Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba

Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI KOMBINATORIKA

Broj reči u rečniku – prijemni FON 2002.

[inlmath]{n\choose k}=\frac{n!}{\left(n-k\right)!k!}[/inlmath]

Moderator: Corba248

Broj reči u rečniku – prijemni FON 2002.

Postod Nastasjaa » Četvrtak, 14. Jun 2018, 16:27

Rečnik sadrži sve reči od [inlmath]5[/inlmath] slova koje se mogu obrazovati od tri različita slova skupa [inlmath]\{A,B,C,D,E,F\}[/inlmath]. Ako je [inlmath]n[/inlmath] broj reči u tom rečniku, koliko iznosi [inlmath]n[/inlmath]?

Teško se snalazim sa kombinatorikom, problem mi je da uopšte krenem da sagledavam problem, da li bi neko mogao da mi pomogne?

Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Broj reči u rečniku – prijemni FON 2002.

Postod Daniel » Četvrtak, 14. Jun 2018, 20:27

Tekst zadatka mi se čini prilično konfuzan i nisam siguran jesam li ga dobro razumeo, da li zaista tako glasi u originalu? Dakle, da li mi prvo iz skupa [inlmath]\{A,B,C,D,E,F\}[/inlmath] biramo tri različita slova (npr. [inlmath]A[/inlmath], [inlmath]D[/inlmath] i [inlmath]F[/inlmath]), a zatim od ta tri različita slova formiramo reči od pet slova (npr. [inlmath]AADAF[/inlmath], [inlmath]DAFFD[/inlmath], [inlmath]FAFDF[/inlmath] itd.)? Znači, ako sam dobro razumeo, svako od tri različita slova mora u svakoj reči biti bar jednom iskorišćeno, tj. nisu dozvoljene npr. reči [inlmath]AFAAF[/inlmath] ili [inlmath]DDDDD[/inlmath]?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

Zahvalio se: 3795 puta
Pohvaljen: 3953 puta

Postod Daniel » Četvrtak, 14. Jun 2018, 20:55

Izguglah u međuvremenu taj zadatak, i zaista tako glasi. Mogli su baš malo preciznije da ga sroče. Mislim da je moja pretpostavka koju sam gore izneo tačna, jer radeći na taj način dobijem rezultat [inlmath]n=3000[/inlmath], što se uklapa u interval koji su naveli kao tačan, a koji glasi [inlmath]3000\le n<3500[/inlmath].

Haj'mo za početak, na koliko načina možemo iz skupa [inlmath]\{A,B,C,D,E,F\}[/inlmath] odabrati tri različita slova? To bi trebalo da znaš.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

Postod diopo » Četvrtak, 14. Jun 2018, 21:28

Ja sam zbunjen takodje, zato nisam ni hteo da odgovorim da ne bih napravio zbrku, ali posle tvog odgovora moram da te pitam nesto.

Mozes li da objasnis sta ti je u tekstu dalo do znanja da svako slovo mora da bude upotrebljeno bar jednom, jer sam ga ja citao sto puta i i dalje me vuce da postoji mogucnost za reci tipa [inlmath]AAAAA[/inlmath], [inlmath]BBBBA[/inlmath], itd .. ? :/
diopo  OFFLINE

Zahvalio se: 31 puta
Pohvaljen: 15 puta

Postod Daniel » Četvrtak, 14. Jun 2018, 21:38

To sam pretpostavio na osnovu ovog crveno obeleženog:
Nastasjaa je napisao:Rečnik sadrži sve reči od [inlmath]5[/inlmath] slova koje se mogu obrazovati od tri različita slova skupa [inlmath]\{A,B,C,D,E,F\}[/inlmath].

Ali, opet kažem, ne tvrdim sa stoprocentnom sigurnošću, jer je tekst zadatka bože sačuvaj. S ovom svojom pretpostavkom dobijam [inlmath]3000[/inlmath], što se uklapa u tačan rezultat, ali i kad bih uzeo u obzir i te primere koje si naveo, dobio bih [inlmath]3486[/inlmath], što se opet uklapa u interval koji je naveden kao tačan.
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator

Povratak na KOMBINATORIKA