Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Duplo hladnije

Duplo hladnije

Postod Griezzmiha » Nedelja, 10. Januar 2021, 01:02

Dobro vece, gospodo!

Naisao sam skoro na jedan jako zanimljiv zadatak koji glasi....

Bio jednom jedan deda Miloje, koji je pored drugih sposobnosti znao tačno da prognozira kolika će tačno biti maksimalna ili minimalna temperatura narednog dana. Tako ga pitaju jednog zimskog dana (temperatura je bila [inlmath]6[/inlmath] stepeni) koliko će sutra biti minimalna temperatura. Deda Miloje kaže: “Biće duplo hladnije!” I stvarno sutra dan izmerena je temperatura od [inlmath]3[/inlmath] stepena. Prodje nekoliko dana, zazime malo, izmeriše [inlmath]-4[/inlmath] stepeni. Opet pitaju deda Miloja za sutrašnju temperaturu i dobiše isti odgovor: “Biće duplo hladnije!” Sutra stvarno temperatura beše [inlmath]-8[/inlmath] stepeni. Posle par dana izmeriše temperaturu i termometar pokaza [inlmath]0[/inlmath] stepeni. Deda Miloje dade istu prognozu za sutrašnji dan: “Biće duplo hladnije!”

Sada nas zanima: Kolika je bila minimalna temperatura sutrašnjeg dana? Ako naravno uzmemo u obzir da je deda Miloje opet u pravu....

Moj odgovor je po nekoj logici da je minimalna temperatura bila, ociglednih, [inlmath]0[/inlmath] stepeni... Ali moram da priznam da sam imao neka veca ocekivanja od ovog zadatka, samim tim pretpostavljam da bi se problem mogao razmatrati na neki drugi nacin... Mozda da se jedinica temperature i njena vrednost mogu drugacije ponasati/posmatrati u odnosu na prirodne brojeve (a svakako da nasa intuicija ima afiniteta da ih izjednaci)... Bilo ko sa drugacijom idejom moze slobodno da navali na zadatak ili pak dodatno obrazlozi (ako se sa istim slaze) moje resenje...
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Duplo hladnije

Postod miletrans » Nedelja, 10. Januar 2021, 07:43

Interesantno pitanje, po meni više lingvističke ili termodinamičke nego matematičke prirode. Prvo bi trebalo jasno definisati pojam "duplo hladnije". Ako govorimo o termodinamici, ja bih to povezao sa unutrašnjom energijom vazduha (još preciznije, sa kinetičkom energijom molekula azota i kiseonika), koju mi osećamo kao toplotu ili hladnoću, a na makroskopskom nivou izražavamo temperaturom. Jedini problem u takvoj analizi je što u tom slučaju ne smemo da koristimo relativnu (Celzijusovu) temperaturu, nego bismo morali da koristimo neku od apsolutnih skala (najčešće Kelvinovu). Da se razumemo, Celzijusova skala je vrlo praktična za svakodnevni život i u vreme kada je napravljena je zaista bila daleko ispred svog vremena, ali je čisto empirijska, bez uporišta u termodinamici. Banalizovano, čovek je uzeo dve prirodne pojave (mržnjenje i ključanje vode pri atmosferskom pritisku) i odlučio da taj temperaturni interval podeli na [inlmath]100[/inlmath] delova. Mogao je (recimo) da temperaturu ovsene kaše proglasi za [inlmath]850[/inlmath], a temperaturu vode u kojoj pere veš za [inlmath]2560[/inlmath] stepeni. Samo da napomenem, da ovim nikako ne želim da potcenim rad Andersa Celzijusa, da nije njega život bi nam bio daleko teži ili u najboljem slučaju drugačiji. Čovek je bio daleko ispred svog vremena. Samo hoću da naglasim razlike između relativne (koja se koristi u svakodnevnom životu) i apsolutne (koja je ipak "rezervisana" za nauku i tehniku) temperaturne skale.

Da ne razglabam sad o Bolcmanovoj konstanti, apsolutnoj nuli, energiji idealnog gasa... (ne znam koliko je časna starina Miloje upućen u te stvari). :D

Dakle, ako bi ova analiza bila tačna (prihvatam grešku i vrlo sam raspoložen za diskusiju na ovu temu), tačan odgovor bi bio: Današnja temperatura je [inlmath]273,15\text{ K}[/inlmath], sutrašnja će da bude [inlmath]136,6\text{ K}[/inlmath], odnosno [inlmath]-136,3^\circ\text{C}[/inlmath]. Mnogo, čak i za Ojmjakon. :D
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:41 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs