Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Predznanja za Matematiku 1

Offtopic teme o svemu i svačemu

Predznanja za Matematiku 1

Postod nikola011 » Nedelja, 21. Januar 2018, 11:09

Pošto ove godine upisujem prvu godinu fakulteta, pregledao sam studijski program i pronašao sledeće informacije vezane za predmet Matematika 1:

U okviru ovog predmeta studenti će, na početku, obnoviti i proširi svoja znanja koja se odnose na pojam broja, matematičku logiku i teoriju skupova. Nakon toga, obrađuju se osnovni pojmovi iz algebarskih struktura, kao elementi apstraktne algebre, zaključno sa poljem kompleksnih brojeva. Izlaganje gradiva se, potom, nastavlja izučavanjem elemenata linearne algebre i to: determinanti, matrica i sistema linearnih jednačina.
Jedan deo gradiva je posvećen vektorskoj algebra, kao i analitičkoj geometriji u prostoru. Uvod u matematičku analizu realne funkcije jedne realne promenljive počinje predavanjima koji su u vezi sa pregledom elementarnih i neelemantarnih funkcija, preko realnih nizova i brojnih redova, zatim granične vrednosti i neprekidnosti realne funkcije jedne promenljive, pa sve do diferencijalnog računa realne funkcije jedne promenljive.

Izuzmimo pojam broja, matematičku logiku i teoriju skupova. Ono što me zanima je koje bih oblasti trebao da naučim / ponovim da bih uspešno savladao stvari navedene u tekstu? Koliko sam ja uspeo da zaključim iz teksta:

  • Linearna algebra
  • Analitička geometrija
  • Funkcije
  • Nizovi
  • Diferencijalni račun
I ako se ne varam, osnove apstraktne algebre.
 
Postovi: 78
Zahvalio se: 65 puta
Pohvaljen: 18 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Predznanja za Matematiku 1

Postod Subject » Nedelja, 21. Januar 2018, 11:38

Evo moje misljenje...
Potrazi malo blankete (ispite) sa tvog fakulteta sto se ticu matematike, i vidi koja ti oblast ovako najlakse lezi i pokusaj da je naucis pre nego sto upises fakultet. Na ovaj nacin imaces mnogo vise predznanja od svih. Raspust je dugacak, mozes cak spremiti i Matematiku 1 i Matematiku 2. U Matematici 1 se izucava dakle ta oblast pocev od takoreci "teorije brojeva" preko matrica, determinanata, kompleksnih brojeva... do analiticke geometrije koja uopste nije teska kako neki misle. U Matematici 2 ti se pojavljuju nizovi, granicne vrednosti, integrali, ispitivanje toka funkcija... Obicno se to radi u 4-toj srednje, samo sto je na fakultetu malo na visem nivou.
U svakom slucaju ako ti se svidja ovaj moj predlog, uradi tako jer neces pogresiti (znam po sebi, ovo sam ja radio prosle godine :lol: ). Na internetu postoji dosta ljudi koji su snimali casove Matematike 1/2, tj nalaze se odredjeni zadaci sto se javljaju skoro na svakom fakultetu (zadaci slicnog tipa).
Spremanjem prijemnog ispita iz matematike isto ce ti dobro pomoci, obnavljas samo staro gradivo koje ce ti mnogo znaciti za matematiku na fakultetu. Jer ima neke stvari gde mnogi studenti padaju na kolokvijumima/ispitima samo jer ne znaju recimo formulu da je: [inlmath]\cos^2x=\frac{1}{1+\tan^2x}[/inlmath]. Ova jednakost se mnogo koristi u integralima, koje ces naknadno uciti.
Ako upisujes tehnicke fakultete obrati paznju na elektrotehniku vise nego na matematiku (ukoliko dolazis iz ekonomske srednje ili gimnazije) jer ce obicno to biti teze shvatiti nego matematiku. Jer iz matematike imas predznanja a iz eth-a nemas. A predznanja su uvek dobrodosla. Postoje isto na jutjubu casovi u vezi elektrotehnike pa slobodno potrazi, zavisno od tvog interesovanja.

U svakom slucaju, ako naucis matematiku za fakultet pre nego sto ga upises, ostaje ti 1 "najtezi" predmet manje da spremas za ispite. :thumbup:
"All we have to decide is what to do with the time that is given to us." - J.R.R.Tolkien
"Zivot nije vazniji od obraza." - Milorad Golijan
Korisnikov avatar
Subject  OFFLINE
 
Postovi: 59
Zahvalio se: 38 puta
Pohvaljen: 25 puta

Re: Predznanja za Matematiku 1

Postod nikola011 » Ponedeljak, 22. Januar 2018, 15:33

Zahvaljujem na detaljnom odgovoru!

Kod mene je obrnut slučaj, dolazim iz ETŠ-a, ali nema predmeta vezanih za ETH, u pitanju je softversko inženjerstvo :)
 
Postovi: 78
Zahvalio se: 65 puta
Pohvaljen: 18 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:56 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs