Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI LINEARNA ALGEBRA

Opća linearna grupa s matricama

Matrice, determinante...

Opća linearna grupa s matricama

Postod indira-aa » Nedelja, 16. Jun 2013, 11:01

Eh ovako: kod opće linearne grupe imam osobine zatvorenost, asocijativnost, neutralni element i inverzni element.. sad kod zatvorenosti treba da dokazem da je proizvod dvije regularne matrice, ponovo regularna matrica.. i sad imam da je [dispmath]AB\left(B^{-1}A^{-1}\right)=A\left(BB^{-1}\right)A^{-1}=AEA^{-1}=AA^{-1}=E[/dispmath] pa me zanima kako od ovog koraka:[dispmath]AEA^{-1}[/dispmath] dobijem ovo : [dispmath]AA^{-1}[/dispmath] sta je [inlmath]E[/inlmath], sta god sam rekla nije bilo dobro, rekla da je neutrali element, da je jedinicna matrica, bla bla..

i za asocijativnost-asocijativnost vrijedi za mnozenje ulancanih matrica, pa tako i za regularne matrice, trebam li jos sta tu dokazivati?
 
Postovi: 259
Zahvalio se: 78 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Opća linearna grupa s matricama

Postod ubavic » Nedelja, 16. Jun 2013, 23:05

Zapravo neutralni element u [inlmath]\mathsf{GL}_n[/inlmath] jeste jedinična matrica dimenzija [inlmath]n\times n[/inlmath].
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta


Povratak na LINEARNA ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:38 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs