pitanje: Kolika je zapremina tela izrađenog od drveta?

Kako bih vam malo olakšao rešavanje, evo i tabele:

geometrijska tela.png
geometrijska tela.png (4.14 KiB) Pogledano 1294 puta
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Ko gaji ribice?

Postod miletrans » Nedelja, 07. Jul 2019, 10:41

Ovakve stvari su mi bile super-zanimljive dok sam bio klinac. Jedno vreme su se često pojavljivale u raznim enigmatskim časopisima, ali su onda nestale (koliko se sećam, zvali su ih "integrami"). Omiljeni su mi bili zadaci koji su se pojavljivali u nekom zagrebačkom časopisu tamo negde krajem osamdesetih (ne sećam se sad kako se zvao, ali je bio odličan, bilo je baš od svega po malo, a zadaci su bili baš po meri, ni laki ni teški, bar iz moje perspektive starijeg osnovca). Drago mi je da ovakve stvari nisu zaboravljene.

Hvala Daniel za zadatak :thumbup: , evo meni zanimacije večeras.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:25 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs