Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Čudan dokaz

Offtopic teme o svemu i svačemu

Čudan dokaz

Postod bole » Četvrtak, 01. Oktobar 2015, 23:14

Pozdrav,
Da li je moguće dokazati da je ovo prava linija(slika ispod) pošto sam čuo negdje da je profesor na elektro fakultetu u banjaluci izvodio taj dokaz i u kojoj oblasti matematike(pretpostavljam da treba ići u teoriju neuklidske geometrije, ako je moguće dokazivati).

untitled.png
untitled.png (3.96 KiB) Pogledano 689 puta
bole  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 76
Lokacija: Banja Luka
Zahvalio se: 29 puta
Pohvaljen: 91 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Čudan dokaz

Postod desideri » Petak, 02. Oktobar 2015, 13:16

Ovo je pre tema za potforum Odmorište.
  • Kriva linija može da se "isecka" na infinitezimale, pa da svaki mali odsečak teži nuli. No onda bi to bila izlomljena prava linija, a to se očigledno ne zahteva.
  • U zakrivljenom prostoru, tj. neeuklidskoj geometriji, krivo može biti i pravo, ako se gleda u odnosu na zakrivljen prostor. Hoću da kažem, ako bismo npr. ovu krivu crtali po sferi ili elipsoidu ili hiperboloidu itd., u odnosu ne te površi kao referencu ovo bi mogla biti prava linija.
  • Meni deluje sa ove tvoje slike (čisto vizuelno) da imamo peticu (cifru [inlmath]5[/inlmath] u sredini), a sa strane cifre dva i tri. Da nije ovo nekakav trik, ili je samo našvrljana kriva linija?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Čudan dokaz

Postod bole » Subota, 03. Oktobar 2015, 12:18

Samo našfrljana kriva linija, meni jedino pada na pamet da se ide preko neuklidske geometrije i zakrivljenog prostora. Samo mi je čudno da na jednom od najboljih fakulteta profesor predaje nešta iz neuklidske geometrije.
bole  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 76
Lokacija: Banja Luka
Zahvalio se: 29 puta
Pohvaljen: 91 puta

Re: Čudan dokaz

Postod desideri » Ponedeljak, 05. Oktobar 2015, 20:47

bole je napisao:meni jedino pada na pamet da se ide preko neuklidske geometrije i zakrivljenog prostora.

Za ovo si sigurno u pravu.
Dokaz mora biti čisto teoretski, no pogledaću još, obećavam.
p.s. Možda zbog ovakvih tema otvorimo i potforum "Zanimljiva matematika", baš si me zainteresovao.
Zasad smo u odmorištu :(
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Čudan dokaz

Postod Onomatopeja » Sreda, 07. Oktobar 2015, 15:39

Iskreno, moje vidjenje ove situacije je sledece: profesor je hteo da Vam prikaze da postoje "svetovi" koji nisu strogo euklidski, tj. da ne mora biti sve tako kako mi to i zamisljamo (tj. vidimo). Samim tim, hteo je da naglasi da postoje i "svetovi" gde ovo sto si nacrtao predstavlja pravu liniji, a ne izlomljenu, kako je mi vidimo. Takodje, pretpostavljam, da kada bi ga neko pitao da kaze tacno u kojem modelu geometrije ovo predstavlja pravu liniju, da ne bi imao konkretan odgovor.

Dakle, mislim da mu je cilj bio da zainteresuje studente, kao i da predstavi da mnoge stvari nisu toliko ocigledno, kako nekima izgledaju. Rekao bih da je u tome delimicno (jer ne mogu biti siguran) i uspeo.
 
Postovi: 613
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 588 puta

  • +1

Re: Čudan dokaz

Postod Daniel » Četvrtak, 08. Oktobar 2015, 13:38

Mali offtopic, al' moram, jer mi bode oči... :)

@bole, više puta si napisao neuklidska geometrija, tako da pretpostavljam da nije puka greška u kucanju.
Pravilno je neeuklidska geometrija jer se reč neeuklidska dobija dodavanjem prefiksa ne- na euklidska, pri čemu ne dolazi do sažimanja dva vokala e u jedan.
Isto kao što ne bi rekao najači već najjači, kao što ne bi rekao podomen već poddomen itd... :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Čudan dokaz

Postod bole » Subota, 10. Oktobar 2015, 12:48

tako to bude kad se ne pročita ono što se napiše, prije nego se objavi :D
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 10. Oktobar 2015, 16:58, izmenjena samo jedanput
Razlog: Uklonjen nepotreban citat prethodnog posta – Pravilnik, tačka 15!
bole  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 76
Lokacija: Banja Luka
Zahvalio se: 29 puta
Pohvaljen: 91 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 19:15 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs